Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA/MOSKVA . Pred rokovaním s Vladimírom Putinom zavolal premiér Robert Fico v pondelok večer z hotela Ukrajina prezidentovi Petrovi Porošenkovi, aby ho ubezpečil, že Slovensko bude dodržiavať režim sankcií.
Propagujú iný názor
Pridal aj potvrdenie, že sa Kyjev môže spoľahnúť na dodávky plynu reverzným tokom cez Slovensko. Nebudeme rozbíjať jednotu Európskej únie v otázke sankcií voči Rusku, cituje Fica webová stránka ukrajinského prezidenta.
V Moskve medzitým vládne médiá propagujú iný názor slovenského premiéra. "Sankcie nedosiahli očakávaný efekt. Škodia Európe aj Rusku. Neviem, kto môže byť šťastný s takýmito vzájomnými škodami. Čo sa dosiahlo sankciami voči Kube? Nezmenili kubánsky prístup k USA ani americký prístup ku Kube," vyhlásil v rozhovore, ktorý poskytol v piatok v Bratislave a teraz ho ruská propaganda využila cez televíziu, vládne noviny aj jej tlačovú agentúru TASS.
Fico ako nežiadúci Naryškin
V názore na sankcie sa Fico zhodol už s prvým partnerom, s ktorým dnes v Moskve rokoval. Predseda Štátnej dumy, Sergej Naryškin, ktorý je za podporu agresie voči Ukrajine v Európe nežiadúci, pre TASS vyhlásil, že sankcie poškodili západu, ktorý si tak „pod tlakom Spojených štátov uštedril vlastný úder“.
"Nepotrebujeme žiadne rinčanie zbraňami, nepotrebujeme sa predháňať v sankciách, ale potrebujeme normálny dialóg, ako tento problém vyriešiť. V tomto dialógu je úloha parlamentov nezastupiteľná,“ povedal mu Fico.
Naryškin, ktorý je za podporu agresie voči Ukrajine v Európe nežiadúci, včera pre TASS vyhlásil, že Rusko sa Krymu nikdy nevzdá. Sankcie poškodili len západu, ktorý si tak „pod tlakom Spojených štátov uštedril vlastný úder“.
„Hovoria, že sankcie budú stiahnuté, ak sa Rusko vzdá Krymu a Sevastopola, a zradí tých, ktorí mu verili. To je úplne vylúčené. Nezídeme zo svojej cesty a nátlak vyvíjaný na nás bude márny," zdôraznil Naryškin.
Naše vzťahy nie sú ničím zaťažené
Fico Naryškinovi hovoril iba príjemné veci, aké sa vravia zahraničným partnerom. Slovensko-ruské vzťahy podľa premiéra nie sú zaťažené žiadnymi komplikovanými otázkami. Naopak, mnohé historické momenty nás spájajú.
Vyhol sa tak zmienke o okupácii z roku 1968, ktorú pred pár dňami ruská vládna televízia Rossija označila za ochranu Československa pred fašistami a NATO.
Proti takémuto zavádzaniu protestovalo slovenské ministerstvo zahraničných vecí a včera osobne jeho šéf Miroslav Lajčák na schôdzke s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.
Slovenského premiéra privítal aj ruský premiér Dmitrij Medvedev FOTO - SITA/AP
Kedy je Fico úprimný, pýta sa Mesežnikov
Rozdielne postoje predsedu slovenskej vlády, ako ich prezentuje v Bruseli, Kyjeve a v Moskve, vyvolávajú podľa šéfa Inštitútu pre verejné otázky Grigorija Mesežnikova pochybnosť, kedy je vlastne Robert Fico úprimný.
Jeho cestu do Moskvy, ktorú definitívne dohodli pri návšteve šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova v Bratislave 4. apríla, považuje za nevhodnú.
Ísť do Moskvy deň po tom, ako bol zverejnený „čierny zoznam“ západných politikov, nežiaducich pre Rusko, je podľa Mesežnikova prejavom nelojality k spojencom v Európskej únii a NATO.
„Jeho prítomnosť v Moskve pár dní po odvysielaní škandalózneho dokumentu televízie Rossija o roku 1968 a jeho doterajšie mlčanie o tomto hanebnom podvrhu je urážkou pamiatky Alexandra Dubčeka, k odkazu ktorého sa Robert Fico tak vehementne hlási,“ dodal politológ.
Zo Štátnej dumy k Medvedevovi, popoludní do Kremľa
Po schôdzke s Naryškinom čakal Fica ruský premiér Dmitrij Medvedev v rezidencii, kde žije s rodinou. Po rokovaní „v úzkom kruhu“ si dali pracovný obed.
Po stretnutí so slovenským predsedom vlády Robertom Ficom na tlačovej konferencii vyhlásil, že ak únia na júnovom samite predĺži sankcie voči Rusku, Moskva zareaguje ďalšími odvetnými opatreniami.
Premiéri diskutovali aj o otázkach plynu. Fico pripomenul, že od 1. januára 2020 prestane platiť dohoda umožňujúca Ukrajine prevážať cez svoje územie ruský plyn do západnej Európy. "Ak by Slovensko nebolo tranzitnou krajinou, pokiaľ ide o plyn, tak by naša krajina utrpela obrovské, nevyčísliteľné hospodárske škody," povedal s tým, že SR nemôže zostať sedieť so založenými rukami, ak hrozí úplné vyradenie Ukrajiny z tranzitu.
Fico sa s Medvedevom rozprával aj o spolupráci v jadrovej energetike. Po dokončení 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach bude podľa neho na Slovensku fungovať šesť reaktorov ruskej výroby, z ktorých štyri sú považované za najbezpečnejšie v Európe.
V otázke cyklotrónového centra Slovensko požiadalo Rusko, aby navrhlo možné využitie technologického zariadenia na jeho území.
O druhej popoludní ho v Kremli prijme prezident Vladimír Putin. Na slovenskú vládnu delegáciu si vyhradil trištvrte hodiny.

Beata
Balogová
