BRATISLAVA. Podpora rozvoja ľudských zdrojov, celoživotného učenia a ich plnohodnotného začlenenia sa na trh práce je hlavným cieľom nového Operačného programu Ľudské zdroje, z ktorého bude Slovensko do roku 2020 čerpať eurofondy do sociálnej oblasti.
Program bude pracovať s rozpočtom 2,6 miliardy eur, z ktorých 2,2 miliardy eur prispeje Európska únia a zvyšok tvorí národné spolufinancovanie.
Peniaze majú zabrániť aj predčasnému odchodu zo školy
"Program bude investovať do rozvoja ľudského kapitálu a do pomoci pre ľudí vstupujúcich na trh práce. Investície sa zamerajú na tri prioritné oblasti boj proti nezamestnanosti mladých, znevýhodnené skupiny na trhu práce a marginalizované komunity," priblížilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré je riadiacim orgánom Operačného programu Ľudské zdroje.
Európska komisia schválila operačný program v decembri minulého roka.
V rámci investovania do vzdelania, školení a odbornej prípravy chce štát za eurofondy zabraňovať predčasnému skončeniu školskej dochádzky či uľahčovať prechod od vzdelávania k zamestnanosti.
Za podporou udržateľnej zamestnanosti a mobility pracovnej sily sa skrýva napríklad integrácia mladých ľudí na trh práce alebo prístup dlhodobo nezamestnaných k zamestnaniu.
Cieľovou skupinou budú mladí, chudobní a znevýhodnení
Zámerom je tiež sociálne začleňovať marginalizované komunity, bojovať proti chudobe a diskriminácii.
Podľa plánov ministerstva 80 000 mladých ľudí vďaka programu využije záruku pre mladých a ďalších 100 000 mladých bude benefitovať z iných aktivít programu.
Až 250 000 nezamestnaným sa zvýšia šance na úspech na trhu práce absolvovaním školení a kurzov a 150 obcí s najmenej rozvinutými, segregovanými a separovanými rómskymi komunitami dostane možnosť investovať do ľudí a infraštruktúry.
Rezort práce Tasr potvrdil, že v súčasnosti pracuje na definovaní základného nastavenia výziev na predkladanie projektov, ktoré by mali byť spustené postupne v druhej polovici tohto roka.