SME

Slovenské pľúca zapĺňa jemný prach

Najškodlivejší je vzduch v podzemných garážach a na uliciach s rušnou dopravou. Zlepšiť ho môžu prísnejšie kvóty na emisie.

Slovensko patrí medzi krajiny s najznečistenejším ovzduším v Európe.Slovensko patrí medzi krajiny s najznečistenejším ovzduším v Európe. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Najškodlivejší je vzduch v podzemných garážach a na uliciach s rušnou dopravou. Zlepšiť ho môžu prísnejšie kvóty na emisie.

BRATISLAVA . Slovensko patrí medzi krajiny s najznečistenejším ovzduším v Európe. Vyplýva to z údajov Eurostatu a Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že znečistený vzduch u nás zabíja ročne viac než 6300 ľudí. Horšie sú na tom len Bulharsko a Poľsko.

Zákerné čiastočky

„To, čo vidíme voľným okom, sú veľké prachové čiastočky, ale tie zásadne neovplyvňujú zdravie,“ vysvetľuje lekár Miroslav Šuta, konzultant v oblasti ekologických a zdravotných rizík. Zachytávajú sa v nosnej dutine, prípadne v horných dýchacích cestách. Ďalej sa nedostanú.

SkryťVypnúť reklamu

Problém podľa lekára spôsobujú omnoho menšie čiastočky, ktoré prenikajú až do pľúc. Ultrajemné čiastočky sú už natoľko malé, že sa správajú ako plyn a prechádzajú až do krvi.

Jemný a ultrajemný prach tak hrozuje nielen pľúca, ale aj srdcovo­cievny systém. „Krvou sa dokáže dostať do mozgu, pečene a v prípade tehotných žien prechádza placentou do nenarodeného dieťaťa,“ povedal lekár.

Kliknite pre zväčšenie.

Smrteľné garáže

Najnovšie merania znečistenia slovenského ovzdušia sa robili vo viacerých mestách, na rušných križovatkách, v horách, ale aj v rôznych typoch dopravných prostriedkov. Bola to súčasť medzinárodného projektu Clean Air.

Najhoršie skončili podzemné garáže obchodných centier. Hodnoty sa stabilne držali nad stotisíc častíc v kubickom centimetri.

SkryťVypnúť reklamu

Na otvorenom priestranstve sú desať­ až dvadsaťnásobne nižšie. Za silne znečistené ovzdušie sa považujú hodnoty nad 20­-tisíc čiastočiek v kubickom centimetri.

Merania robili vo viacerých nákupných centrách. „Garáž v Trenčíne bola úplne inak odvetraná a hodnoty boli omnoho nižšie než v Košiciach. Problém sa dá vyriešiť technicky,“ povedal Lešinský.

Zaujímavo dopadlo meranie v dopravných prostriedkoch. Ovzdušie v trolejbuse a novšom type autobusov bolo porovnateľné s priemernými hodnotami v meste. V autách však nepomohli ani zavreté okná a ventilácia.

„Filtre v autách nezachytávajú ultrajemné častice,“ povedal Kare Press-Kristensen, dánsky odborník na kvalitu ovzdušia.

Pri porovnávaní hodnôt vo vlakoch obstáli najlepšie elektrické. Dieselové mali výrazne horšie výsledky, s výnimkou prvej triedy.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to spôsobené dynamikou znečistenia. Dym obchádza prvý vagón, ktorý je zvyčajne prvá trieda,“ hovorí Kristensen. Váčšinou býva uzavretá a klimatizovaná, v druhej sú okná pootvárané a čiastočky sa tam počas jazdy hromadia.

Podľa ministerstva životného prostredia problémy okrem dopravy spôsobuje aj „nárast používania tuhých palív na úkor plynu najmä pri vykurovaní domácností“. Potvrdili to aj merania, staršia piecka dokáže vyprodukovať viac ako 207-­tisíc čiastočiek.

Skreslené údaje

Ministerstvo životného prostredia považuje údaje celoeurópskej štatistiky za skreslené.

„Neodzrkadľujú v plnej miere skutočnosť. Skreslenie spôsobuje umiestnenie slovenských meracích staníc,“ povedal hovorca rezortu Maroš Stano.

Merania podľa neho často prebiehajú na frekventovaných a zaťažených miestach. Dôvodom má byť aj to, že sa neberie do úvahy miera prekročenia, ale iba prekročenie samotné.

SkryťVypnúť reklamu

Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy ministerstvu vyčíta „nepochopiteľné blokovanie“ prísnej európskej smernice o emisných stropoch.

Ministerstvo sa bráni. Smernicu podporia „za predpokladu, že ciele, hoci ambiciózne, budú technicky aj ekonomicky dosiahnuteľné,“ povedal Stano.

Navrhované zníženia znečisťujúcich látok na rok 2030 patria v prípade Slovenska medzi najväčšie a v upravenom návrhu sa v niektorých prípadoch ešte viac sprísnili. Aktivisti navrhujú aj povinné nízkoemisné zóny vo väčších slovenských mestách, rozvoj nemotorovej dopravy a infraštruktúry, a tiež dôsledné napĺňanie princípu „znečisťovateľ platí“ (polluter pay principle).

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia financujú Environmentálny fond. Minulý rok to bolo takmer 12 miliónov eur za znečisťovanie ovzdušia v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je však ekonomická škoda zo znečistenia ovzdušia na Slovensku niekoľkonásobne vyššia, ako sú pokuty za jeho znečisťovanie.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu