BRATISLAVA. Slovensko bude oponovať návrhom Európskej komisie týkajúcim sa premiestňovania utečencov do členských krajín Európskej únie.
"Je to veľmi riskantný podnik," uviedol na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.
Za veľké riziko označil hrozbu prílevu ľudí, ktorí neprichádzajú do Európy za prácou, ale pre to, aby šírili terorizmus.
"Uvedomme si, že Líbya je v absolútnom rozpade, neexistuje ako štát. Je tam niekoľko vlád, sú tam vojny, vraždia tam ľudí," uviedol Fico. Preto podľa neho hrozí, že medzi utečencami príde do Európy vlna ľudí, ktorí "neprichádzajú za prácou alebo lepším životom, ale preto, lebo budú šíriť terorizmus".
Kvóty nie, migranti ánoČítajte
Jedna stredne veľká dedina migrantov
Kvóta pre Slovensko predstavuje podľa neho jednu strednú dedinu migrantov, ktorí majú úplne iné kultúrne návyky a náboženstvo.
Fico si vyžiadal priestor na preštudovanie aktuálneho návrhu EK s tým, že k nemu vláda potom zaujme jasné stanovisko.
"Nebudeme sa vyhýbať zodpovednosti, európskej solidarite, ani nebudeme na barikádach kričať. Budeme oponovať a hľadať najvhodnejšie riešenie pre všetkých zainteresovaných," avizoval.
Pre Slovensko je od Európskej komisie stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená, že z Talianska má prijať 471 ľudí a z Grécka 314. Členské štáty dostanú 6-tisíc eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade SR predstavuje 4,71 milióna eur.
Budeme oponovať návrhom EK týkajúcim sa utečencov, povedal premiér Fico. FOTO - TASR
Relokovať chcú 40-tisíc azylantov
Európska únia tento rok čelí vlne prisťahovalcov, ktorí putujú cez Stredozemné more a väčšinou pochádzajú z krajín severnej Afriky a Blízkeho východu postihnutých ozbrojenými konfliktami.
Komisia preto zverejnila konkrétny návrh na relokáciu utečencov zameraných na pomoc Grécku a Taliansku, ktoré dlhodobo čelia veľkému náporu migrantov cez Stredozemné more.
Ide o využitie mechanizmu núdzovej reakcie vyplývajúcej zo zmluvy o fungovaní Európskej únie. Ide o historicky prvú aktiváciu takéhoto mechanizmu.
Navrhuje sa relokovať celkovo 40-tisíc osôb z Talianska (24-tisíc) a Grécka (16-tisíc) do 23 členských štátov EÚ na základe prerozdeľovacieho kľúča počas nasledujúcich dvoch rokov. Toto číslo zodpovedá približne 40 percentám z celkového počtu žiadateľov o azyl.
Netýka sa to Británie, Írska a Dánska, ktoré nie sú v tejto oblasti viazané dohodami s Bruselom.
Podľa tohto plánu Európskej komisie by najväčšie počty azylantov putovali do Nemecka, Francúzska a Španielska: podľa kľúča, ktorý zohľadňuje populáciu krajín, hrubý domáci produkt, mieru nezamestnanosti a doterajšiu mieru prijímania utečencov.
Agentúra DPA upozorňuje, že podľa dostupných informácií by najvyššiu šancu na udelenie azylu dostali najmä utečenci pochádzajúci zo Sýrie a Eritrey.
Komisia očakáva, že jej návrh narazí na odmietavé stanoviská viacerých krajín, kde patrí Francúzsko, Česká republika, Lotyšsko, Poľsko aj Slovensko.
Európska komisia vyzvala členské štáty, aby sa postarali o 40 000 azylantovČítajte

Beata
Balogová
