BRATISLAVA. Ministerstvo školstva trvá na pôvodnom znení zákona o verejných výskumných inštitúciách. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že rezort pracuje na tom, aby bol zákon do jesene v parlamente.
V návrhu zákona podľa hovorkyne musia zmeniť niektoré termíny, keďže pre zdržania sa transformácia v pôvodných termínoch nestihne.
Predseda SAV Pavol Šajgalík ešte 26. mája povedal, že zásahy zboru poradcov predsedu vlády SR do návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách by dostali Slovenskú akadémiu vied do situácie, ktorá by mohla ohroziť jej ďalšiu činnosť. Ako dodal, o existencii a neexistencii každého ústavu SAV by mal podľa ich návrhu rozhodnúť budúci minister školstva bez zverejnenia kritérií a možnosti odvolania sa.
Tieto zmeny by podľa predstaviteľov SAV zásadným spôsobom obmedzovali samosprávnosť a samostatnosť akadémie a sú v rozpore s platným zákonom o SAV.
Návrh zákona už vo februári tohto roku bol podľa Šajgalíka pripravený tak, že mohol ísť na rokovanie Legislatívnej rady vlády.
Legislatívna rada ho 14. apríla posunula na rokovanie vlády bez rozporu. Následne mal byť podľa Šajgalíka návrh zákona 15. apríla zaradený na vládu, ale ostal ako nezaradený a vláda ho doteraz neprerokovala. K dlhšiemu procesu schvaľovania zákona o verejno-výskumných inštitúciách Šajgalík povedal, že niekomu pravdepodobne nevyhovuje, aby bola SAV v krátkom čase úspešne transformovaná.
Vzhľadom na to, že novelu predložil splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie a zároveň bývalý riaditeľ SAV Jaromír Pastorek, tak je podľa Šajgalíka pravdepodobné, že práve on má na celú vec iný názor ako vedenie.
Vedci sa obávajú o samosprávu SAV, pripravili protestČítajte
Pastorek pre agentúru SITA povedal, že k návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách vzniesol iba doplňujúce návrhy. "Nemyslím si, že zákon je zlý. Doplňujúce návrhy by ho mali iba zlepšiť. Jadro zákona je však zachované," tvrdí Pastorek. Splnomocnenec pre výskum a inovácie pripomenul, že predkladateľom návrhu zákona je ministerstvo školstva a práve rezort musí zvážiť, ako a či vôbec zapracuje návrhy na zmeny.
"Ak ich bude akceptovať, sú to tri malé zmeny. Nie je to zásadný prelom," povedal 26. mája Pastorek s tým, že posun termínu prechodu akadémie na formu verejnej výskumnej inštitúcie pre dlhší legislatívny proces nemôže ohroziť čerpanie eurofondov, ako to predtým avizoval Šajgalík.
Cieľom návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách je vytvoriť podmienky pre podnikateľské aktivity, viaczdrojové financovanie a zapojenie súkromného sektora do spolupráce vo výskume a vývoji.
Navrhovaná právna forma má umožniť subjektom lepšie čeliť hlavným výzvam, s ktorými sú v súčasnosti konfrontované. Jednou z nich je najmä tlak na zabezpečenie väčšieho podielu zdrojov z nadnárodných projektov a z podnikateľského sektora na financovaní svojej činnosti a na zintenzívnenie prenosu výsledkov výskumu a vývoja do praxe. Veľkým problémom pri nestihnutí termínu transformácie ústavov SAV je podľa Šajgalíka najmä čerpanie európskych peňazí.
"V súčasnosti je už nové programové obdobie pre čerpanie štrukturálnych fondov. Keď začneme čerpať v jednej právnej forme, tak prechod počas čerpania do inej právnej formy výrazne skomplikuje celý proces," tvrdí Šajgalík.