BRATISLAVA – Zástupcov Slovenskej televízie ani Rádiokomunikácií, ktorých by sa Ruskov „nulový variant“ najviac dotýkal, zatiaľ do diskusie neprizvali.
„Slovenská televízia považuje nulový variant za nerealizovateľný,“ povedala stručne o návrhu ANO hovorkyňa STV Tatiana Kasalová.
Slovenské telekomunikácie síce hľadajú pre Rádiokomunikácie vhodného investora, a nemajú nič proti tomu, ak by to bol štát, so znížením cien za šírenie signálu však, ako povedala hovorkyňa Gabriela Nemkyová, vôbec nepočítajú. „Fungovanie verejnoprávnej inštitúcie, ako STV je, by malo byť založené na iných princípoch a má pravdepodobne iné ciele ako ziskovo a zákaznícky orientovaný podnikateľský subjekt, akým sú Rádiokomunikácie,“ povedala.
Ministerstvo financií sa k návrhu odmieta vyjadriť skôr, ako dostane oficiálny návrh.
Mediálna analytička a generálna riaditeľka sekcie na ministerstve kultúry Zuzana Mistríková nepovažuje za najpodstatnejšie, či sa zmení názov a vytvorí nová inštitúcia. Osobne víta, že sa začala diskusia, ktorá smeruje k tomu, aby k jednému dátumu boli pripravené všetky potrebné legislatívne zmeny.
Jarmila Grujbárová, riaditeľka kancelárie licenčnej rady, upozorňuje na zložitosť nulového variantu. Pri zrušení televízie bude treba vyrovnať všetky jej staré záväzky, vzniknú aj náklady na vznik „novej“ STV. Ďalšou otázkou sú autorské a vysielacie práva. „Ak nebude určený právny nástupca STV, vzniká problém, kto nimi bude môcť disponovať a či vôbec,“ povedala.
Ani obmedzenie reklamy nepovažuje za správnu cestu. „V Česku prebiehajú mohutné diskusie za zvýšenie percenta vysielanej reklamy v Českej televízii,“ povedala.
(hr)