Bratislava 14. januára (TASR) - Na Krajskom súde v Bratislave sa dnes začala tretia časť procesu s obžalovanými z vraždy piešťanskej študentky medicíny Ľudmily Cervanovej.
Januárová časť je rozvrhnutá na štyri dni a vypovedať by na nej malo ďalších 27 svedkov. Predsedníčka senátu prostredníctvom Ministerstva spravodlivosti SR predvolala i dve Francúzky, ktoré vraj môžu poskytnúť alibi dvom obžalovaným. Oficiálnu odpoveď o vybavení žiadosti však zatiaľ nedostala, takže ich prípadná účasť je otázna. Medzi predvolanými sú i údajní očití svedkovia udalostí z diskotéky v bratislavskej Mlynskej doline, ktoré vražde Cervanovej predchádzali. Po januárovej časti by mal proces pokračovať vo februári výpoveďami znalcov, prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí boli v minulosti na prípade zainteresovaní, ako aj bývalých spoluväzňov obvinených počas ich vtedajšieho pobytu za mrežami. Najskôr vo februári zároveň možno očakávať nový rozsudok krajského súdu.
Nový proces sa po viacerých odkladoch začal vlani v septembri výpoveďami obžalovaných. Všetci deklarovali svoju nevinu. Na októbrovej časti vypovedalo viacero svedkov, no žiaden z nich zainteresovanosť obžalovaných na okolnostiach vraždy nepotvrdil. S odstupom času si však veľa nepamätali.
Obžalovanými sú v tomto prípade šiesti Nitrania - Miloš K. (1954), Milan A.(1951), Stanislav D. (1954), František Č. (1950), Pavol B. (1954) a Juraj L. (1953). Ďalší z pôvodne odsúdených Roman B. (1954) bol zo zdravotných dôvodov vylúčený na samostatné konanie.
Piešťanskú medičku Ľ. Cervanovú našli zavraždenú 14. júla 1976 v potoku Čierna voda neďaleko obce Kráľová pri Senci. Siedmich obvinených v septembri 1982 uznal bratislavský krajský súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od 4 do 24 rokov. Pôvodný rozsudok krajského súdu potvrdil o niekoľko mesiacov aj Najvyšší súd SSR. V marci 1990 však podal vtedajší federálny prokurátor proti nemu sťažnosť, ktorú Najvyšší súd ČSFR akceptoval, rozsudok zrušil a Krajskému súdu v Bratislave nariadil, aby vec znovu prejednal a rozhodol. Kvôli prieťahom v súdnom konaní podali obvinení proti Slovenskej republike sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Po novelizácii Ústavy SR platnej od 1. januára 2002 ich však ESĽP odkázal s ich sťažnosťou na Ústavný súd SR.