ZVOLEN. Hronské kasárne vo Zvolene previedlo ministerstvo obrany na mesto Zvolen v roku 2008. V areáli sa nachádzalo 18 objektov, z ktorých sa armáda odsťahovala ešte na prelome tisícročí.
Dnes je tam päť budov prerobených na bytové domy a komunitné centrum.
Okrem toho v areáli uskutočňuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica projekt komunitnej záhrady, ktorá slúži na pestovanie plodín pre potreby miestnych obyvateľov.
V piatich bytovkách je spolu 135 bytov, ktoré zrekonštruovali z dotácie vo výške viac ako milión eur. Poskytlo ju Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Ďalších 2,85 mil. eur mesto získalo z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Z rozpočtu mesta sa použilo 189 000 eur.
V bývalej budove štábu je nízkoprahové centrum
Komunitné centrum Romano Jilo - Rómske srdce získalo v roku 2012 štábnu budovu kasární. Na jeho rekonštrukciu použili 151 122 eur, pričom z dotačných zdrojov EÚ získali 77 380 eur, menšiu polovicu tvorili vlastné zdroje mesta.
Cieľom centra je pripraviť deti na čo najkvalitnejšie začlenenie sa do spoločnosti. Učia ich základným hygienickým návykom, vedú ku kultúre, umeniu, k aktívnemu tráveniu voľného času cez tanec, spev, kreslenie. Nízkoprahovým zariadením prešli od jeho vzniku desiatky detí.
„Deti lokality Balkán, kde pôsobí komunitné centrum Romano Jilo, sú v porovnaní s inými oblasťami, kde sa nachádzajú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, viac pripravené pre nástup do základnej školy,“ uviedol pre Sme hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.
Podľa Svatušku majú pracovníci odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny zvolenského magistrátu pozitívne ohlasy zo strany jednotlivých základných škôl.
Komunitnú prácu doplnia o terénnu prácu s rodinami
V centre robia aj pre najmenšie deti osvetové aktivity za účasti odborníkov. Majú zlepšiť začlenenie sa týchto detí do spoločnosti.
„Za všetky spomeniem príklad zubára, ktorý príde, snaží sa pútavou formou vysvetliť, prečo je dôležité umývať si zúbky a ako to deti majú správne robiť,“ uviedol Martin Svatuška.
Pracovníci komunitného centra majú skúsenosti s osobnostným rastom detí, ktorým sa venujú.
„Vedia povedať aj krásne príbehy jednotlivých detí. Jedným z nich je napríklad príbeh malého dievčatka, ktoré pôvodne nevedelo ani slovo po slovensky. Stačili len tri mesiace nízkoprahového zariadenia komunitného centra, a naučilo sa spievať a recitovať,“ uviedol hovorca mesta Zvolen.
Do budúcnosti má centrum Romano Jilo snahu ešte viac pomáhať jednotlivcom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Práve preto už svoju prácu špecifikuje, pričom ponúka služby tak v oblasti komunitnej, ako aj terénnej práce.
„V krátkom čase sa otvorí centrum osobnej hygieny a do budúcnosti by sociálny odbor spolu s predstaviteľmi komunitného centra chceli rozšíriť svoju činnosť nielen na konkrétne skupiny jednotlivcov, ale na celé rodiny,“ uviedol Svatuška.

Beata
Balogová
