BRATISLAVA. O nastavení nových emisných limitov pre veľké spaľovacie zariadenia, medzi ktoré patria aj uhoľné elektrárne, rozhodujú podľa environmentalistov vo veľkej miere aj zástupcovia priemyslu.
Tí sú členmi vládnych delegácií, ktoré o nových štandardoch pre znečisťovateľov v EÚ rokujú. Výnimkou nemá byť podľa Greenpeace Slovensko ani tá slovenská.
Nové štandardy
"Je neprijateľné, aby väčšinu našej delegácie ovládol priemysel, ktorého sa limity znečistenia priamo dotýkajú," uviedol Pavol Široký z Greenpeace Slovensko.
Proces, ktorý má nastaviť nové štandardy, známy ako Sevilský proces, určí záväzné limity pre toxické emisie oxidu siričitého, oxidov dusíka, ortuti a tuhých znečisťujúcich častíc. Platiť budú nasledujúce desaťročie.
Envirorezort s kritikou nesúhlasí. "Odmietame názor, že členovia slovenskej pracovnej skupiny svojom konaní podporujú osobné podnikateľské aktivity na úkor národných záujmov. Zdôrazňujeme, že nemajú rozhodovaciu právomoc, svojím názorom prispievajú k diskusii k dokumentom prijímaných na celoeurópskej úrovni," reagoval hovorca rezortu Maroš Stano.
Podľa jeho slov sa do procesu môžu zapojiť aj zástupcovia mimovládneho sektora.
Problém v návrhu limitov
Environmentalisti vidia problém aj v samotnom návrhu limitov, ktoré nemajú byť dostatočne prísne. "V rokoch 2020 až 2029 môže prísť Slovensko o viac ako 300 miliónov eur a 420 životov. Len pre to, že si znečisťujúci priemysel dokázal vylobovať slabšie štandardy," tvrdí Široký.
Podľa štúdie Greenpeace a Európskeho úradu pre životné prostredie by prísnejšie limity pre uhlie mohli v EÚ zabrániť 71 000 predčasným úmrtiam.
Ministerstvo životného prostredia má na to iný názor. Emisné limity a techniky navrhnuté v referenčnom dokumente označilo za ambiciózne a navrhované tak, aby spĺňali kritériá najlepších dostupných techník.