Spomedzi ôsmich bývalých komunistických krajín, ktoré sa uchádzajú o vstup do EÚ je najsilnejšia verejná podpora v Maďarsku - podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer takmer 80-percentná. Na druhom mieste je Slovensko, kde je túžba po politickej bezpečnosti stelesnenej úniou mimoriadne silná. Mnohí slovenskí voliči vnímajú vstup do EÚ ako záruku, že krajina sa nevráti k pochmúrnym dňom v polovici 90. rokov, keď tu vládol autoritársky premiér Vladimír Mečiar.
Financial Times 10. 1.
Čarnogurský proti NATO
Na Slovensku sa už raz referendum o vstupe krajiny do NATO organizovalo. Bolo to v roku 1997 a plebiscit, ktorý vtedajšia Mečiarova vláda spojila s otázkou o priamej voľbe prezidenta a ktorý mal poslúžiť na zosadenie prezidenta Michala Kováča, sa skončil fiaskom.
Niekdajší predseda v tom čase opozičného KDH Ján Čarnogurský s referendom o vstupe SR do NATO nesúhlasil. „Keď verejnosť členstvo v NATO odmietne, našu izoláciu to ešte prehĺbi,“ povedal vtedy Čarnogurský. Boli to totiž práve nedemokratické kroky Mečiara a jeho kabinetu, ktoré len nedávno cestu Slovenska do NATO zablokovali.
Časy sa však menia, Slovensko napokon pozvánku do NATO dostalo, z Mečiara sa stal prívrženec aliancie, kým Čarnogurský sa zmenil na jej odporcu. Spoločne s literátom Egonom Bondym, spevákom Jozefom Rážom a niekoľkými pacifistami a odporcami globalizácie sa Čarnogurský vyslovuje momentálne za osobitnú slovenskú cestu.
V roku 1999, počas kosovskej krízy sa postavil proti rozhodnutiu vlády, povoliť prelety lietadiel NATO nad územím Slovenska, naposledy vystúpil proti nasadeniu slovenských vojakov v Afganistane. Pozornosť vzbudil aj kritikou „zozápadnenia“ slovenskej spoločnosti, ktoré sa prejavuje okrem iného liberálnym postojom voči homosexualite a prostitúcii.
FAZ 10. 1.