Bratislava 14. januára (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) dnes vyslovila súhlas s návrhom ústavného zákona, ktorý mení štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom.
Na základe návrhu ústavného zákona by si mali Slovensko a Poľská republika vymeniť rovnako veľké územie s celkovou rozlohou 2969 štvorcových metrov, čo predpokladá aj slovensko-poľská zmluva o zmenách priebehu štátnej hranice, ktorú podpísal vtedajší minister vnútra Ivan Šimko a jeho poľský partner 29. júla minulého roku v Starej Ľubovni. Tejto zmluve predchádzala medzivládna dohoda z roku 1995, ktorá upravovala spôsob, akým sa zmení štátna hranica v prípade prirodzenej zmeny hraničnej čiary.
Navrhované zmeny sa na slovenskom území týkajú obcí Vyšný Komárnik v okrese Svidník, Červený Kláštor a Spišská Stará Ves v okrese Kežmarok a Skalité v okrese Čadca. Vo Vyšnom Komárniku a v Skalitom sú poľné cesty, ktoré vznikli po roku 1945 a boli čiastočne na území oboch krajín. "V Skalitom je cesta už spevnená a tak sa dohodli obe strany na tom, že hraničná čiara pôjde cez stred vozovky, aby ju mohli využívať občania Slovenska aj Poľska bez prekročenia štátnej hranice," povedal hovorca MV SR Boris Ažaltovič.
Zmena hraničnej čiary v Červenom Kláštore a Spišskej Starej Vsi súvisí so zmeneným tokom rieky Dunajec.
Ažaltovič zdôraznil, že ani v jednom z prípadov nejde o územie, na ktorom bývajú občania. "Nebude sa to týkať žiadnych občanov SR," dodal.
Podľa textu Ústavy SR sa môžu hranice SR meniť len ústavným zákonom. S návrhom ústavného zákona musí súhlasiť parlament, a zmluva nadobudne platnosť po ratifikácii.