Bratislava 10. júla (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) SR dnes prerušila rokovanie o návrhu zákona o presune niektorých pôsobností z orgánov miestnej štátnej správy na obce a samosprávne kraje, tzv. kompetenčnom zákone, ktorý z podkladov jednotlivých rezortov pripravilo Ministerstvo vnútra SR.
Dôvodom bol podľa podpredsedu LRV a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Ladislava Scholcza fakt, že návrh zákona nebol prerokovaný v Rade hospodárskej a sociálnej dohody, ani v Rade vlády pre verejnú správu, čo kritizovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Vážnym nedostatkom návrhu zákona je podľa Scholcza to, že absentuje vyčíslenie dopadu presunu kompetencií na štátny rozpočet a rozpočty obcí. Ako ďalej uviedol na dnešnom brífingu, bude potrebné, aby dopady na rozpočty jednotlivé ministerstvá prerokovali s Ministerstvom financií SR. LRV rovnako trvá na tom, aby sa v návrhu zákona presne špecifikovali originálne a prenesené kompetencie samosprávy.
Scholcz informoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR nepredložilo žiadny podklad na vypracovanie návrhu kompetenčného zákona a "nič nemieni odstúpiť". Ministerstvá práce, sociálnych vecí a rodiny, kultúry, školstva, dopravy a životného prostredia predložili podklady, v ktorých navrhujú v súvislosti s presunom kompetencií novelizáciu príslušných zákonov. Účinnosť kompetenčného zákona, avšak s viacerými výnimkami, sa predpokladá od 1. januára 2002.
Predseda ZMOS Michal Sýkora sa dnes listom obrátil na predsedu LRV, aby návrh kompetenčného zákona vrátil na dopracovanie predkladateľovi. Okrem toho, že v ňom požaduje prerokovať návrh zákona v Rade vlády pre verejnú správu, upozorňuje, že chýba vyčíslenie dosahu na štátny rozpočet a rozpočty obcí, ako aj definovanie originálnych a prenesených kompetencií. Kritizuje aj to, že návrh nie je v súlade s koncepciou reformy verejnej správy, pretože navrhuje presunúť menej zriaďovateľských a hospodársko-riadiacich právomocí na samosprávu.
LRV dnes prerokovala aj návrh zákona o osvedčovaní listín a podpisov na listinách, ktorý obciam zveruje doterajšiu právomoc štátnych notárov a matrík. Návrh zákona LRV odporučila po dopracovaní predložiť na rokovanie vlády. Podpis overený obcou bude mať podľa Scholcza všeobecnú platnosť. Ako informoval, pôjde o originálnu právomoc obce, ktorá bude niesť zodpovednosť za jej prípadné zneužitie. Poplatky za overovanie listín a podpisov budú príjmami obcí.