Mitríka podporilo v tajných voľbách 82 zo 142 prítomných poslancov.
BRATISLAVA. Tri roky presluhujúci šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský už má nástupcu.
Parlament 82 hlasmi zvolil Karola Mitríka, ktorého navrhol jediný opozičný poslanec Pavol Frešo z SDKÚ. Bývalý riaditeľ SIS má 68 rokov a je konateľom lyžiarskeho strediska.
Práve Mitríka označil v minulosti premiér Robert Fico (Smer) za jedného z vhodných kandidátov na tento post.
Kandidát opozície, prokurátor Maroš Žilinka, dostal 54 hlasov. Jeho nomináciu podpísalo 60 opozičných poslancov.
Poslanci KDH a OľaNO Marián Kvasnička a Štefan Kuffa navrhli aj ďalšiu kandidátku Henrietu Crkoňovú. Bývalá pravá ruka Dušana Čaploviča na ministerstve školstva dostala v tajnej voľbe len päť hlasov. Jeden hlas bol neplatný.
Nového šéfa NKÚ uvedie zajtra do funkcie predseda parlamentu Peter Pellegrini. Vo funkcii bude najmenej sedem rokov.

Bugár: Smer si zvolil svojho
Smer si zvolil vlastného kandidáta, povedal v reakcii na výsledky hlasovania predseda Mosta-Híd Béla Bugár . Vo voľbe bol podľa neho len jeden opozičný kandidát – Maroš Žilinka a dvaja kandidáti Smeru.
„Smer si zvolil svojho kandidáta, takže vládu strany Smer bude „kontrolovať“ kandidát strany Smer. Touto voľbou strana Smer taktiež poprela všetky predchádzajúce sľuby o tom, že zvolí kandidáta, na ktorom sa zhodne podstatná časť opozície,“ povedal Bugár s tým, že na kandidátovi Žilinkovi sa zhodla celá opozícia okrem trojice poslancov, ale Smer si aj tak zvolil svojho kandidáta.
Nový predseda NKÚ Karol Mitrík. FOTO - SME Jozef Jakubčo.
Voľba bola podľa Jurinovej divadlo
Podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová označila voľby za divadlo, ktorým premiér Fico zabával slovenský ľud a odvádzal pozornosť od problémov, ktorým čelí jeho vláda. Ako povedala pre agentúru SITA, to, že bol zvolený Karol Mitrík, svedčí o tom, že korupčné podhubie sa tiahne napriek celým politickým spektrom.
„Keď sa Karolovi Mitríkovi podarilo za jeho pôsobenia v SIS ututlať kauzu Gorila, podarí sa mu v tejto krajine ututlať všetko. A o to predsa SDKÚ a SMER-u ide. Na druhej strane som na nich však možno zbytočne prísna. Post predsedu NKÚ by mal patriť opozícií. Robert Fico pravdepodobne počíta s tým, že po blížiacich sa parlamentných voľbách v opozícií aj bude, preto si už prezieravo zvolil svojho kandidáta. Za takéto starostlivé a dlhodobé plánovanie mu môžeme len zagratulovať,“ povedala Jurinová.
Crkoňová poďakovala za korektnosť
Neúspešná kandidátka na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Henrieta Crkoňová je rada, že bol v stredu v parlamente zvolený nový šéf úradu, pretože táto voľba dlhodobo traumatizovala spoločnosť. Uviedla to vo svojom stanovisku.
"Chcem pogratulovať pánovi Mitríkovi, že bol zvolený za nového predsedu NKÚ. Zároveň mu chcem popriať, aby naplnil to, čo sa od tohto úradu očakáva. Touto cestou chcem zároveň poďakovať obom mojim protikandidátom, že sme boli v tejto voľbe voči sebe korektní," dodala Crkoňová.
Smer si podľa Figeľa uzurpoval kontrolnú moc
Voľby predsedu NKÚ podľa šéfa KDH Jána Figeľa nepoškodzuje opozíciu, ale občanov. Ako povedal na tlačovej besede, ľudia si zaslúžia pravdu a zákonnosť.
„Táto voľba pomáha gorile zakrývať to, čo sa dialo pred rokmi a napomáha korupcii a klientelizmu, aby sa nebála odhalení. Pre nás je to výzva, aby sa po budúcich voľbách stal predseda NKÚ v plnom zmysle slova opozičným predstaviteľom,“ vyhlásil s tým, že Karol Mitrík je kandidátom Smeru a po marci 2016 by sa mal stať kandidátom opozičného Smeru.
Podľa Figeľa opozícia viedla čestný a seriózny zápas o účinnú kontrolu na Slovensku. „Smer si vybral vlastného kandidáta, pretože Žilinka bol jediný opozičný kandidát. Karol Mitrík bol kandidát Roberta Fica, lebo ho Smer avizoval ako vhodného kandidáta už pred tromi rokmi,“ konštatoval Figeľ.
„Obsadil Úrad pre verejné obstarávanie, zvolil generálneho prokurátora a teraz zvolili svojho nominanta cez Pavla Freša do čela NKÚ. Fico si tým nakydal do vlastných úst,“ vyhlásil a dodal, že Ľudová platforma pred rokmi nemohla dobre fungovať práve pre Freša.
Fico: Opozícia je v dezolátnom stave
Premiér odmietol akékoľvek špekulácie, že by Karol Mitrík nebol opozičným kandidátom.
„Navrhol ho predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, zakladal KDH, SDKÚ, bol šéfom SIS za vlády Ivety Radičovej, ktorá o ňom povedala, že má chrbtovú kosť. Kto je teda opozičnejší?" spýtal sa Fico. „Je to kandidát opozície, čistý ako božie oko, nepoznám čistejšieho opozičného kandidáta,“ vyhlásil.
„Voľba predsedu NKÚ patrí do plnej kompetenciu NR SR, vláda ani vládna strana Smer-SD nenavrhovala žiadneho kandidáta. Rešpektovali sme plne právo opozície navrhnúť kandidáta," dodal Fico. Zároveň uviedol, že ako predseda strany sa nezúčastnil na žiadnych rokovaniach o podpore pre jednotlivých kandidátov.
Zvolenie Mistríka považuje Sieť za predvídateľné
Nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) si podľa strany Sieť v parlamente zvolila budúca opozícia.
"Po troch rokoch upotených cirkusových tančekov si šéfa NKÚ zvolila opozícia – akurát, že tá budúca. Gratulujeme preto jej lídrovi Robertovi Ficovi,” uviedol v stredu predseda Siete Radoslav Procházka v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslala hovorkyňa strany Karolína Ducká.
Zvolenie Karola Mitríka považuje strana Sieť za predvídateľný dôsledok toho, že sa z funkcie predsedu NKÚ stal predmet vládno-opozičnej zákopovej vojny.
Ako sa ďalej píše v tlačovej správe, Sieť upozorňuje, že koalično-opozičné delenie si piatej najvyššej ústavnej pozície nemá vo vzťahu k jej sedemročnému funkčnému obdobiu absolútne žiadnu logiku.
Kto je Karol Mitrík?
Profil nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu.
Karol Mitrík sa narodil 23. októbra 1946. Je absolventom Strednej poľnohospodárskej technickej školy v Spišskej Novej Vsi a Agronomickej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. V doplnkovom štúdiu na City University v Bratislave absolvoval kurz efektívneho manažmentu (1992-1993). V rokoch 1996 a 2001 sa zúčastnil na študijnom pobyte v Spojených štátoch amerických, ktorý bol zameraný na otázky fungovania verejnej správy a vplyv verejnej správy na vytváranie pracovných miest.
Po škole bol Mitrík prevádzkovým technikom v Štátnom majetku Spišská Nová Ves (1968-1989), predsedom poľnohospodárskeho družstva Iliašovce. Od roku 1990 bol zástupcom primátora a prednostom Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.
Dve funkčné obdobia (1994-2002) pôsobil ako primátor mesta Spišská Nová Ves. Stal sa zástupcom mesta v spoločnostiach Emkobel, a. s., (predseda predstavenstva), Lesy mesta, a. s., (člen valného zhromaždenia), hotel Metropol (člen predstavenstva), DND Trade, s. r. o., (konateľ spoločnosti). V rokoch 1994-2002 bol členom rady Združenia miest a obcí Slovenska, predsedom regionálneho Združenia miest a obcí Spiša, prvým viceprezidentom Únie miest a obcí Slovenska, predsedom Záujmového združenia regiónu Spiš, poradcom premiéra pre verejnú správu.
V rokoch 1993-2000 bol členom výkonnej rady Hokejového klubu Spišskej Novej Vsi, prezidentom HK Spišská Nová Ves, členom Jazdeckého oddielu Slávia a členom Rotary klubu v Spišskej Novej Vsi. V rokoch 2006-2010 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Spišskej Novej Vsi.
Karol Mitrík patrí medzi zakladajúcich členov SDKÚ. Do roku 2006 bol predsedom jej regionálneho zväzu v Košiciach. Túto politickú stranu reprezentoval aj ako poslanec Košického samosprávneho kraja (2001-2005).
V rokoch 2002-2006 bol poslancom Národnej rady SR. V parlamente bol členom Výboru NR SR pre verejnú správu, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, Výboru NR SR na kontrolu použitia informačno-technických prostriedkov a náhradníkom v Stálej delegácii NR SR do Parlamentného zhromaždenia NATO. V auguste 2010 ho prezident Ivan Gašparovič vymenoval za riaditeľa Slovenskej informačnej služby, z tejto funkcie bol odvolaný v máji 2012.
TASR

Beata
Balogová
