PREŠOV, BRATISLAVA. Do prvého záberu filmu vletel na skejte a vozil sa na ňom po školských chodbách. Získal tým sympatie, ktoré u diváka nestratil do konca filmu. Svoje rómstvo neriešil, naopak ešte podporil inú vizáž a pridal tunel do ucha a dredy na dlhé vlasy.
„Vďaka tomu projektu a dokumentu sa mi otvorila cesta k rozvoju. Spoznal som Romana Čonku a prišlo aj veľa ponúk na kreslenie,“ povedal Jozef Fečo tri roky po nakrútení filmu.
Film Jozef mal pomôcť zlepšiť obraz Rómov v očiach mladých ľudí. Krátky dokument doteraz využívajú školy pri multikultúrnej výchove. Produkovalo ho združenie Jekhetane-Spolu Prešov, ktoré už 25 rokov vydáva noviny Romano nevo ľil - Rómsky nový list.
Jozef Fečo: Robím, čo ma baví
Od apríla 2015 spolupracuje na vzdelávacom projekte Štátnej vedeckej knižnice v Prešove. Maľuje portréty slávnych osobností, ktoré mali rómsky pôvod.
„Vybral som si štýly pop-art a šablóna. Som rád, že niektorých poznám, je tam Elvis Presley, Charles Chaplin. Michael Caine hral vo filme Batman toho komorníka. Je to super týpek, dal som si na ňom záležať,“ povedal Fečo.
Desať obrazov vznikalo postupne v rámci projektu Živé knihy, ktorý má verejnosti predstaviť výnimočných Rómov. Štátna vedecká knižnica ho v Prešove realizuje s podporou zriaďovateľa, ktorým je ministerstvo kultúry.
„Výtvarné diela budeme verejnosti predstavovať prostredníctvom plánovaných výstav. V tomto zámere chceme pokračovať prípravou portrétov slovenských rómskych osobností,“ uviedol vedúci dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry pri Štátnej vedeckej knižnici v Prešove Roman Čonka.
Jozef Fečo pracuje v priestoroch centra rómskej kultúry Štátnej vedeckej knižnice v Prešove. Foto Ingrid Ďurinová
Vízia chlapca z Kračúnoviec
Po maturite prišiel o otca a živiteľa, čo zasiahlo stabilitu celej rodiny. Na prahu dospelosti rýchlo dospel, aby bol oporou svojej mame a súrodencom.
„Cítim sa tak, že ja a moja sestra musíme veľa na sebe robiť, aby sme neupadli. Nechcem, aby všetko stálo na mame. Záleží mi na tom, aby videla našu podporu, že nie sme tí, čo iba sedia doma, ale že makáme na sebe,“ hovorí Jozef Fečo.
Otec ochorel a nestihol dostavať dom, v ktorom rodina žije. On sa rozhodol, že dom dokončí a študovať pôjde neskôr. Aj napriek záväzkom, ktoré si nabral na plecia chce byť v živote optimistom.
„Radosť v živote mi robí hlavne leto, výlety, jazdenie na boarde a kosenie trávnika. Leto zbožňujem, hoci mám alergiu a kýcham o stošesť. Leto mám rád.“
Hviezdy s rómskymi predkami
Podľa Romana Čonku chcú verejnosti ukázať oblasť, ktorá je v rómskej kultúre výrazne poddimenzovaná a nedostáva sa jej takej pozornosti, ako by si zaslúžila.
„Ide vo všeobecnosti o remeslá a výtvarné umenie. Druhým cieľom je samotný námet výtvarných portrétov, ktorý má byť vzdelávací. Keďže Jozef Fečo je mladým umelcom, použil jemu blízke výtvarné techniky.“
Desať svetových osobností rómskeho pôvodu
Django Reinhardt - zakladateľ rómskeho džezu.Narodil sa v Belgicku, no mal francúzsky rómsky pôvod. Patril k skupine Rómov, Manušov. Bol jedným z najlepších skladateľov džezovej hudby a je považovaný za zakladateľa rómskej džezovej interpretácie, nazývaného aj gypsy jazz, gypsy swing alebo francúzsky manouché jazz. Prezývka Django znamená v rómčine prebúdzam, budím.
Elvis Presley – spevák a herec považovaný za kráľa rock and rollu. Hovorí sa o jeho rómskych koreňoch.
Freddie James Prinze – americký herec a komik. Narodil sa v San Juane v roku 1954 maďarským a portorikánskym rodičom. Najviac si ho ľudia pamätajú z komediálneho seriálu Chico a muž.
Charlie Chaplin – narodil sa v Anglicku v roku 1889 a zomrel v roku 1977 vo Švajčiarsku. Jeho matka pochádzala spomedzi romaničalských kováčov. V spoločnosti Rómov trávil čo najviac času a svoju filmovú postavu modeloval na základe vlastného vnímania rómskeho života. Jeho ľútosť nad zaobchádzaním s Rómami v nacistickom Nemecku viedla k vytvoreniu postavy Hitlera vo filme Veľký diktátor v roku 1940.
Michael Caine – anglický herec, ktorý sa narodil v roku 1933. Jeho otec bol z rómskej rodiny obchodujúcej s koňmi. Sám priznáva, že má v sebe rómsku krv. Je držiteľom rytierskeho titulu od roku 2000.
Rita Hayworthová - americká tanečnica a herečka. Narodila sa v roku 1918. Najviac ju preslávili filmy Lásky Carmen, Tancujúci pirát, Cirkus svet. Jej otec Eduardo Cansino v roku 1926 otvoril v Hollywoode tanečnú školu.
Tony Gatlif – filmový producent narodený v Alžírsku. Žije a tvorí vo Francúzsku. Preslávil sa filmami s rómskou tematikou Latcho drom a Gadjo dilo.
Yul Brynner – narodil sa v roku 1920 v Rusku, zomrel v roku 1985 v New Yorku. Bol filmovým hercom, držiteľom Oscara. Asi najviac ho preslávila postava z kultového westernového filmu Sedem statočných. K svojmu rómskemu pôvodu sa hlásil. Bol spoluzakladateľom a prezidentom Medzinárodnej rómskej únie, International Romani Union.
Juscelino Kubitschek de Oliveira – v rokoch 1956-1961 bol prezidentom Brazílie. Jeho matka bola Rómka a starý otec český Róm Jan Kubíček z Třeboně.
Joaquín Cortés – tanečník baletu a flamenca sa narodil v roku 1969 v Španielsku. Pri tanečných choreografiách spolupracoval s významnými svetovými predstaviteľmi populárnej hudby.
Zdroj: Ian Hancock: My rómsky národ

Beata
Balogová
