Bratislava 12. januára (TASR) - Ak chce Slovensko obchodovať a spolupracovať s Čínou, nemôže jej podľa prezidenta Rudolfa Schustera dávať ultimáta v oblasti ľudských práv. Čína totiž nie je odkázaná na slovenských podnikateľov ani na obchod s našou krajinou.
Čínska ľudová republika (ČĽR) už nie je rovnakou krajinou ako v 50. rokoch, zdôraznil Schuster a pripomenul, že najväčšími investormi sú tu USA a silné zastúpenie má aj Veľká Británia a Nemecko. "Pýtam sa, či chceme rozvíjať spoluprácu, alebo dávať lekcie, keď tieto veľké štáty lekcie nedávajú, chcú spolupracovať vo všetkých smeroch a nie sú nadšení tým, keď tam príde konkurencia," povedal pri hodnotení osemdňovej oficiálnej návštevy ČĽR, z ktorej sa dnes skoro ráno vrátil do vlasti. SR by navyše pri rozvoji ekonomickej kooperácie podľa neho mala využiť dobré vzťahy z minulosti.
Krajinu s 1,3 miliardou obyvateľov podľa Schustera nemožno transformovať rovnako rýchlo ako Slovensko. Pripomenul, že ani Peking sa nemiešal do vnútorných záležitostí SR počas zmeny spoločenského zriadenia po novembri 1989 ani pri zmene politickej reprezentácie v roku 1998 a nikdy nám nevytýkal ľudské práva. "Buďme aj my tolerantní," povedal prezident, ktorý by podľa vlastných slov úplne iný postoj zaujal v prípade štátu, ktorý by ohrozoval mier či demokraciu.
Vyjadrenia čínskych predstaviteľov v Pekingu, Šanghaji či Hongkongu podľa Schustera jednoznačne potvrdili, že jeho misiu, na ktorej sa zúčastnili aj členovia slovenskej vlády, považujú za veľmi úspešnú. Prezident by bol rád, keby do Číny vycestoval aj premiér Mikuláš Dzurinda, pretože konkrétne formy spolupráce musí dotiahnuť samotná vláda.
Prezident počas návštevy podpísal v Pekingu so svojím čínskym partnerom Ťiang Ce-minom Spoločné vyhlásenie SR a ČĽR. Politická deklarácia určuje princípy dvojstrannej spolupráce po skončení platnosti bilaterálnej zmluvy z čias socializmu. Ťiang Ce-min na rokovaní so Schusterom vyjadril ochotu spolupracovať so SR na rozšírení elektrárne Šen-tou o piaty a šiesty blok. Kontrakt generálneho dodávateľa stavby v hodnote 500 miliónov amerických dolárov majú záujem získať Slovenské energetické strojárne a.s. Tlmače, ktoré sa už významnou mierou podieľajú na budovaní elektrárne.
Čínsky prezident zároveň súhlasil so Schusterovým návrhom, aby Čína darovala Slovensku inšpekčný röntgenový systém. Systém v hodnote 2,8 milióna amerických dolárov, vyvinutý pekinskou univerzitou, bude testovaný na slovenskej východnej hranici, ktorá je budúcou schengenskou hranicou Európskej únie.