Bratislava 12. januára (TASR) - Reálnu hrozbu v najbližších rokoch môžu pre Slovensko predstavovať teroristické akcie jednotlivcov alebo skupín organizovaných islamskými a extrémistickými silami, ktorých cieľom bude znemožniť vstup Slovenska do NATO a Európskej únie. Hovorí o tom aktualizovaný Komplexný program boja so zločinnosťou, ktorý na návrh ministra vnútra Vladimíra Palka v stredu prerokuje vláda.
Z geografického hľadiska existuje podľa materiálu predpoklad, že územie Slovenska je využívané ako zázemie teroristických skupín pre ich útoky v zahraničí a ako tzv. "oddychová zóna", teda priestor pre rýchlu zmenu taktiky, smeru, foriem a nasadených prostriedkov k útokom proti cieľom v západnej Európe. Potvrdením tohto signálu je podľa Palka zadržanie troch členov Pravej IRA v Piešťanoch.
Okrem toho Palko očakáva aj radikalizáciu a zvýšenú aktivitu domácej ľavicovej extrémistickej scény, v súvislosti s integračnými aktivitami.
Na adresu extrémnej pravice zdôrazňuje, že niektorí pravicoví extrémisti ustupujú od svojho militantného spôsobu obliekania a úpravy celkového zovňajšku a ich odev je už viac civilný. Možno preto predpokladať, že v blízkej budúcnosti sa budú tieto osoby snažiť o združovanie pod hlavičkou rôznych občianskych združení a následne o vzájomnú spoluprácu a koordináciu. Hrozbou do budúcnosti je snaha týchto osôb o prípadnú transformáciu na štandardnú politickú stranu a vstup do aktívnej politiky.
Slovenská extrémistická scéna je podľa ministra vnútra rizikovým prostredím pre vznik aktivít politicky zameraného vnútorného terorizmu. Radikalizácia domácich extrémistických skupín a ich prepojenie do zahraničia na oveľa militantnejšie skupiny teda predstavuje potenciálne domáce riziko a predovšetkým riziko zneužitia týchto skupín pre cudzie záujmy či ciele. Zostáva tu však i naďalej možnosť individuálneho, spontánneho vystúpenia jedinca či malej skupinky.
Kriminalita spojená s prejavmi extrémizmu má od roku 1999 stúpajúcu tendenciu. Kým v roku 1999 sa stalo 15 takýchto činov, v roku 2000 už 35 a v roku 2001 presne 40.
Odhaduje sa, že k 31. decembru 2001 pôsobilo v extrémisticky orientovaných skupinách na území SR približne 3406 osôb.
Minister v dokumente súčasne upozornil, že po teroristických útokoch v USA došlo k nárastu migračnej vlny zo stredoázijského priestoru. Neprehliadnuteľná je aj väzba terorizmu na iné negatívne javy, akými je napríklad obchod s drogami, z ktorého sú teroristické akcie nezriedka financované alebo obchod so zbraňami.