BRATISLAVA. Za uplynulé dva týždne sa v Nemecku objavilo už druhé tornádo. Posúvalo autá aj o desiatky metrov, vážne poškodilo budovy a lietajúce predmety zranili okolo tridsať ľudí.
Zmena klímy podľa klimatológov zvyšuje pravdepodobnosť, že sa tornáda budú častejšie vyskytovať aj v strednej Európe. Slovensko zrejme nebude výnimkou.
Záznamy v starých kronikách
Tornáda, respektíve tromby, sa v strednej Európe vyskytovali aj v dávnejšej histórii, o čom existujú záznamy. „Jeden z najpodrobnejších urobil moravský prírodovedec a biológ Gregor Mendel o tornáde v Brne. Existujú aj záznamy v starých kronikách a iných písomných dokumentoch,“ povedal klimatológ Pavel Matejovič.
Na Slovensku podľa údajov SHMÚ od roku 2000 pozorovali 16 prípadov tornád a príbuzných javov. Dosiaľ najsilnejším bolo tornádo s intenzitou F2 (do 72 kilometrov za hodinu) pri Budatínskej Lehote v marci 2001. Najintenzívnejšie je tornádo F5, ktoré označuje „totálnu skazu“, a dosahuje rýchlosť nad 120 kilometrov za hodinu.
Okrem polárnych regiónov sa tornáda môžu vyskytnúť takmer všade. „V našich podmienkach sa ich celkový ročný počet ani len nepribližuje k americkému stredozápadu. Vďačíme za to najmä polohe hlavných horských masívov,“ povedal klimatológ Jozef Pecho. Chránia nás Alpy, Karpaty a Pyreneje.
Bránia im hory
Zjednodušene povedané, horské masívy zabraňujú tomu, aby sa „v relatívne krátkom čase ocitli vedľa seba vzduchové hmoty s krajne odlišnými charakteristikami teploty, vlhkosti a výškového prúdenia“, vysvetlil Pecho.
Keď sa predsa len stretnú, môže to vyústiť do veľmi silných búrok, z ktorých niektoré môžu byť až supercelárne. Od bežných sa odlišujú výraznou rotáciou okolo zvislej osi, ktorá je najnápadnejšia v spodných a stredných častiach búrkového mraku.
Práve vďaka horám klimatológ Pavel Matejovič u nás ani v budúcnosti nepredpokladá tornáda s takou intenzitou ako v USA. „Veľmi nebezpečné sú však pri búrkach aj húľavy, čo sú vzdušné víry s horizontálnou osou otáčania. Aj tie môžu spôsobiť obrovské materiálne škody.“ Pre húľavy je typické náhle a krátkodobé zosilnenie vetra.

Beata
Balogová
