[content type="longread-pos" pos="full"]
[/content][content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/56/5628662/5628662.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Drevený pavilón v parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom. FOTO SME – JÁN KROŚLÁK [/content]
TEXT: Viera Juhászová a redakcie MY a KORZÁR
BRATISLAVA. Dnešný rýchly životný štýl sa podpísal i na parkoch. Nosia sa fitnes, korčule, bicykle a detské ihriská, ktoré deti vyšťavia.
V minulosti ponúkali parky primárne pokoj, krásne výhľady a romantiku. Napríklad ak zaľúbenému mladíkovi došla v bratislavskom Horskom parku inšpirácia, mohol si pomôcť slovami básnika, ktoré našiel na strome.
V parkoch rástli exotické dreviny a zdobili ich dekoratívne zvieratá – pávy či labute. Dnes majú nitriansky a žiarsky park malé zoologické záhrady s muflónmi či s kengurami.
Viaceré parky majú za sebou niekoľko storočí existencie, menil sa ich rozsah i podoba. Pre obyvateľov miest sú dôležité a ľudia citlivo reagujú najmä na zásahy do zelene. Trnava svoj park chráni zákonom. Aj preto, aby v ňom nevyrástlo súkromné sídlo, ako sa to stalo v Košiciach.
Zaujímavosti o parkoch
- V Považskej Bystrici budujú park s rastlinami majúcimi predchodcov v treťohorách.
- Nitriansky mestský park má výbeh pre muflóny a daniele aj gazdovský dvor.
- V pezinskom zámockom parku žijú pávy. Podobne aj v parku Martina Kukučína v Dolnom Kubíne.
- Ovce, kozy, oslíky, ale aj kengury a emu žijú v minizoo v historickom parku v Žiari nad Hronom.
- Park v Poprade obývajú havrany.
- Súčasťou zámockého parku v Humennom je skanzen ľudovej kultúry.
- Kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach spestrili atypické lavičky.
- Bardejovské kúpele majú v parku atrakciu v podobe dlhej drevenej lávky.
- Atrakciou košického mestského parku je luxusný apartmánový dom prominentov.
Západné Slovensko
BRATISLAVA. Bratislavský Horský park vznikol v 18. storočí na okraji mesta „tým, že do lesa boli spravené zásahy, ktoré sú natoľko citlivé, že ich niekto ani nevníma“, vysvetľuje Tamara Reháčková z Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry Slovenskej technickej univerzity.
Park sa rozkladá vo dvoch údoliach, na horskom chrbáte medzi nimi a na terasovitých plošinách. Prechádzať sa dá po hrebeni alebo po vrstevniciach. Chránený areál má rozlohu 22 hektárov. K parku patrí horáreň Horský park a prírodná galéria slovenského sochárstva.
PEZINOK. Neďaleko centra Pezinka sa nachádza šesťhektárový zámocký park, ktorý prešiel obnovou pred štyrmi rokmi. Vedie ním náučný chodník, je tu aj jazierko, lanová dráha a voliéra pre pávy. „Máme ich asi desať,“ povedala Renáta Klimentová z Mestského úradu v Pezinku.
Park na noc zamykajú, psy a cyklisti majú vstup zakázaný. Park založil gróf František Pálffy v roku 1844.
SENICA, SKALICA. Dnešný Park Laca Novomeského v Senici pôvodne patril uhorskému podnikateľovi Arpádovi Vagyonovi a bol neverejný. Až advokát Hajdu za prvej republiky sprístupnil park verejnosti. Výslovnosťou podobné názvy Hajdu park a Hyde park spôsobili, že si niektorí ľudia názvy stotožnili, hovorí senický historik Ján Peter. Cez park preteká rieka Teplica.
Kúsku lesa v Skalici domáci nepovedia inak ako hájek. Preslávila ho pieseň F. K. Veselého V tom skalickom zelenom hájičku.Na obnovu drevených sôch a pieskoviska mesto nemá peniaze.
TRNAVA. Ustanovenie zákona o ochrane prírody a krajiny, ktoré umožňuje mestám vyhlásiť obecné chránené územie, využila Trnava ako prvá na Slovensku. Od 1. októbra minulého roku takto chráni Park Janka Kráľa. Zachovať sa tak má v nezmenenej podobe.
Park využívajú rodiny, korčuliari aj psíčkari. Má rozlohu takmer deväť hektárov a vznikol v 19. storočí.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Treťohorný park je najmladším parkom v Považskej Bystrici. Založilo ho pred dvoma rokmi Združenie lokálpatriotov Považskej Bystrice.
„Chceme získať čo najviac druhov, ktorých príbuzní rástli v strednej Európe v treťohorách,“ hovorí záhradný architekt Martin Smatana. Vysadené sú už magnólie, pagaštany, ľaliovníky či platany a ďalšie, spolu 30 druhov drevín. Osadená je tu i drevená socha chalikotéria.