BRATISLAVA. Na projekty spojené so starostlivosťou o mokrade v rokoch 2008 až 2014 vynaložilo Slovensko 3 449 157 eur.
Uvádza sa to v dokumente nazvanom Správa o plnení Akčného plánu na roky 2012 – 2014 k aktualizovanému Programu starostlivosti o mokrade Slovenska na roky 2008 – 2014 a návrh aktualizácie Programu starostlivosti o mokrade Slovenska na roky 2015 – 2021 a jeho Akčného plánu pre mokrade na roky 2015 – 2018.
Na rokovanie vlády ho predložilo ministerstvo životného prostredia, vláda materiál schválila.
Povinnosť starať sa o mokrade Slovensku vyplýva z pripojenia sa k Dohovoru o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva (Ramsarský dohovor). K dohovoru sme pristúpili v roku 1993.
V rokoch 2008 až 2014 plnilo Slovensko 40 úloh zameraných na trvalo udržateľný rozvoj mokradí, starostlivosť o mokrade medzinárodného významu, rozvoj medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti a tiež na budovanie kapacít pre implementáciu medzinárodných dohovorov v oblasti starostlivosti o mokrade. Spomedzi týchto úloh sme 35 splnili úplne a päť čiastočne. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie pochádzalo 50 až 75 percent finančných prostriedkov vynaložených na plnenie jednotlivých úloh.
Rezort životného prostredia zároveň v dokumente stanovuje priority, na ktoré sa má Slovensko v rámci starostlivosti o mokrade zamerať v rokoch 2015 až 2021.
Medzi ne patria napríklad prevencia, zastavenie a zvrátenie úbytku a degradácie mokradí, sprostredkovanie znalostí o význame mokradí a ich úžitkoch verejnosti či zastavenie alebo aspoň obmedzenie šírenia nepôvodných inváznych druhov rastlín a živočíchov v mokradiach.
Mokrade sú územia, ktoré sú trvalo alebo sezónne nasiaknuté alebo zaplavované vodou. Celosvetovo poskytujú domov pre 100 000 známych druhov živočíchov a rastlín. Zároveň sú významné aj ako zásobárne pitnej a podzemnej vody. Štrnásť mokraďových oblastí zo Slovenska je momentálne prihlásených na zaradenie do zoznamu mokradí medzinárodného významu, takzvaných ramsarských lokalít.