Bratislava 13. januára (TASR) - Výhodou spolupráce Visegrádskej štvorky od jej vzniku bola podľa ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana neformálnosť, ktorá zabezpečovala jej pružnosť. Byrokratizácia visegrádsku spoluprácu pritom neskvalitní. V súvislosti s otázkou inštitucionalizácie V4 to Kukan uviedol na dnešnom rokovaní šéfov zahraničných, integračných a branno-bezpečnostných parlamentných výborov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ktoré sa koná v Bratislave.
Každá inštitucionalizácia podľa šéfa slovenskej diplomacie vnáša do systému istú rigidnosť, pričom každá inštitúcia má tendenciu viazať na seba kompetencie, aby zdôvodnila svoju opodstatnenosť. "Takisto by sme nemali zabúdať, že integrácia strednej Európy vo formáte V4 je nie náhradou, ale doplnkom európskej integrácie," povedal. Poukázal zároveň na to, že každá deľba kompetencií nesie so sebou aj určité riziko konfliktov. Pri odpovedi na otázku inštitucionalizácie V4 je preto potrebné racionálne posúdiť, či je naozaj najvhodnejšou formou spolupráce.
Za možné oblasti spoločného postupu V4 v nasledujúcom období, keď sa završuje pristúpenie jej členov do EÚ, Kukan spomenul reformu európskych inštitúcií, ochranu východných hraníc únie, spoločnú poľnohospodársku politiku či bezpečnostnú oblasť spojenú s bojom proti terorizmu.
Hoci sa členovia V4 zhodli, že nebudú rozširovať formát Visegrádu o nové krajiny, podľa Kukana to neznamená uzavretosť voči spolupráci s iným štátmi a zoskupeniami. Dokumentuje to aj rozvoj spolupráce s východnou Európou a oblasťou Balkánu, ako aj s krajinami Beneluxu, uviedol.
Bratislavské rokovanie šéfov parlamentných výborov krajín V4 sa zameriava na prehĺbenie spolupráce po kodanskom summite EÚ a pražskom summite NATO. Slovensko na stretnutí zastupujú predsedovia príslušných výborov Národnej rady SR Ján Figeľ, Monika Beňová a Robert Kaliňák.