BRATISLAVA. Viac ako 100 ľudí sa v utorok zúčastnilo na protestnom zhromaždení Slovenskej akadémie vied (SAV) v areáli tejto inštitúcie na Dúbravskej ceste v Bratislave.
Ohrozená činnosť
SAV sa dostala do situácie, ktorá by mohla ohroziť jej ďalšiu činnosť. Spôsobujú ju zásahy Zboru poradcov predsedu vlády SR do návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách a v ňom obsiahnutej novely zákona o SAV, konštatuje sa v spoločnom vyhlásení Výboru Snemu SAV, predsedu, podpredsedov a vedeckého sekretára SAV a Výboru Odborového združenia pracovníkov SAV.
Podľa nich o existencii a neexistencii každého ústavu SAV by v budúcnosti mohol rozhodnúť minister školstva bez zverejnenia kritérií a možnosti odvolania sa. Inštitúcia, o ktorej by rozhodol, že jej transformačný projekt je pre neho neprijateľný, by zanikla. „Toto považujeme za stratu samosprávnosti SAV," vysvetlil Pavol Šajgalík, predseda SAV.
SAV v tejto situácii jednoznačne podporuje pôvodný návrh Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR schválený Legislatívnou radou vlády SR a apeluje na členov vlády SR, aby schválili tento návrh zákona a odmietli zásahy predložené zborom poradcov.
Ako v utorok povedal Šajgalík, materiál s pripomienkami od poradcov dostali po minulotýždňovom stretnutí premiéra, predsedu parlamentu, ministra školstva a členov a predsedu Zboru poradcov.
"Prekáža nám v tomto materiáli paragraf, v rámci ktorého sa požaduje, aby každá inštitúcia predložila transformačný projekt do konca roka 2016. Časové horizonty sú nastavené tak, že sa to nedá stihnúť. Okrem všetkých podmienok tam je však aj paragraf, že ak predložíte transformačný projekt a minister s ním nesúhlasí, tak vám ho vráti na prepracovanie. Ak ho predložíte prepracovaný a minister ho neschváli do 31. 12. 2016, organizácia týmto dňom zanikne," povedal Šajgalík.
Dodal, že zo samosprávnej SAV by sa stala rezortná organizácia ministerstva školstva, lebo minister by mal právo rozhodovať o tom, ktorá inštitúcia prejde a ktorá nie.
Pripomienky vo verbálnej podobe
Šajgalík zároveň pripomenul, že predsedníctvu SAV prekáža spôsob a doba, počas ktorej zákon o verejných výskumných inštitúciách prejednávajú.
Ako dodal, Snem SAV poveril vedenie akadémie rokovať o zákone už v marci 2011. V roku 2014 predsedníctvo SAV spolupracovalo s ministerstvom školstva a znenie zákona prerokoval Snem SAV a ministerstvo školstva ešte koncom roka 2014.
Zákon pritom prešiel pripomienkovým konaním a vo februári tohto roku bol podľa Šajgalíka pripravený tak, že mohol ísť na legislatívnu radu vlády bez rozporu. Legislatívna rada ho 14. apríla posunula na rokovanie vlády bez rozporu.
Následne mal byť podľa Šajgalíka návrh zákona 15. apríla zaradený na vládu, ale ostal ako nezaradený. Slovenská akadémia vied sa potom dozvedela, že k návrhu zákona existujú pripomienky, ktoré však boli naformulované iba vo verbálnej podobe.
Spravovanie majetku
"Tieto pripomienky sa mali týkať majetku, otvorenia dozorných a správnych rád, ktoré mali byť otvorené viac pre vonkajších účastníkov. Tretia podmienka sa týkala minimálneho počtu verejno-výskumných pracovníkov, ktorí budú garantovať, že inštitúcia 1. januára 2016 prejde na verejno-výskumnú inštitúciu," povedal Šajgalík.
V súvislosti s pripomienkou k majetku spresnil, že majetok by po novom akadémii neprešiel do vlastníctva, ale akadémia by ho štátu spravovala.
"Je to nepohodlné a neštandardné pre verejné inštitúcie. Keďže sme však boli obviňovaní, že s majetkom chceme kupčiť, sme ochotní s týmto návrhom súhlasiť a pripustiť, že majetok nemusíme vlastniť a budeme ho spravovať. Zakladá to však nerovnováhu, keďže táto časť sa týka iba SAV a v tele zákona o verejných výskumných inštitúciách prevod majetku do ich vlastníctva ostáva," dodal Šajgalík.
K dlhšiemu procesu schvaľovania zákona o verejno-výskumných inštitúciách Šajgalík povedal, že niekomu pravdepodobne nevyhovuje, aby bola SAV v krátkom čase úspešne transformovaná.
Vzhľadom na to, že novelu predložil splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie a zároveň bývalý riaditeľ SAV Jaromír Pastorek, tak je podľa Šajgalíka pravdepodobné, že práve on má na celú vec iný názor ako vedenie SAV.
Šajgalík už 10. mája pre agentúru SITA povedal, že termín transformácie organizácií Slovenskej akadémie vied je ohrozený a pravdepodobne ho nestihnú.