SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Chronológia domácich udalostí od 4. do 10. januára

Desaťdňovú návštevu Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) začal prezident Rudolf Schuster v provincii Šan-si. Po príchode do mesta Sun sa prezident stretol s guvernérom provincie Ťia Či Bangom a primátorom mesta Čching Junom. Počas rokovaní sprevádzal ...4. januára

Desaťdňovú návštevu Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) začal prezident Rudolf Schuster v provincii Šan-si. Po príchode do mesta Sun sa prezident stretol s guvernérom provincie Ťia Či Bangom a primátorom mesta Čching Junom. Počas rokovaní sprevádzal R. Schustera aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora.

Cesta k spolupráci medzi Hnutím za demokraciu (HZD) a oboma národnými stranami - SNS a PSNS môže byť otvorená, povedal predseda HZD Ivan Gašparovič. Dodal, že pred septembrovými parlamentnými voľbami rokoval s predstaviteľmi národných strán. "Na mnohých veciach sme sa zhodli aj dohodli a myslím si, že cesta do budúcna môže byť v tomto smere otvorená", povedal.

Od zavedenia bezplatnej právnej pomoci na Slovensku v roku 1999 využilo neplatené právne služby 19 326 občanov. Na základe zmluvy medzi MS SR a Slovenskou advokátskou komorou uzavretou v auguste 1999 poskytujú právne rady zdarma advokáti v sídlach krajských súdov, v Bratislave si po právnu radu môže občan zájsť do právnej poradne na MS SR a v Košiciach je poradňa v budove Krajskej prokuratúry.


5. januára

Návštevu čínskej metropoly Peking začal prezident Rudolf Schuster krstom prekladu svojej knihy spomienok Ultimátum. Publikácia bude zaradená do predaja a vyšla v niekoľkotisícovom náklade. Prezident sa stretol s predstaviteľmi spoločenského a kultúrneho života, medzi ktorými nechýbal ani rektor Univerzity Singhua, kde sa vyučuje aj slovenský jazyk a štátni tajomníci rezortu diplomacie a kultúry, ktorí so slovenskými partnermi diskutovali predovšetkým o prehĺbení vzájomnej spolupráce.

Slovensko a Poľsko si majú vzájomne vymeniť časť územia a tým sa čiastočne zmení štátna hranica. Navrhované zmeny sa týkajú v Slovenskej republike územia obcí Vyšný Komárnik v okrese Svidník, Červený Kláštor a Spišská Stará Ves v okrese Kežmarok a Skalité v okrese Čadca. Na základe zmien priebehu hraničnej čiary každá zo zmluvných strán nadobúda územie aj prichádza o územie s rozlohou 2 969 štvorcových metrov.

Záujem o zjednotenie SNS a PSNS potvrdili opätovne predsedovia oboch strán Anna Malíková a Ján Slota na stretnutí v Čadci. Stretnutie lídrov sa konalo v znamení zjednotenia národných síl aj v súvislosti s 10. výročím vzniku SR. Ako uviedol predseda PSNS Ján Slota, samostatné Slovensko potrebuje jednotnú národnú stranu. Lídri SNS a PSNS prijali spoločnú stratégiu zjednocovacieho procesu, ktorý podľa hovorcu PSNS Rafaela Rafaja "chápu ako povinnosť v kontexte devastácie národného, kresťanského a sociálneho charakteru štátu a jeho dezintegrácie protinárodnými silami".

Situácia na vodných tokoch v Žilinskom okrese a na Kysuciach sa upokojila. Na Rajčanke, Kysuci aj ostatných tokoch boli zrušené všetky stupne povodňovej aktivity. Ako informoval Ivan Machara z regionálneho strediska Slovenského hydrometeorologického ústavu v Žiline, vďaka ustávaniu zrážok a klesaniu teplôt sa znížila hladina Rajčanky na prvý stupeň.


6. januára

Prezident Rudolf Schuster v čínskom Pekingu podpísal Spoločné vyhlásenie Číny a SR, ktorým Slovensko uznáva len jednu Čínu a vládu Čínskej ľudovej republiky ako jedinú vládu reprezentujúcu Čínu a Taiwan. Čínska strana vo vyhlásení potvrdila, že berie na vedomie úsilie Slovenska stať sa členom EÚ a NATO a rešpektuje túto slobodnú voľbu. Spoločné vyhlásenie nahradilo nedávno zrušenú Zmluvu o priateľstve a spolupráci medzi ČĽR a ČSR z roku 1957. Obaja prezidenti zároveň potvrdili odlišné postoje Číny a Slovenska napríklad k otázke dodržiavania ľudských práv.

Básnik Milan Rúfus, riaditeľka Domova dôchodcov na Podjavorinskej ulici Mária Tanglmayerová, technický námestník riaditeľa Povodia Dunaja Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Minárik a hokejový tréner a manažér Ján Filc sa stali laureátmi Ceny primátora hlavného mesta SR Bratislavy za rok 2003. Ocenenie, ktoré inicioval v roku 1993 bývalý primátor Peter Kresánek, na tradičnom Trojkráľovom večeri odovzdal bratislavský primátor Andrej Ďurkovský.

Na vysviacke nového prešovského diecézneho biskupa Gréckokatolíckej cirkvi Jána Babjaka v Ríme sa zúčastnilo okolo 500 veriacich z tejto, na Slovensku najväčšej eparchie. Z východu republiky odišlo do Vatikánu päť autobusov, ďalších okolo 250 veriacich cestovalo vlastnými autami, medzi nimi 25 kňazov. Jedna z prešovských cestovných kancelárií pri tejto príležitosti pripravila aj týždenný pobyt v Taliansku. V programe je okrem biskupskej vysviacky aj návšteva Assisi, Ríma a Benátok. Príchod Jána Babjaka na Slovensko očakávajú vo štvrtok vo večerných hodinách.


7. januára

Premiér čínskej vlády Ču Žung-ťi ocenil tempo vývoja hospodárskej spolupráce medzi SR a Čínou. Na rokovaní so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom v súvislosti s ponukou Slovenska pomôcť pri dostavbe 5. a 6. bloku tepelnej elektrárne Šen -Tou uviedol, že Čína je "ochotná pokračovať v spolupráci v tejto oblasti". SES Tlmače by mali byť generálnym dodávateľom kotlov. Čínsky premiér sa poďakoval za stromčeky, ktoré Slovensko darovalo Číne na zalesnenie okolia Pekingu. Zalesňovanie je pre Čínu dôležité, keďže sa tam rozširuje púšť. Slovensko ako dar od čínskeho premiéra dostalo mobilný röntgen pre colnice, ktorý dokáže zröntgenovať celé kontajnery a nákladné autá. Má tiež zariadenie, ktoré vie nájsť drogy.

Porušovanie ľudských práv v Číne (ČĽR) nie je dôvodom, aby Slovensko s touto krajinou nerozvíjalo spoluprácu najmä v oblasti obchodu. Hovorca MZV SR Boris Gandel tak reagoval na nové Spoločné vyhlásenie Číny a SR, ktoré v Pekingu podpísal prezident Schuster. Vo vyhlásení sa uvádza, že "na svete je len jedna Čína a vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou vládou reprezentujúcou Čínu a Taiwan", čo je podľa Gandela oficiálny postoj slovenskej reprezentácie. Pokiaľ ide o ľudské práva, sme ochotní podeliť sa s čínskymi partnermi o naše skúsenosti z tejto oblasti. Ale rozdielnosť názorov na otázku ľudských práv ešte nebráni tomu, aby SR rozvíjala vzťahy s Čínou.

Ak Irak nesplní rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), je Slovensko pripravené obhajovať pozíciu demokratických štátov na čele s USA. Ako vyhlásil minister obrany Ivan Šimko, ozbrojené sily SR sa pripravujú na každú eventualitu, ktorá by mohla nastať. Podľa jeho slov je však predčasné špekulovať o tom, akou formou by SR v prípade potreby prispela, rozhodovať o tom budú ústavné orgány. Šimko ďalej pripustil, že v tomto smere konzultuje SR s USA, oficiálna požiadavka však zatiaľ neexistuje.

Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) SR prijal návrh opatrení v súvislosti s hroziacim vojenským konfliktom v Iraku. Ako informoval predseda štábu a minister vnútra Vladimír Palko, ÚKŠ považuje vypuknutie konfliktu za veľmi pravdepodobné. Ako zdôraznil, členovia ÚKŠ nemajú žiadne konkrétne poznatky o plánovaní teroristických útokov na Slovensku. ÚKŠ je pripravený urýchlene informovať verejnosť prostredníctvom masmédií, ak by "k niečomu došlo". Na štátnych hraniciach bude sprísnená kontrola štátnych príslušníkov záujmových krajín, ktoré však nedefinoval. Polícia bude monitorovať nálady utečencov v slovenských utečeneckých táboroch. Rezort zdravotníctva bude pravidelne kontrolovať chemické látky v ovzduší, ako aj pitnú vodu a jej zdroje.

Minister obrany Ivan Šimko uviedol do funkcie náčelníka Vojenskej polície Františka Zemka. Zároveň ho vymenoval za plukovníka. F. Zemko donedávna riadil Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR.

Občianska iniciatíva Za referendum o vstupe Slovenska do NATO vyzýva občanov, aby svojím podpisom podporili jej petičnú akciu za vypísanie referenda o vstupe Slovenska do Severoatlantickej aliancie, ktorá sa rozbehne v najbližších dňoch. Ako na tlačovej besede informoval občiansky aktivista Eduard Chmelár, 38 signatárov petičnej akcie, medzi ktorými je aj bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, považujú otázku vstupu Slovenska do NATO za príliš významnú, aby o tom rozhodla len úzka politická špička. Ich snahou je preto rozpútať o tom verejnú diskusiu, ktorá by vyústila do vypísania referenda.

Ministra obrany a podpredsedu SDKÚ Ivana Šimka prekvapilo zapojenie sa Jána Čarnogurského do iniciatívy na vypísanie referenda o vstupe Slovenska do NATO. Prekvapenie zdôvodnil tým, že typické pre činnosť Čarnogurského kým bol v aktívnej politike bola zodpovednosť. Podľa Šimka je otázne, či táto iniciatíva je politicky zodpovedná a účelná. Podľa podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera sa iniciatíva Čarnogurského nedá ignorovať. Zatiaľ však aliancii postačuje vyjadrenie Pavla Hrušovského, ktorý sa od činnosti Čarnogurského dištancoval. Za vnútornú záležitosť kresťanských demokratov považuje zaangažovanie sa ich člena podpredseda SMK Árpád Duka-Zólyomi.

KDH odmietlo občiansku iniciatívu Za vypísanie referenda o vstupe Slovenska do NATO, ktorú podporil aj bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský. Predsedníctvo KDH vyjadrilo jednoznačnú podporu vstupu SR do NATO a vyzvalo všetkých svojich členov a sympatizantov, aby nepodpisovali petície smerujúce k vypísaniu referenda o vstupe Slovenska do aliancie. Ako povedal predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR a podpredseda KDH Pavol Minárik, Čarnogurský sprostredkovane vedeniu strany oznámil, že sa už nebude zúčastňovať na zasadnutiach Predsedníctva KDH, pretože si uvedomuje odlišnosť postoja vedenia kresťanských demokratov k referendu o vstupe SR do NATO.

Výstavbu trojlanového mosta v Moravskom Svätom Jáne v Senickom okrese bude financovať aj Európska únia (EÚ). Na výstavbu 195 metrov dlhého mosta, ktorý bude spájať cez rieku Morava slovensko-rakúsky prihraničný región, EÚ prispeje sumou 1,9 milióna eur, celkové náklady sú 2,54 mil. eur. Vyplýva to z Finančného memoranda Programu cezhraničnej spolupráce Phare medzi SR a Rakúskom. Na základe dohody medzi slovenskou a rakúskou vládou funguje hraničný priechod na tomto mieste od septembra 1994. Mestá Moravský Svätý Ján a Hohenau sú spojené pontónovým mostom, ktorého prevádzka je obmedzená výškou vodnej hladiny Moravy a aj preto je nákladná doprava limitovaná hmotnosťou do 3,5 tony.

Anna Malíková sa na najbližšom sneme Slovenskej národnej strany (SNS) mieni vzdať funkcie predsedníčky a nebude kandidovať na tento post. Na rokovaní Ústrednej rady SNS predloží žiadosť a návrh šéfa PSNS Jána Slotu, aby sa riadny snem SNS namiesto 18. januára konal až 8. marca, keď bude aj snem pravých národniarov. Cieľom toho je dovŕšiť proces zjednocovania, na ktorom sa dohodli Malíková a Slota. Podľa Malíkovej novým predsedom SNS má byť osoba, ktorá bude spájať národné sily a nie ich rozdeľovať.

Novou vedúcou domáceho spravodajstva Slovenskej televízie (STV) je Anna Ghannamová. Potvrdila to s tým, že vo funkcii je od 1. januára. Ghannamová si myslí, že spravodajstvo STV urobilo za predchádzajúce volebné obdobie veľký kus práce, ale vždy je čo zlepšovať. Jej ambíciou je venovať sa práci smerom dovnútra redakcie. Snažiť sa bude tiež o rozšírenie okruhu tém prezentovaných v spravodajstve. Personálne zmeny neplánuje, tie sú podľa nej predovšetkým v kompetencii šéfredaktora. Skôr je za personálne rozšírenie spravodajcov.


8. januára

Koaliční partneri vyjadrili politickú vôľu doprivatizovať časti podnikov, v ktorých si štát doteraz ponechával nadpolovičný vlastnícky podiel. Ako povedal predseda SMK Béla Bugár, Ministerstvo hospodárstva SR má vypracovať analýzu, ktorá by zhodnotila, čo prinesie novelizácia zákona o veľkej privatizácii. KDH na rokovanie koaličnej rady predložilo problém zrušenia amnestií Vladimíra Mečiara. Každá koaličná strana však uviedla, že bez problémov podporí ústavný zákon, ktorý by amnestie zrušil. Predseda NR SR Pavol Hrušovský má pre tento zákon hľadať podporu v jednotlivých poslaneckých kluboch. Kresťanskí demokrati návrh zákona predložia do parlamentu len v takom prípade, ak nájdu podporu 90 poslancov.

O možnosti účasti slovenských stavebných firiem pri príprave výstavy EXPO 2010 v Šanghaji hovoril prezident Rudolf Schuster s primátorom tohto vyše 13 miliónového mesta Čchenom Liangom. Hlava štátu sa stretla aj so starostom mestskej časti Pchudong Čouom Jupchengom. Pchudong je najmodernejšia časť Šanghaja s najvýznamnejšími zahraničnými investíciami. Táto mestská časť vyrástla pred 10 rokmi a v súčasnosti v nej žijú viac ako dva milióny ľudí.

Je sklamaním, že sa prezident Rudolf Schuster na svojej návšteve Číny doteraz nevyjadril k dodržovaniu ľudských práv. Podľa Amnesty International (AI) na Slovensku je Čína totiž krajinou, kde občanov právo nechráni alebo chráni len veľmi slabo. "Hoci ekonomické a sociálne zmeny v Číne za posledných 20 rokov viedli k väčšej otvorenosti krajiny, naďalej dochádza k vážnemu porušovaniu ľudských práv", konštatuje AI. Pri plnom rešpekte voči obchodným záujmom SR by mal podľa AI prezident ako najvyšší predstaviteľ krajiny hájiť princípy a zásady, ku ktorým sa Slovensko hlási. "Jeho vystupovanie počas návštevy Číny robí zo Slovenska krajinu, ktorá ignoruje porušovanie ľudských práv," upozorňuje AI na Slovensku.

Mária Hlucháňová sa na pracovnom zasadnutí Rozhlasovej rady vzdala predsedníctva a rokovanie viedol podpredseda Jozef Ševec, ktorého do rady nominoval parlamentný klub poslancov KSS. Ako uviedol jeden z členov rady, Hlucháňová nekonkretizovala dôvod svojho rozhodnutia. M. Hlucháňovú zvolili členovia Rozhlasovej rady za predsedníčku 12. decembra, na prvom zasadnutí. Otázniky okolo nominantky SMK Hlucháňovej vznikli v súvislosti s možnosťou konfliktu záujmov, keďže je spolupracovníčkou Rádia Slobodná Európa (RFE).

Referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa uskutoční 16. a 17. mája. Občania by v ňom mali odpovedať na otázku: Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie? - Dohodli sa na tom na stretnutí s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským a vicepremiérom Pálom Csákym. predstavitelia referendovej komisie, v ktorej majú zastúpenie všetky parlamentné strany.

Vláda vyjadrila nesúhlas s návrhom skupiny poslancov NR SR na prijatie uznesenia parlamentu o vyhlásení referenda o vstupe Slovenska do NATO. Vypísanie referenda iniciuje Komunistická strana Slovenska (KSS). Referendová otázka by mala znieť: "Súhlasíte so vstupom SR do NATO?” Komunisti žiadajú, aby už na januárovej schôdzi parlament prijal uznesenie k vyhláseniu referenda. Referendum o vstupe do NATO by sa mohlo konať spoločne s referendom o vstupe do EÚ.

Trestné stíhanie bývalého policajného prezidenta Jána Piptu a nitrianskeho krajského policajného exriaditeľa Juraja Romana je definitívne zastavené. Rozhodol o tom prokurátor Krajskej prokuratúry v Trnave. Pokyn na zastavenie stíhania vydala ešte v júli 2002 Generálna prokuratúra (GP) SR, stíhanie však pokračovalo. Pipta bol obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a z útlaku. Vyšetrovateľ obviňoval Piptu, že ešte v roku 2000 ako prezident Policajného zboru zodpovedal za údajne nezákonný zásah polície v kúpeľoch Sliač a Kováčová. Polícia vtedy pomohla Fondu národného majetku prevziať kontrolu nad Sliačskymi kúpeľmi, ktoré si nárokoval ich pôvodný privatizér Viliam Soboňa.

Kauzou Mikuláša Černáka, ktorý bol obvinený z výtržníctva, sa stále zaoberá vyšetrovateľ Okresného úradu Justičnej polície v Poprade. Ako povedal hovorca justičnej polície Stanislav Ryban, vyšetrovateľ spracoval plán vyšetrovania a Černáka predvolal ako svedka na výsluch. Po vykonaní všetkých úkonov rozhodne o tom, či stíhanie odloží, alebo Černáka znovu obviní. Ak bude Černák znovu obvinený z trestného činu výtržníctva, dozorujúci prokurátor v Liptovskom Mikuláši je podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Martina Lauka povinný súhlasiť s jeho trestným stíhaním na základe stanoviska Generálnej prokuratúry SR (GP), lebo názor GP je pre podriadené prokuratúry záväzný.

Tragédia v Tušiciach, kde otec Miloslav K. “popravil” svoje dve maloleté deti a potom sa sám zastrelil vyvolala veľké rozhorčenie verejnosti, ale aj občiansku iniciatívu. Obyvateľ dedinky Horovce v okrese Michalovce Vladimír Decha začal organizovať petičnú akciu, aby pomoc obetiam domáceho násilia bola zo strany polície účinnejšia a aby obete mali zabezpečenú ochranu. "Budeme sa snažiť, aby sa petícia rozšírila na celé Slovensko a nebola len regionálnou záležitosťou. V súčasnosti konštituujeme petičný výbor a formulujeme obsah petície," povedal starosta Horoviec Anton Brindzák.


9. januára

S prevratným internetovým projektom, ktorý vyvíja čínska spoločnosť MPI, sa počas návštevy Šanghaja oboznámil prezident SR Rudolf Schuster. Ide o projekt, ktorý by mal zásadným spôsobom zmeniť používanie internetu a káblovej televízie na celom svete. Ide o internetovú technológiu, ktorá prostredníctvom jedinej telefonickej linky umožní prenos televízneho vysielania priamo do televízneho prijímača, prenos internetu ako aj obrazu, napríklad videokonferencií.

Predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin je opäť v tieni podozrenia z porušenia zákona, uviedla TV Markíza v Televíznych novinách. Trestné oznámenie na neho podľa nej podal jeden zo sudcov NS SR. Generálna prokuratúra SR zatiaľ však tají podrobnosti. Ján Bernát z GP potvrdil, že na Štefana Harabina bolo podané trestné oznámenie. Neuviedol však, kto je oznamovateľom a o aké podozrenie ide. Podľa televízie, trestné oznámenie podal sudca Najvyššieho súdu SR Peter Paluda. Údajne ide o dva skutky. V prvom prípade Š. Harabin údajne neprerokoval rozvrh Najvyššieho súdu SR na tento rok so Súdnou radou SR, ako mu to ukladá zákon. Druhý skutok súvisí so služobnou zahraničnou cestou Petra Paludu. Harabin vraj od neho požadoval vrátenie diét napriek tomu, že cestu sám schválil.

Ústne vypočutie dvoch kandidátov na post ústredného riaditeľa STV Vladimíra Červenáka a Richarda Rybníčka Rada STV uskutoční za prítomnosti verejnosti. Rozhodli o tom členovia rady po tom, ako im to odporučil mediálny výbor parlamentu. Predseda Rady STV Marián Slovák, konštatoval, že členovia rady hneď po vypočutí a diskusii rozhodnú o kandidátovi, o ktorom budú nakoniec hlasovať poslanci v NR SR. Malo by sa tak stať už na januárovej schôdzi, ktorá sa začne v utorok.

Novým šéfredaktorom spravodajskej televízie TA3 sa stane od 1.februára Peter Celec, ktorý doteraz pôsobil v televízii ako zástupca šéfredaktora. Celec nahradí Zdenka Šámala, ktorý pôsobil v tejto funkcii od mája 2001. Celec má takmer šesťročnú prax v slovenských médiách, v ktorých pôsobil na pozíciách od redaktora až po zástupcu šéfredaktora. Na nový pracovný post sa pripravoval niekoľko mesiacov. V televízii TA3 pracuje od jej vzniku. Pre Šámala bol rozbeh spravodajstva v novej slovenskej televízii výzvou. Jeho poslanie sa naplnilo, preto sa vracia späť do Prahy.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s výhradami predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) voči navrhovanej novele Zákonníka práce (ZP). Novela ZP dáva podľa ministerstva zamestnancom väčší priestor vo vzájomných vzťahoch so zamestnávateľmi a slobodu vo výbere spôsobu pracovného úväzku. Postoje odborárov k predloženej novele pracovného kódexu preto rezort nepovažuje za opodstatnené. spracovanie.


10. januára

Slovenské syry a ostatné mliekarenské výrobky sa môžu stať jednou z komodít, prostredníctvom ktorých by sa mohlo Slovensko presadiť na čínskom trhu. Záujem o ne totiž prejavili miestni podnikatelia počas spoločných stretnutí s prezidentom republiky Rudolfom Schusterom, ktorý je na desaťdňovej návšteve Číny. Výrobky z mlieka boli aj dnes jednou z hlavných tém, o ktorých spolu s podnikateľmi diskutoval prezident a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozef Prokopovič v Hongkongu.

Autobus s českými a slovenskými turistami v Egypte havaroval blízko letoviska Hurghada. Podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí (MZV SR) sa zranilo 37 osôb. Medzi nimi aj osem Slovákov, pričom štyria sa zranili vážne. Jedného turistu s poranením pľúc operovali, ženu so zranenou chrbticou ešte pozorujú. Veľvyslanec v Káhire Jozef Cibula už kontaktoval ich rodiny. Ako uviedol vedúci konzulárneho odboru MZV SR Vladimír Urban, pracovníci cestovných kancelárií EXIM a KARTAGO tours sa o svojich klientov postarali a preto nepotrebujú pomoc našej ambasády. K havárii autobusu, ktorý viezol českých a slovenských turistov na fakultatívny výlet do Luxoru, došlo dnes krátko po 6:00 egyptského času vinou egyptského šoféra, ktorý nezvládol riadenie.

Členovia parlamentného poslaneckého klubu HZDS rokovali v Púchove nielen o činnosti poslaneckého klubu v roku 2003, ale aj o vnútrostraníckej situácii. Ako povedal poslanec Ladislav Polka, predpoludním si členovia poslaneckého klubu stanovili priority pre tento rok. Okrem niektorých legislatívnych aktivít ide najmä o podporu integračných ambícii Slovenska, aktívnu účasť poslancov HZDS v kampani pred referendom o vstupe do Európskej únie (EÚ). A naopak, poslanci sa dohodli, že nepodporia referendum o vstupe Slovenska do NATO, pretože ho považujú za zbytočný luxus.

Občianske združenie Iniciatíva piata žena rozbieha druhý ročník kampane Piata žena o domácom násilí páchanom na ženách. Ako informovala koordinátorka kampane Oľga Pietruchová, ich snahou v druhom ročníku bude vytvárať verejný tlak na zodpovedné štátne inštitúcie, aby sa vytvorili podmienky pre pomoc týraným ženám a prijatá legislatíva implementovala do praxe. Posolstvom druhého ročníka kampane by malo byť, že násilie páchané na ženách nie je ”tradícia”, nie je to normálne a akceptovateľné, ale je to trestný čin, problém, ktorý musí riešiť spoločnosť.

Rada Slovenskej televízie rozhodla, že do parlamentného mediálneho výboru postúpi návrh na zvolenie Richarda Rybníčka za ústredného riaditeľa verejnoprávnej televízie. Za Rybníčka hlasovali siedmi členovia, proti bol jeden a jeden sa zdržal hlasovania. Na tlačovej besede po zasadnutí rady o tom dnes večer informoval jej predseda Marián Slovák. Za protikandidáta Vladimíra Červenáka nehlasoval ani jeden člen rady, šiesti boli proti a traja sa zdržali. Rada rozhodovala po dnešnom verejnom vypočutí oboch kandidátov, ktorí predstavili svoje projekty budúceho riadenia televízie. Každé z vypočutí trvalo vyše hodiny, pričom rada mala pri každom z kandidátov pripravených päť rovnakých otázok. Po ich zodpovedaní mohli členovia rady klásť aj doplňujúce otázky. Verejnosť sa na vypočutí zúčastnila len ako poslucháč.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 10. Vážení poslanci, to naozaj?
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 662
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 017
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 958
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 560
 5. Vážení poslanci, to naozaj? 4 467
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 607
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 436
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 381
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 068
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 3 038
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky pri príležitosti Dňa pamiatky obetí komunistického režimu na Jakubovom námestí v Bratislave.

Čaputová sa tiež stretla s pamätníkmi, ktorých sa prenasledovanie dotklo.


TASR 3 h
Oblaky druhu mammatus v Bratislave.

Oblak je charakteristický najmä pre intenzívne búrky v štádiu rozpadu.


TASR 3 h
Surikaty vlnkavé sa osviežujú studeným melónom počas horúceho letného dňa v zoologickej záhrade v Bratislave.

Na svedomí to bude mať zvlnený studený front.


TASR 4 h
Policajti kontrolujú vodičov na hraničnom prechode Petržalka-Berg.

Hranice zostávajú dokorán aj po odhalení delta mutácie na Slovensku.


4 h