BRATISLAVA. Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazila by strana Smer so ziskom 35,3 percenta.
Druhou najsilnejšou stranou je Sieť, tú by volilo 10,8 percenta respondentov. V parlamente by sedeli tiež poslanci strany Most-Híd so ziskom 8,4 percenta.
Kresťanským demokratom od posledného prieskumu preferencie klesli, teraz by ich volilo 8,3 percenta respondentov, kým v apríli to bolo 10,5 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA.
Slovenskú národnú stranu by v májovom prieskume volilo osem percent a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 7,9 percent účastníkov prieskumu. Svojich zástupcov v parlamente by mala aj Strana maďarskej komunity, ktorej by odovzdalo hlas 5,5 percenta respondentov.
Pred bránami parlamentu by podľa aktuálneho prieskumu zostali strany SaS, NOVA, SDKÚ či SKOK!.
Smer by mal v národnej rade 63 poslancov, Sieť 19, Most-Híd 15, rovnako ako aj KDH. Poslanci SNS a hnutia OĽaNO by obsadili po 14 kresiel, SMK by v zákonodarnom zbore mala 10 poslancov.
Agentúra Polis Slovakia robila pre agentúru SITA telefonický prieskum od 4. do 11. mája na vzorke 1 402 respondentov starších ako 18 rokov z celého Slovenska.
Opýtaným položili otázku „Ak by boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?“ Na voľbách by sa zúčastnilo 54 percent opýtaných, nevedelo sa rozhodnúť 28 a voliť by nešlo 18 percent účastníkov prieskumu.
SNS stúpa
Preferencie SNS vystúpili na doteraz najlepší výsledok strany v aktuálnych predvolebných prieskumoch. Za vzostupom národniarov môže byť fakt, že sa o nej začína vo všeobecnosti uvažovať ako o strane, ktorá patrí do parlamentu.
Pre TASR to uviedol politológ Pavol Marchevský. Politológ ho vysvetľuje dôverou, ktorú vo voličoch vzbudili preferencie SNS v predchádzajúcich mesiacoch.
„Tým, že sa začala dostávať nad päť percent, vznikla situácia, že aj tí, ktorí sa dovtedy rozhodovali, či ju podporiť, alebo nie, ju začali vnímať ako stranu, ktorá má predpoklady pre vstup do parlamentu,“ uviedol.
Špekulácie
Či za vzostupom SNS môže byť aj pokles preferencií pravicových strán, napríklad KDH, ktoré v prieskume kleslo z 10,5 na 8,3 percenta, ale aj SaS, ktorá sa v prieskume ocitla pod hranicou zvoliteľnosti, Marchevský komentovať nechcel.
„Tie rozdiely nie sú také výrazné a čo je hlavné, nemôžeme to takto hodnotiť na základe jedného prieskumu,“ povedal.
Konštrukciu, že SNS sa stáva alternatívou pre tých, ktorí síce nechcú voliť Smer, no odmietajú aj nejednotnú pravicu, označil za špekuláciu aj politológ Michal Horský.
„Takýto trend by museli potvrdiť ďalšie predvolebné prieskumy,“ povedal.
Výsledky prieskumu však označil za prekvapujúce. „Všeobecne sa čakalo, že po afére Váhostav Smer klesne a opozícia stúpne, nič také sa však nestalo,“ skonštatoval.