BRATISLAVA. Posledných deväť poslaneckých návrhov zákonov čaká v piatok zákonodarcov počas 15. dňa 51. schôdze Národnej rady.
Na návrh predsedu parlamentu Petra Pellegriniho sa hlasovať o návrhoch nebude, národná rada o nich rozhodne v úvode júnovej schôdze.
Zdravotná výchova už v škôlkach
Diskutovať sa bude napríklad o novele školského zákona, ktorou chce poslankyňa OĽaNO Eva Horváthová zaviesť v základných a stredných školách nový povinný predmet - zdravotná výchova.
Primerane veku a schopnostiam dieťaťa by sa s vyučovaním predmetu mohlo začať už v materských školách.
"Vyučovanie zdravotnej výchovy kladie dôraz na preventívne a výchovné opatrenia vo vzťahu k vzniku chronických neprenosných ochorení a je v súlade s programami prijatými v Slovenskej republike,“ argumentuje Horváthová.
Horváthová zároveň tvrdí, že stravovacie návyky detí a žiakov vo významnej miere formuje aj škola, resp. školské zariadenie.
"Významným prvkom je existencia školských jedální, v ktorých je ponúkaná strava prísne kontrolovaná so zameraním na potrebný obsah jednotlivých zložiek a nutrientov. Úplne iná je situácia pri predaji doplnkových jedál v školských bufetoch a školských predajných automatoch," píše Horváthová v dôvodovej správe.
Horváthová presadzuje, aby zdravé doplnkové jedlá v bufetoch a automatoch tvorili najmenej dve tretiny z celkového sortimentu ponuky.
Zmeniť volebný zákon chce poslanec za SaS Peter Osuský.
Dvojdňové moratórium pred voľbami
Terajší zákon o volebnej kampani vymedzuje podmienky vedenia volebnej kampane spôsobom, ktorý podľa Osuského obmedzuje slobodu prejavu a slobodu šírenia informácií.
Poslanec liberálov navrhuje zrušiť 48-hodinové moratórium pred voľbami a zákaz vedenia volebnej kampane počas neho.
Rovnako navrhuje zrušiť zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov v období 14 dní pred voľbami. Podľa Osuského by sa prieskumy nemali zverejňovať iba v deň volieb.
Opozičný poslanec presadzuje aj vypustenie maximálnych finančných limitov pre náklady na volebnú kampaň.
Politické strany a hnutia môžu podľa aktuálnej legislatívy minúť na predvolebnú kampaň pre parlamentné voľby najviac tri milióny eur, prezidentskí kandidáti najviac 500-tisíc eur.
„Stanovenie maximálnej výšky výdavkov na volebnú kampaň je neodôvodneným zásahom do slobody prejavu, slobody šírenia informácií a do politickej súťaže,“ konštatuje zákonodarca liberálov.
Za dôležité považuje zabezpečenie transparentnosti a kontroly financovania volebnej kampane z hľadiska jej zdrojov, aj z hľadiska ich použitia.