BRATISLAVA. Získanie slovenského štátneho občianstva nie je bezplatné, žiadateľa môže vyjsť aj na stovky eur.
Od poplatkov pri udelení občianstva však budú po novom od septembra oslobodení tí, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon a chcú občianstvo späť.
Zákon z roku 2010
Oslobodenie sa týka cudzincov vo veku nad 65 rokov, invalidných dôchodcov, osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a "cudzincov, ktorí stratili štátne občianstvo Slovenskej republiky po 1. januári 1993".
Teda aj tých, ktorých o slovenský pas pripravil zákon o štátnom občianstve prijatý v roku 2010 prvou vládou Roberta Fica.
"Určité kategórie osôb si vyžadujú ústretovejší prístup z hľadiska poplatkovej povinnosti. Ide hlavne o bývalých štátnych občanov SR, osoby so slovenským pôvodom, seniorov a hendikepované osoby, ktoré z hľadiska ich postavenia a finančných možností majú sťažený prístup k nadobudnutiu občianstva, a tým aj k využitiu služieb poskytovaných orgánmi verejnej správy takýmto osobám," vysvetľuje sa v pozmeňujúcom návrhu.
Dvojaké občianstvo
O vrátenie slovenského štátneho občianstva požiadalo za niekoľko mesiacov platenia výnimky (od 1. 2. 2015) pár desiatok bývalých občanov SR.
Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.
Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol.
"Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedol v minulosti pre TASR tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.
O slovenský pas prichádzajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorým prvá Ficova vláda reagovala na maďarský zákon.
Ten od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to viac ako 1000 ľudí.