Košice 12. januára (TASR) - Pracovníci Komunitného centra vo Veľkom Krtíši úspešne uviedli do praxe prvých terénnych domovníkov na Slovensku. Pôsobia v bytovkách na piatich uliciach mesta obývaných Rómami. TASR o tom dnes informovala Rómska tlačová agentúra RPA so sídlom v Košiciach.
"Do projektu boli zahrnuté najproblémovejšie lokality vo Veľkom Krtíši, ulice Banícka, Školská, Madácha, Mierová a Železničná, na ktorých stoja mestské byty. V niektorých vchodoch bol veľký problém s hygienou. Nájomníci bytov sa o čistotu spoločných priestorov nestarali a situácia sa vyostrila nedávnym prípadom žltačky v jednej z bytoviek," uviedol pre agentúru RPA Adrián Berky z Komunitného centra, ktorý je koordinátorom celého projektu.
V čase, keď ochoreli na žltačku dvaja dospelí a jedno dieťa, hrozilo, že sa nákaza rozšíri do ďalších bytov. "Museli sme Mestskému úradu vo Veľkom Krtíši pomôcť pri očkovaní rodín. V týchto bytoch žijú aj dve - tri rodiny spoločne. Bytovky boli zanedbané a ich obyvatelia niekedy reagovali na snahy mesta podráždene. V takejto situácii sme boli sprostredkovateľmi. Neostali sme však iba pri tom, vytvorili sme projekt, ktorý rieši samotný problém hygieny bytoviek," konštatoval Berky.
Ako ďalej uviedol, formou verejno-prospešných prác zamestnali piatich terénnych domovníkov, ktorí organizujú upratovanie a obnovovanie vchodov. Platí ich Krajský úrad práce v Banskej Bystrici. Terénni domovníci podľa jeho slov nastúpili do práce 1. januára. Každý z nich sa stará o štyri vchody, pracuje osem hodín denne. Po tom, čo zorganizovali prvé domové schôdze, na ktorých si Rómovia volili domových dôverníkov, pristúpili domovníci k obnove vchodov. "Niektorí už aj vymaľovali vstupy do vchodov. Reakcie obyvateľov bytov sú veľmi dobré. Sami sa pýtajú, kedy bude ďalšie stretnutie a čo budú robiť. V týchto bytovkách sme zaviedli jednoduchý princíp. Ak sa niečo zničí, sami obyvatelia vchodu určia vinníka, ktorý musí škodu uhradiť. Tento projekt podporili aj hygienici. Mesto je zatiaľ spokojné, musíme počkať na výsledky trojmesačnej práce. Potom sa ukáže, či budú domovníci vo svojej práci pokračovať," zdôraznil Berky.
Pracovníci komunitného centra ponúkli svoju pomoc aj miestnemu bytovému družstvu, ktoré zápasí s podobným problémom v ôsmich blokoch obývaných rómskymi rodinami. "Chceli sme zaviesť inštitút domovníka na územie celého mesta. V uvedených blokoch žije približne 250 rómskych rodín. Reakcia bytového družstva je však zdržanlivá. Pokiaľ sú byty v osobnom vlastníctve, nemôžeme obyvateľom nič vnútiť. Dúfam, že sa v budúcnosti dohodneme. Sme ochotní vyškoliť aj iných terénnych domovníkov, ktorí by pôsobili v ostatných regiónoch, najmä na východnom Slovensku," dodal A. Berky pre agentúru RPA.
*fur som