BRATISLAVA. Gipsy Television vznikla 15. septembra 2010 ako projekt, ktorý podporil Medzinárodný vyšehradský fond. Tento rok bude televízia oslavovať už päť rokov.
„Nejde o klasickú internetovú televíziu. Gipsy Television totiž nevysiela naživo, má len videoarchív. Ten zároveň šíri cez oficiálne profily na sociálnych sieťach,“ povedal odborný garant projektu Jozef Šivák.
Občianske združenie European Media Centre financuje Gipsy Television už niekoľko rokov prevažne z vlastných peňazí.
„Gipsy Television si pred piatimi rokmi stanovila cieľ, že vytvorí novú generáciu rómskych žurnalistov. Vedenie redakcie hľadalo vysokoškolsky vzdelaných Rómov, ktorí by sa v budúcnosti chceli živiť novinárčinou, čo sa aj podarilo,“ uviedol Šivák pre denník Sme.
Hľadajú nové tváre
Tím Gipsy Television v súčasnosti tvoria deviati ľudia. Televízia nedávno vyhlásila casting na redaktorov.
Redaktori sa učia, ako sa tvorí celá televízna reportáž, ako treba rozmýšľať pri jej spracovaní a ako čo najjednoduchšie napísať text reportáže. Zároveň dostávajú aj základy práce s kamerou.
V tomto vzdelávacom procese je Gipsy Television v postavení tútora.
„Samotné nakrúcanie je o pohotovom reagovaní na informácie, ktoré odznejú počas rozhovoru. Často som išla na výrobu s určitým zámerom, a nakoniec sa z toho vykľula úplne iná, ale zmysluplná reportáž,“ povedala s úsmevom moderátorka relácie Taviben, Monika Komorová.
Jozef Kuvo Badžo spolupracuje na projekte od samotného začiatku. V televízii má svoju cestovateľskú šou Kuvo palo droma, čo v preklade znamená Kuvo na cestách.
„Gipsy Television mi dala šancu spoznávať rôzne krajiny a tamojších Rómov. Navyše je celá moja relácia trojjazyčná, slovensko-rómsko-anglická. Tým propagujeme a uchovávame dedičstvo našich predkov. Súčasná generácia už takmer nevie po rómsky,“ povedal moderátor pre Sme.
Začínali ako amatéri, dnes už reportáže zvládajú sami
Monika je členkou kolektívu od roku 2013 a prácu v ňom si veľmi pochvaľuje.
„Táto práca ma posunula vpred a otvorila mi dvere do sveta médií. Naučila ma, ako mám pracovať s informáciami, ako selektovať fakty a rozhodnúť sa, čo je pre diváka, čitateľa to najdôležitejšie. Okrem toho som spoznala mnoho zaujímavých ľudí,“ uviedla reportérka.
V televízii prevažuje mladší kolektív. Niektorí moderátori či redaktori sú väčšinou ešte stále študentmi vysokých škôl.
„Práca je skvelá, zaujímavá a strašne ma baví. Je to pre mňa aj forma perspektívneho zamestnania do budúcnosti, i keď študujem niečo úplne iné,“ povedal redaktor Róbert Hamburgbadžo.
O niektorých redaktorov a moderátorov už prejavili záujem celoplošné médiá, a to na základe ich práce v Gipsy Television.
Sledovanosť stále stúpa
Portál sleduje najviac užívateľov vo veku od 25 do 35 rokov. 58-percentný podiel sledovanosti tvoria ženy. Priemerná mesačná návštevnosť jedinečných užívateľov je 10 tisíc. Počas niektorých mesiacov návštevnosť presiahla aj hranicu 20 tisíc.
„V súčasnosti preberajú relácie viaceré regionálne televízie na Slovensku. Ide napríklad o televíziu Severka, Zemplín, TV Locall, či prešovskú televíziu TV7,“ priblížil Šivák.
Programy, ako rómske správy Hiri, magazín Romano dživipen (rómsky život), reláciu o tradičných rómskych jedlách Taviben (varenie), či hudobnú hitparádu Romaňi deka tak môžu vidieť diváci z Košického, Prešovského, Banskobystrického a Žilinského kraja.
„Stáva sa mi, že mi napíšu priatelia, ktorí ma zazreli vo vysielaní niektorej regionálnej televízie,“ uviedla Monika Komorová.
O tom, že redaktori sa dostávajú do povedomia, niet pochýb. Ľudia ich spoznávajú na ulici, či na rôznych podujatiach.
„Bol som na rómskej zábave, a tam ma zastavilo dievča, že ma odniekiaľ pozná. Opýtal som sa, odkiaľ a ona vyhŕkla na mňa: Ty si herec!“ povedal Hamburgbadžo.
O Gipsy Television sa najviac zaujímajú Slováci a Česi. Na tretej priečke skončila Veľká Británia a následne po nich Nemecko, USA, Rakúsko, Belgicko, Kanada, Maďarsko a Írsko.
V prípade Slovenska najviac užívateľov kliká na web gipsytv.eu z Bratislavy, Michaloviec, Košíc, Žiliny, Nitry, Trnavy, Spišskej Novej Vsi a Prešova.
Niekedy chýbajú peniaze na výjazdy za reportážou
Občianske združenie financuje výrobu takmer všetkých relácií z vlastných peňazí. Ide o výjazdy, honoráre a post produkciu. Výnimkou sú správy Hiri, ktoré televízia vyrába vďaka programu Kultúra národnostných menšín 2015.
Svojím spôsobom ide o filantropiu, pretože občianske združenie investuje svoje zdroje do niečoho, čo netvorí zisk.
„Slovenskí Rómovia, ale aj Nerómovia často posielajú námety na reportáže. Nie všetkým ale redakcia môže vyhovieť, pretože činnosť je ovplyvnená finančnými možnosťami,“ konštatoval Jozef Šivák.
Dnes je už Gipsy Television v pozícii lídra profesionálnych elektronických rómskych médií. Redakcia pravidelne dostáva pozitívne ohlasy od Rómov z Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu, či Anglicka.
Projekt ako taký propaguje rómske osobnosti, lídrov, talenty. Taktiež upozorňuje na rasizmus, či diskrimináciu, ale vždy v rámci overených zdrojov, vyváženosti a objektívnosti.
Gipsy Television bola napríklad prvá, ktorá informovala o policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou. Aj toto je cieľom projektu Gipsy Television.
Autor: Róbert Hamburgbadžo

Beata
Balogová
