BRATISLAVA. Autorom projektu Občianska participácia rómskych žien je bratislavské združenie In Minorita, ktoré chce podporiť rómske ženy v prístupe k vzdelávaniu, v prístupe na trh práce a v spoločenskom uplatnení.
Séria informačných panelov, ktoré prezentujú úspešné rómske ženy z celého Slovenska, tvorí základ putovnej výstavy. Dopĺňajú ju dokumentárne filmy o šiestich protagonistkách. Tieto sa nakrúcajú postupne a v súčasnosti sú dokončené prvé dva.
V polovici mája sa podarilo zorganizovať výstavu v Národnej rade Slovenskej republiky pod záštitou podpredsedu parlamentu Jána Figeľa.
„Účasť na vernisáži nebola veľká, bolo tam 15, možno 20 poslancov a na premietaní ešte trošku menej,“ povedala pre Sme kurátorka výstavy Zuzana Kumanová zo združenia In Minorita.
Na snímke podpredseda parlamentu Ján Figeľ a Erika Godlová z Prešova. Foto In Minorita
Na otvorenie výstavy prišla Erika Godlová, ktorá pracuje v dokumentačno-informačnom centre rómskej kultúry pri Štátnej vedeckej knižnici v Prešove. Je jednou z prezentovaných rómskych žien.
"Erika je zaujímavá predovšetkým tým, že hovorí rómsky a prekladá z rómčiny, pričom jej preklady patria medzi tie najkvalitnejšie na Slovensku," uviedla Z. Kumanová.
Na podujatí v Národnej rade SR sa osobne zúčastnila ďalšia z aktériek projektu, spisovateľka Zdenka Mahajová z Myjavy.
Otvorenie výstavy spojili s projekciou dvoch filmov
Dokumentárne filmy o spisovateľke Zdenke Mahajovej a rehoľnej sestre Atanázii pracujúcej s rómskymi deťmi v bardejovskej Poštárke premietli v kinosále národnej rady.
„Boli tam poslanci, ľudia z klubov a politických strán. Filmy si pozreli a po ich skončení tlieskali, čo mi prišlo celkom zaujímavé,“ uviedla Zuzana Kumanová.
Dokumenty zostali v počítači v kinosále národnej rady.
„Verím, že sa na ne ešte niekedy pozrú a že sa dostanú k ďalším divákom,“ dodala.
Tretí profil o husľovej virtuózke Barbore Botošovej natočia v tomto roku, opäť v spolupráci so združením Living documentary.
Na jeseň pôjdu na vysoké školy a festival Jeden svet
„Máme taký prísľub, že v novembri by sme s diskusiou, výstavou a filmami mohli byť na bratislavskom filmovom festivale Jeden svet. Ten tretí film by sa premiéroval ako nový,“ povedala Z. Kumanová.
Autorka projektu Zuzana Kumanová plánuje dostať výstavu s filmami do vysokoškolského prostredia medzi študentov.
"Budem hľadať vhodný priestor na niektorej univerzite," povedala.
Úspešné rómske ženy
- spisovateľka Zdenka Mahajová z Myjavy,
- sestra Atanázia - Mária Holubová z Bardejova,
- huslistka Barbora Botošová z Bratislavy,
- novinárka Jarmila Vaňová z Ďurkova pri Košiciach,
- prekladateľka Erika Godlová z Prešova,
- učiteľka Silvia Galyasová z Košíc.
-id-

Beata
Balogová
