BRATISLAVA. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) hrubo klame, ak tvrdí, že vláda Mikuláša Dzurindu predala v rokoch 2005 až 2006 podiel v Slovenských elektrárňach pod cenu.
Vyhlásil to v stredu Dzurinda s tým, že ten, kto predáva, chce získať čo najviac a ten čo kupuje, chce platiť čo najmenej. Privatizácii sa venovali poslanci aj v závere 13. rokovacieho dňa 51. schôdze parlamentu.
"Buď sa tieto tendencie stretnú a obchod bude, alebo sa nestretnú a obchod nebude. Najhrubšou lžou Roberta Fica je teda výrok, že sme predali 66 percent Slovenských elektrární hlboko pod cenou a dôkazom má byť urýchlené následné precenenie majetku elektrární," myslí si Dzurinda.
"Vo vládnej Informácii o privatizácii, ktorú predložili do parlamentu, však o tom nie je ani veta. Nedal to na papier, lebo je to obrovský nezmysel," dodal.
Fico podľa Dzurindu poškodil záujmy Slovenska
Podľa jeho slov on osobne nebol za posledných desať rokov, ktoré od privatizácie ubehli, napádaný, aby zdôvodňoval predajnú cenu.
"Bol som napádaný privatizáciou ako takou, ale že som predal Slovenské elektrárne pod cenu, to som sa dozvedel až minulý mesiac. To, čo predviedol Fico pred mesiacom, keď na nás nabrýzgal, nemá s princípmi demokracie nič spoločné," povedal.
"Použil špinavú demagógiu a lži najväčšieho formátu bez možnosti, aby sa opozícia mohla vyjadriť," vysvetlil Dzurinda motiváciu, prečo si vôbec od vlády informáciu o privatizácii vypýtal.
Fico sa podľa Dzurindu tvári, že v národnoštátnom záujme vybojoval pre Slovensko obrovské víťazstvo v podobe prebratia správy nad vodnou elektrárňou Gabčíkovo.
"Zdá sa mi, že presný opak je pravdou. Fico poškodil národné a štátne záujmy Slovenska, lebo to, čo vláda urobila, nepovedie k ziskom, ale k stratám pre Slovensko," uzavrel s tým, že konkrétnejší bude vo štvrtok, kedy bude jeho vystúpenie v pléne pokračovať.
Fico verí, že to bude preverené
Do rozpravy je okrem neho písomne prihlásených päť členov snemovne, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne.
Fico v stredu v prejave povedal, že Slovensko prišlo pri privatizácii o 800 miliónov eur alebo vtedajších 24 miliárd slovenských korún.
"Verím, že tento skutok bude preverený," podčiarkol premiér.
Týka sa to pritom podľa jeho slov pomerne veľkého počtu poslancov, ktorí sú aj dnes v parlamente a v tom čase mali politickú zodpovednosť.
Vymenoval napríklad Dzurindu, ministra financií Ivana Mikloša, šéfa rezortu spravodlivosti Daniela Lipšica, predsedu parlamentu Pavla Hrušovského či podpredsedu Národnej rady Bélu Bugára.