SME

Kamenné kiná: prežívajú, ak sú originálne

Kamenné kiná: prežívajú, ak sú originálne

Konkurenciu musia vyvážiť odlišnou atmosférou, dramaturgiou a prístupom k divákom.

[content type="longread-pos" pos="full"]

[/content]

TEXT: Viera Juhászová a redakcie MY a KORZÁR

S jednou sálou

BRATISLAVA. Na Slovenskú sú kiná, kam možno prísť aj so psom, alebo také, kde majú dvojsedadlá pre zaľúbených. Okrem digitalizácie a originálnej dramaturgie sa snažia jednosálové kiná pritiahnuť divákov aj takýmto spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na Slovensku je dnes 93 jednosálových kín. Deväť môže premietať iba z 35 mm kopií, ostatné sú digitalizované. Z nich 65 technológiou D-Cinema, vďaka čomu môžu premietať premiérové filmy,“ povedal Miroslav Ulman zo Slovenského filmového ústavu. V roku 2011 pri nástupe digitálnych kópií sa predpokladalo, že ich prežije len 30 – 40.

Digitalizácia sa u nás rozbehla v roku 2013. Podľa Pavla Ducára z martinského kina Strojár Slovensko v digitalizácii meškalo asi dva roky. „Kým sa nastavili parametre a financovanie so spoluúčasťou Audiovizuálneho fondu, mnohé kiná to položilo,“ povedal Ducár.

Bežné kiná sa popri viacsálových udržali podľa Ulmana okrem krajských miest i v Skalici, Dunajskej Strede, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši, vo Zvolene, Poprade a v Spišskej Novej Vsi.

ZÁPADNÉ SLOVENSKO

BRATISLAVA. Príchod multiplexov prežilo v Bratislave osem kamenných kín. Okrem centra mesta sú aj v Dúbravke, Lamači a Petržalke. Receptom na prežitie je najmä intímna atmosféra a dôraz na kvalitnú dramaturgiu.

Kiná Lumiére a Mladosť tento rok získali cenu združenia Europa Cinemas za najlepšiu dramaturgiu. Odborná porota pritom vyberala z 1182 kín s 3194 sálami zo 69 krajín.

„Obe kiná majú svoju unikátnu históriu a identitu a určujú kultúrny štandard,“ uviedli zástupcovia Europa Cinemas.

Genius loci bývalého Filmového klubu či Charlie's centra čo boli predchodcovia Lumiére, ostáva. „Nie je výnimočné stretnúť u nás filmových tvorcov, ktorí buď uvádzajú svoje filmy, alebo prídu ako diváci,“ povedala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Lumiére ako repertoárové klubové kino SFÚ kladie dôraz na slovenskú a európsku kinematografiu a na zlatý fond domácej a svetovej kinematografie. V štyroch kinosálach uvádzajú v priemere deväť projekcií denne. Základné vstupné je štyri eurá.

MALACKY. Kino Záhoran v Malackách postavil krčmár Martin Jurkovič a v novembri 1923 sa premietal prvý, ešte nemý film Pat a Patašon. Budovu zrekonštruovali v roku 2007 a pod názvom Kultúrní domeček ho prevádzkuje Mestské centrum kultúry.

Záhoran je prvé kamenné kino vybavené Dolby Digital Surround EX zvukom z klasického filmového pásu aj najnovším Dolby Surround 7.1 zvukom.

Zdigitalizované kino otvorili v roku 2012. Kino premieta každý deň, stredy patria filmovému klubu. Vstupenka stojí okolo štyroch eur a dá sa kúpiť aj cez mobil.

SENICA, SKALICA. Senické kino Mladosť prevádzkuje Mestské kultúrne stredisko Senica. Kino má kompletnú 2D technológiu a prenosný projektor, ktorý možno využívať aj v amfiteátri.

Doplniť technológiu na 3D sa zatiaľ nepodarilo, najprv treba na budove kina opraviť strechu. Plánujú umožniť aj nákup vstupeniek cez internet. Odvlani sa konajú aj interaktívne predstavenia filmového umenia pre školy a funguje tu i filmový klub.

Skalické kino ešte pred niekoľkými rokmi vypredal Harry Potter či Pán prsteňov, v roku 2008 však skončilo, diváci prešli do multiplexu.

NITRA. Mestské kiná v Nitre už roky nepremietajú, v meste sú dva multiplexy.

Bývalý kultúrny dom Orbis s kinom je v dezolátnom stave, mesto ho predalo firme Inpek. Budova chátra, prespávali v nej bezdomovci.

Radnica sa neúspešne pokúšala predať aj bývalý kultúrny dom s kinom Lipa na Chrenovej.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Mladší Kuffa tiež svoje obvinenie vníma politicky.

Koalícii sa míňajú poslanci, ktorí by pomohli podržať vládu. Jej pád stojí na siedmich odpadlíkoch

Ak chce mať opozícia šancu položiť vládu, nesmie jej chýbať nik


12 h
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu