BRATISLAVA/DAUHÁ. Nemôžeme dovoliť, aby nám teroristi nanucovali svoju realitu a zabránime tomu iba úzkou spoluprácou európskych a moslimských štátov.
Vyhlásil to v nedeľu na ministerskom zasadnutí Európskej únie a Rady pre spoluprácu arabských krajín Perzského zálivu (GCC) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Informoval o tom hovorca ministra Peter Stano.
Na zasadnutí, ktoré sa koná v katarskej metropole Dauhá, Lajčák zdôraznil, že tak, ako s krajinami GCC zdieľame spoločné ekonomické záujmy, rovnako čelíme aj hrozbám, aké predstavuje kríza v Sýrii, Líbyi, Jemene a problém terorizmu a islamského radikalizmu.
Spoločne proti terorizmu
"Veľmi dobre si uvedomujeme, že terorizmom najviac trpia moslimské krajiny. Rovnako dobre vieme, že terorizmus a extrémizmus nie sú spojené s náboženstvom, ale so sociálnymi a ekonomickými problémami ako sprievodným javom globalizácie," konštatoval šéf rezortu zahraničia.
"Proti terorizmu stojíme spoločne – Európska únia i krajiny Perzského zálivu - a poraziť ho môžeme jedine spoločným úsilím, preto je kľúčové, aby sa naša spolupráca rozšírila z dialógu o obchode aj na bezpečnostné otázky," uviedol Lajčák.
Cieľom pravidelných ministerských schôdzok Európskej únie a krajín Perzského zálivu je podčiarknuť dôležitosť spolupráce oboch zoskupení.
Štáty Rady pre spoluprácu arabských krajín sú pre Európsku úniu dôležitým partnerom, obe strany majú veľký ekonomický aj politický potenciál, zdroje a vplyv.
Momentálne medzinárodné prostredie prináša pritom regionálne a globálne hrozby, ktoré nútia obe zoskupenia hľadať spoločné riešenia, uvádza sa v tlačovej správe.
EÚ má záujem o vzájomne výhodnú spoluprácu
Podľa Lajčáka úniu, rovnako ako aj krajiny Perzského zálivu, znepokojuje veľa problémov.
"Potrebujeme intenzívnejší dialóg, viac bilaterálnych kontaktov a posilnenú právnu základňu na našu spoluprácu," upozornil.
Šéf slovenskej diplomacie tiež pripomenul potrebu posunúť sa dopredu v rokovaniach o uzatvorení dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a štátmi GCC.
Európska únia má záujem o vzájomne výhodnú spoluprácu v oblasti ekonomiky, financií, investovania, obchodu, priemyslu a energetiky. To však podľa neho treba pretaviť do konkrétnych projektov.
Krajiny Perzského zálivu sú piatym najväčším vývozným trhom pre úniu a únia je najväčším obchodným partnerom pre tieto krajiny.
Spoločné ministerské zasadnutia únie a krajín Perzského zálivu sa konajú pravidelne s cieľom prerokovať konkrétne kroky smerom k posilneniu vzťahov a partnerstva oboch zoskupení a ich členov, vytvoriť podmienky pre zintenzívnenie spolupráce a prediskutovať témy spoločného záujmu v regionálnom aj globálnom kontexte.
Slovensko a Katar chcú spolupracovať
Slovensko a Katar budú hľadať cesty na rozvoj intenzívnejšej spolupráce. Zhodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Chálid bin Mohamed al Attijáh na spoločnom rokovaní v katarskej metropole Dauhá.
Informoval o tom ministrov hovorca Peter Stano.
„Úroveň našich dvojstranných kontaktov a vzťahov by mala byť vyššia, priestor aj potenciál na to sú,“ konštatoval Lajčák.
V tejto súvislosti navrhol, aby obe krajiny vytvorili základný právny rámec na rozvoj ekonomickej spolupráce a dokončili prípravu zmlúv o zabránení dvojitého zdanenia a o podpore a ochrane investícií.
Slovensko momentálne do Kataru vyváža najmä automobily a obrábacie stroje.
Pre katarských občanov by však mohla byť zaujímavá aj kúpeľná turistika, keďže slovenské kúpele majú v regióne, najmä v neďalekom Kuvajte, veľmi dobré meno, uvádza sa v tlačovej správe.
Kvôli vízam do Kataru najprv do Budapešti
Šéf slovenskej diplomacie tiež požiadal svojho rezortného kolegu, aby Katar zjednodušil vízový režim pre občanov Slovenska a vydával im víza pri príchode do krajiny.
V súčasnosti musia o ne žiadať na veľvyslanectve Kataru v Budapešti. Lajčák zároveň pozval svojho rezortného partnera Attijáha na návštevu Slovenska.
Schôdzka oboch ministrov sa konala po skončení ministerského zasadnutia EÚ a Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC), ktorej hostiteľom bol práve katarský minister zahraničných vecí Attijáh.
Lajčák v nedeľu odcestuje na oficiálnu návštevu Malajzie, kde má na programe rokovania s ministrom zahraničných vecí Anifahom Amanom a ďalšími politikmi, otvorí slovensko-malajzijské obchodné fórum a podpíše bilaterálnu zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Po Malajzii navštívi Austráliu, kde otvorí v Sydney podnikateľské fórum a v Canberre sa stretne s ministerkou zahraničných vecí Austrálie Julie Bishop, s ktorou podpíše medzivládne memorandum.
Napokon šéf rezortu zahraničia navštívi Nový Zéland, kde s partnermi prediskutuje aktuálne regionálne a medzinárodné otázky, ale aj možnosti rozvoja hospodárskej spolupráce.
Na pôde parlamentu minister vystúpi s prednáškou o úlohách a prioritách slovenskej zahraničnej politiky v Európskej únii a vo svete.