Bratislava 14. januára (TASR) - Jubileu šéfa činohry Slovenského národného divadla (SND) Juraja Slezáčka bolo venované dnešné predstavenie inscenácie Martina Hubu a Martina Porubjaka Tančiareň, v ktorej oslávenec účinkuje.
Na javisku Slezáčkovi, ktorý oslavuje šesťdesiatku, za všetkých členov súboru zablahoželal generálny riaditeľ SND Dušan Jamrich. Hra o tanečnom lokáli, kde si ľudia hľadajú svojich partnerov, inšpirovaná predstavením divadla Thétre du Campagnol Le Bal, je v repertoári SND od marca 2001. Slezáčka okrem Tančiarne môžu návštevníci činohry SND vidieť aj v tituloch ako Štvrtá sestra, Chrobák v hlave, Ale, ale pani plukovníková a Don Juan.
Juraj Slezáček sa narodil 14. januára 1943 vo Zvolene a v roku 1964 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Vtedy sa stal aj členom činohry SND v Bratislave, od roku 1979 aj jej umeleckým šéfom. Pedagogicky začal na VŠMU pôsobiť v roku 1978. Jeho dlhoročnou doménou na divadelných doskách boli chlapčenské a mládenecké úlohy v hrách rozmanitých žánrov a autorských poetík. Vytváral ich široké spektrum od šibalov po charaktery čistých mladých ľudí, ocitajúcich sa v dejinných zvratoch či rozporoch sveta dospelých. Patria medzi ne jeho Gogo v Škvrnách na slnku, Ondrej v Kým kohút nezaspieva, či Tom v Čase tvojho žitia.
V komediálnych kreáciách popri humornej a satirickej nadsázke prejavil zmysel pre pointovanie významov prvkami paródie a sebairónie - Bezenčuk v Stoličkách či Václav vo Víťazoch. Prelomom do okruhu zrelých mužov bol Pierre Bezuchov v dramatizácii Tolstého románu Vojna a mier. Register dramatických postáv rozšíril o Roderiga v Othellovi či Pavla Rimina v Letných hosťoch. Ich presvedčivosť dosahuje analytickým prístupom k vytváranému charakteru, detailizovaním výrazových prostriedkov, presne kontúrovanými črtami postavy, jej spoločenským začlenením a vyjadrením protirečivých vzťahov. Aj keď jeho postavy nadobúdajú čoraz výraznejšiu tragikomickú dimenziu, uplatňuje sa i v komediálnom žánri. Je to napríklad v postave žandára v predstavení Na skle maľované, Kráľa Filipa II. v Šašovskej komédii, či Dr. Picka v Jožkovi Púčikovi a jeho kariére.
Hoci sa ako herec a organizátor venoval predovšetkým divadlu, televízia mu od začiatku poskytla rad príležitostí - spočiatku v mladíckych, neskôr najmä charakterových postavách širšej tematickej, žánrovej a typovej palety ako na javisku. Účinkoval v pôvodných hrách i adaptáciách, často v inscenáciách pre mládež. Významnejšie postavy vytvoril v inscenáciách Kým kohút nezaspieva, Timon Athénsky, Pozor na anjelov, Veselé panie z Windsoru, Škola žien, Čas hádzať kamene. Uplatnil sa aj v dabingu.
Informácie TASR poskytla Izabela Pažítková z tlačového oddelenia SND.