SME

Suchodolinský: V kauze tunelovania u vojenských tajných nevypočuli základných svedkov

Poukázal na to autor správy Vladimír Suchodolinský, spolu s Galkom chcú podať podnet na prokuratúru.

Suchodolinský bol vo vedení VSS počas vlády Ivety Radičovej.Suchodolinský bol vo vedení VSS počas vlády Ivety Radičovej. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Za najväčší problém tajných služieb označil Suchodolinský „absolútne žiadnu kontrolu“.

BRATISLAVA. Vyšetrovateľ v kauze tunelovania Vojenskej spravodajskej služby počas prvej vlády Roberta Fica nevyšetril všetky dôkazy zo spisu, neurobil základné kroky, ktoré mu ukladá zákon o vyšetrovaní a nevypočul ani základných svedkov, ktorí mohli dosvedčiť podvody u vojenských tajných.

Pred novinármi to povedal bývalý námestník riaditeľa VSS počas vlády Ivety Radičovej Vladimír Suchodolinský, ktorý správu o tunelovaní služby vypracoval.

SkryťVypnúť reklamu

„Som neskutočne sklamaný, ako dopadlo vyšetrovanie kauzy tunelovania VSS. Aj keď rácio vo mne stále hovorilo, že to asi takto dopadne, vo vnútri som bol presvedčený, že dôkazy, ktoré som zhromaždil a napísal do správy o tunelovaní, sú tak silné, že žiadny vyšetrovateľ ich nebude môcť opomenúť a iba tak založiť bokom,“ povedal ovinárom Suchodolinský.

Vyšetrovateľ podľa Suchodolinského informácií napríklad nevypočul svedka, ktorý bol správcom chaty na Záhorí. Vojenská tajná služba chatu kúpila za približne 1,5 milióna korún a za ďalších 700 000 korún ju zrekonštruovala.

Svedka na výsluch nepredvolali

Bývalý námestník riaditeľa vojenského spravodajstva za prvej vlády Roberta Fica podľa Suchodolinského prikázal správcovi objektu, aby spracoval písomnosť, že chatu poškodil pád stromu a škoda nemohla byť zdokumentovaná, lebo nemal pri sebe fotoaparát.

SkryťVypnúť reklamu

„Táto lživá správa bola oficiálne daná do nášho systému, do zväzku objektu a na základe tejto správy o poškodenej chate bola chata následne predaná spriaznenej osobe, ktorá má určitý vzťah k bývalému námestníkovi riaditeľa vojenského spravodajstva,“ vysvetlil Suchodolinský.

Svedok, ktorý bol správcom, pri stretnutí Suchodolinskému potvrdil, že vyšetrovateľ ho na výsluch nezavolal. Bývalý námestník riaditeľa VSS počas vlády Ivety Radičovej si myslí, že vyšetrovacie orgány nie sú za tejto vlády svojprávne.

Žiadna kontrola

Za najväčší problém tajných služieb, ako SIS tak VS, Suchodolinský označil „absolútne žiadnu kontrolu“. Rozpočet vojenských tajných je podľa Suchodolinského informácií vyšší ako rozpočet SIS.

„Takýto ohromný balík je dnes bez kontroly. Peniaze sú absolútne neefektívne vynakladané a spoločnosť nevie, na čo vynakladané,“ dodal Suchodolinský.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť vyzval, aby sa pozrela na majetky bývalých funkcionárov vojenských tajných, z ktorých každý bol 20 rokov v ozbrojených zložkách.

„Či spomenieme súčasného riaditeľa VS či bývalého riaditeľa VSS alebo bývalého námestníka riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby, každý z nich má veľké majetky a ja sa pýtam odkiaľ. Pretože štátny úradník s tabuľkovým platom bez toho, aby sa zadĺžil vysokými hypotékami, nemôže vlastniť takýto majetok,“ konštatoval Suchodolinský.

V tejto súvislosti spomenul dom, ktorý služba kúpila pre svoj agentúrny úsek na bratislavských Vinohradoch. Nehnuteľnosť zrekonštruovala, pričom spolu s kúpou náklady dosiahli okolo 320-tisíc eur. Neskôr sa VSS rozhodla nehnuteľnosť predať, keďže v blízkosti sa nachádzal dom bývalého dôstojníka SIS Michala Hrbáčka.

SkryťVypnúť reklamu

Cez inú firmu sa k nehnuteľnosti dostal bývalý námestník riaditeľa vojenského spravodajstva. „Dom vo Vinohradoch za 186-tisíc eur, asi by sme chceli každý mať, aj vy, aj ja,“ konštatoval Suchodolinský.

Chcú podať podnet na prokuratúru

Bývalý dôstojník služby Ivan Macko zdôraznil, že ani vojenská služba nestojí nad zákonom a majetok musí spravovať podľa platnej legislatívy.

Bývalý šéf vojenskej rozviedky Roman Mikulec podľa neho konal statočne, lebo chránil majetok štátu pred rozkrádaním. „Nesmie dochádzať k tomu, aby sa štátny majetok presúval do súkromných rúk,“ konštatoval Macko.

Poslanec za SaS Ľubomír Galko zopakoval, že správa o tunelovaní vojenských tajných by sa mala odtajniť, aby si občania sami mohli urobiť názor na to, čo sa stalo. Galko je presvedčený, že policajný vyšetrovateľ nerozhodol v kauze tunelovania VSS slobodne.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s Mackom a Suchodolinským chcú podať podnet na prokuratúru na prešetrenie zákonnosti postupu a rozhodnutia tohto konkrétneho vyšetrovateľa.

Otázkou je, kto zaplatí miliónové škody

Ministerstvo obrany poskytlo maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a závery vyšetrovania nebude komentovať. Uviedla to hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková v reakcii na Galkove výčitky.

"Otázkou dňa, ktorá pravdepodobne nebola témou dnešnej tlačovej konferencie, je, kto prevezme zodpovednosť a zaplatí miliónové škody, ktoré boli spôsobené vypracovaním slohovej práce a jej podsúvaním verejnosti," odkázala Balleková. Narážala tak na správu o údajnom tunelovaní VSS. Dokument neskôr unikol do médií, čo malo spôsobiť dekonšpiráciu viacerých nehnuteľností.

SkryťVypnúť reklamu

Prezídium Policajného zboru tvrdí, že vyšetrovanie uvedenej veci vykonával vyšetrovateľ v súlade s Trestným poriadkom. "Rozhodnutie o zastavení trestného stíhania bolo v zmysle zákona doručené dozorovému prokurátorovi, ktorý sa s ním stotožnil," reagoval Martin Wäldl z Oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie policajného prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 051
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 399
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 446
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 112
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 954
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 534
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 375
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Futbalisti MFK Zvolen.

Zvolen strelil všetky góly v druhom polčase.


Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu