[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/56/5633596/5633596.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Ako sa môžeme pripraviť na kolaps našej civilizácie?[/content]
TEXT: Petr Šabata, FOTO SME: Gabriel Kuchta
Stojíte na čele tímu vedcov, ktorý z rôznych uhlov opisuje blížiaci sa kolaps našej civilizácie. Napriek vedeckému prístupu - nie je to od vás len také zaujímavé strašenie?
„Ľudia z toho strašenie radi robia, pretože slovo kolaps používajú veľmi nevhodne. Kolaps nie je zničenie, vymretie, zánik, je to synonymum pre transformáciu. Tak, ako sa vyvíja klíma v určitých krivkách, vzostupoch a pádoch, tak, ako sa dlhodobo vyvíjajú ľudské dejiny, tak ani my nie sme systém, ktorý by sa vymykal z rádu vecí. Len v 20. storočí sme prešli niekoľkými transformáciami alebo ak chcete - kolapsmi. Ako významné míľniky môžem uviesť rok 1914, krach na newyorskej burze, roky 1938 aj 1989. Z môjho pohľadu archeológa a historika civilizácií nie je kolaps ničím iným ako obdobím, keď sa systém, ktorý dosiahol svoj vrchol, vyčerpal, a teraz v období transformácie prechádza istou regeneráciou, ktorú prirodzene sprevádza napríklad pokles ekonomického výkonu i kvality života. Ide o veľké transformácie, ktoré sa vyznačujú tým, že prichádzajú akoby znenazdajky. V poslednom čase sa im hovorí čierne labute, udalosti X, zlomové okamihy a podobne.“