BRATISLAVA. Ministerstvo práce pripravilo návrh strategického dokumentu pre nové programovacie obdobie 2014-2020, ktorý rieši priority v oblasti boja proti chudobe a podpory sociálneho začleňovania.
V otázke priorít pre začlenenie Rómov do spoločnosti vychádzali autori zo Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020. Príslušníci marginalizovaných komunít čelia sociálnemu vylúčeniu v mnohých oblastiach, preto potrebujú podľa nového dokumentu komplexný a integrovaný prístup.
Malo by ísť o koordinovaný postup pri presadzovaní politík sociálneho začlenenia Rómov v štyroch oblastiach, a to v prístupe ku vzdelaniu, zamestnanosti, zdravotnej starostlivosti a k bývaniu.
Ľudia bez domova sa ako cieľová skupina do materiálu nedostali.
Návrh Národnej rámcovej stratégie podpory sociálneho začlenenia a boja proti chudobe je už po ukončenom pripomienkovom konaní odoslaný na rokovanie vlády.
Pripomienky mimovládnych organizácií
Sedem organizácií podalo pripomienky v medzirezortnom pripomienkovom konaní s cieľom doplniť do Stratégie cieľovú skupinu ľudia bez domova a kľúčové opatrenia v otázke riešenia bezdomovectva.
Tieto organizácie sa dlhodobo angažujú v pomoci ľuďom bez domova, spolupracujú so zahraničím a poznajú funkčné nástroje pomoci tejto skupine ľudí.
Bezdomovcom poskytujú pracovné príležitosti aj právny servis: OZ Proti prúdu, OZ Sociálne grémium, Komunita Sant'Egídio, Depaul Slovensko n.o., OZ Vagus, Domov svätého Jána z Boha n.o., Nadácia Pontis.
Organizácie žiadajú zadefinovať v slovenskom právnom poriadku termín človek bez domova, bezdomovec.
Ďalej požadujú doplnenie kľúčového opatrenia Podpora prístupu ku kvalitným službám k cieľovej skupine ľudia bez domova a v rámci tohto opatrenia žiadajú uviesť desať konkrétnych opatrení.
Bezdomovectvo stratégia obišla
Podľa sociálnych pracovníkov, ktorí pomáhajú ľuďom bez domova je nutné vypracovať Národnú stratégiu prevencie a riešenia bezdomovectva v spolupráci s odborníkmi a expertmi v tejto oblasti sociálnej práce.
Ďalej vytvoriť funkčný systém prevencie, podporovať udržanie bývania u ohrozených osôb a uskutočňovať prevenciu zadlžovania sa.
Nevyhnutné je riešiť zvýšenie dostupnosti komplexnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova. Cieľom týchto opatrení by malo byť to, aby žiadna skupina nevypadla zo systému pomoci.
Mimovládne organizácie navrhujú podporovať také opatrenia, ktoré vedú k znižovaniu prahu, čiže k zmierňovaniu vstupných podmienok pre užívateľov služieb.
Zadefinovať model, ktorý umožní chránené zamestnávanie klientov s dôrazom na zvýšenie ich zamestnateľnosti.
Začať treba s oddlžením a Housing First
Najchudobnejší obyvatelia Slovenska sú v začarovanom kruhu dlhov, z ktorých sa nemôžu sami vymaniť.
Organizácie navrhujú vytvoriť opatrenia a metodiku k riešeniu ich oddlženia a upraviť legislatívne podmienky pre vstup do osobného bankrotu, ktorý je v súčasnosti nastavením podmienok nedostupný ľuďom bez domova.
"Pilotne odskúšať model Housing First zameraný najprv na bývanie, ktorého cieľom by bolo sledovať úspešnosť užívateľov zaradených do programu a sledovať udržanie si samostatného bývania po nasledujúce dva roky," požadujú autori pripomienok.
V novom programovom období na roky 2014 až 2020 sú v rámci Operačného programu Ľudské zdroje pripravené investičné priority, ktoré sa aspektov sociálneho vylúčenia týkajú rómskej menšiny.
Rómom sa má zlepšiť prístup k práci a vzdelávaniu
V centre pozornosti bude podpora predprimárneho vzdelávania a prístupu k inkluzívnemu vzdelávaniu, ktoré je založené na odstraňovaní bariér a rešpektovaní individuálnych schopností a potrieb detí, uvádza agentúra Sita.
"K podpore inkluzívneho vzdelávania z európskych štrukturálnych a investičných fondov bude patriť aj podpora práce rómskych asistentov učiteľa," píše sa v návrhu, ktorý je zverejnený na portáli právnych predpisov.
Medzi ďalšie aktivity, ktoré budú v programovom období podporené, patrí tiež snaha o zvýšenie zamestnanosti príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít.
Ide napríklad o poskytovanie poradenstva a odborných služieb či podporu inovatívnych programov, ktoré sú orientované na zvýšenie zamestnanosti na lokálnej úrovni cez sociálne a obecné podniky.
Podporia zdravie aj bývanie vo vylúčených komunitách
Ako v návrhu informuje rezort práce, predpokladom úspechu na trhu práce je tiež terénna sociálna práca, budovanie komunitných centier či poskytovanie asistenčných služieb v rámci projektu Zdravé komunity. Tieto aktivity prinesú pozitívny efekt napríklad v oblastiach zdravotníckej osvety alebo zlepšenia štandardov hygieny.
"Existujúce analýzy ukázali alarmujúci stav technickej vybavenosti, infraštruktúry a podmienok bývania," informuje návrh.
Preto treba investovať do zavedenia inžinierskych sietí, posilnenia prístupu k pitnej a úžitkovej vode, do dokončenia alebo výstavby prístupových ciest ako i do nastavenia systému odvozu komunálneho odpadu.
Finančne podporená bude tiež svojpomocná výstavba.
Ministerstvo práce zvažuje tiež pravidelný monitoring životných podmienok rómskych domácností, formu monitoringu, spôsob jeho financovania a organizačné zastrešenie.
Dôvodom je podľa rezortu získanie pravidelných poznatkov o pokroku v procesoch sociálneho začleňovania marginalizovaných rómskych komunít.

Beata
Balogová
