FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Pozícia predsedu HZDS Vladimíra Mečiara ostáva neotrasená. Tkáčove náznaky, že Mečiar sám uvažuje o svojom odchode, údajne poprel samotný Mečiar.
Mečiarove slová, že v roku 2006 nepovedie hnutie vo voľbách, vysvetlil podpredseda hnutia pre médiá Ján Kovarčík takto: „U nás nemusí byť funkcia volebného lídra totožná s funkciou predsedu strany.“
Stúpenci šéfa HZDS hovoria, že zmeny v strane súvisia len so snahou odstaviť Mečiara. „Kto má otvorené oči, vidí, že je tu snaha vymeniť Mečiara na čele strany,“ povedal Kovarčík.
Poslanec Ladislav Polka, ktorý pôvodne o pomeroch v strane hovoril tiež kriticky, komentoval ďalší vývoj takto: „Vydiskutovali sme si problémy a budeme ďalej realizovať program HZDS.“
Kovarčík tvrdí, že strana po rokovaní predstavenstva zostáva celistvá. Či však taký zostane aj 36-členný poslanecký klub, už s istotou netvrdil. „Ja som presvedčený, že zostane kompaktný, ale nedá sa vylúčiť, že niekto ukončí svoju činnosť v klube.“
Poslanec Ivan Kiňo povedal, že Tkáč svojimi argumentmi o potrebe zmien v HZDS časť členov predstavenstva presvedčil a časť nie. O odchode z poslaneckého klubu Kiňo nechcel hovoriť, lebo je to „predčasné a všetko závisí od ďalšieho vývoja“.
O zámere Kiňa, ktorý sa dnes vzdá funkcie šéfa HZDS v Banskobystrickom kraji, poslanec Ján Jasovský povedal: „Ak je nespokojný, tak mal svoju nespokojnosť vyjadrovať pred voľbami, a nie teraz po voľbách. Ani ja nie som spokojný, že som v opozícii, ale napriek tomu myslíte, že je rozumné zložiť funkciu a tváriť sa ja nič?“
Poslanec HZDS Gabriel Karlín reagoval na pomery v strane otázkou: „Poznáte takú stranu, kde nie sú vnútorné rozpory? Aj tu sú a myslím si, že sa utrasú.“
Hnutie teraz čakajú okresné a krajské snemy. Vrcholom bude snem v júni 2003.
(sp)
Aký môže byť ďalší vývoj v HZDS?
Pozícia Vladimíra Mečiara - sa opäť posilnila, čo mu umožní, aby sa sám rozhodol, či a kedy odíde z čela HZDS. V prípade, že by odišiel z funkcie šéfa strany už tento rok, znížil by svoje šance na razantnú podporu HZDS v prípadnej kandidatúre na post prezidenta republiky. Volebným lídrom pre voľby v roku 2006 môže byť ktokoľvek, koho Mečiar vyberie a strana schváli.
Pozícia HZDS - Víťazstvo Mečiara vo vnútrostraníckom súboji s Tkáčovou skupinou znamená zotrvanie HZDS v pozícii strany s nulovým koaličným a rokovacím potenciálom. HZDS zrejme neprelomí ani svoju zahraničnú izoláciu. Mečiar ale môže kalkulovať s tým, že v roku 2006 už bude Slovensko členom NATO a Európskej únie a potom aj argument o zahraničnej izolácii sa môže oslabiť. Navyše, vďaka tomu môže získať aj partnera do koalície - Ficov Smer.
Pozícia Vojtecha Tkáča - Jeho presadenie v strane sa ani neočakávalo. Po rezignácii z funkcie podpredsedu strany, je Tkáčov odchod z HZDS pravdepodobný. Inak by ho čakal koniec politickej kariéry. Je preto možné, že Tkáčova skupina si v parlamente založí nový klub a zrejme tiež novú politickú stranu. Tkáčovou nevýhodou je možné obvinenie zo strany HZDS, že sa obklopil finančnými žralokmi, bývalými bankármi Kiňom a Gabrielom či bývalým štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Brhelom. (sp)