SME

Schuster vláde – šampanské a drienkovicu

Členovia vlády včera počúvali v Prezidentskom paláci asi desaťminútový príhovor prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý si ich pozval na tradičné novoročné stretnutie.


Prezident Rudolf Schuster si tradične po Novom roku pozval do paláca členov vlády. Na snímke si podávajú ruky možní súperi o funkciu budúceho prezidenta - Schuster (vpravo) a minister zahraničných vecí Eduard Kukan.


FOTO SME - PAVOL MAJER


Členovia vlády včera počúvali v Prezidentskom paláci asi desaťminútový príhovor prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý si ich pozval na tradičné novoročné stretnutie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chýbal minister dopravy Pavol Prokopovič, ale minister zahraničia Eduard Kukan, možný kandidát na budúceho prezidenta, prišiel. So Schusterom si iba podal ruku, neskôr sa stretli pri šampuse, ale žiadny vážnejší kontakt medzi nimi nebol. Nepôsobili ako budúci konkurenti.

SkryťVypnúť reklamu

Schuster už dávnejšie nevylúčil, že bude kandidovať znovu, Kukan je novinkou. „Keďže ide o neoficiálne informácie, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Vydržte chvíľu, SDKÚ je naozaj rozhodnutá túto otázku konzultovať, seriózne zvážiť s partnermi,“ hovoril Kukan o informáciách SME, že SDKÚ by ho chcela za prezidenta.

Schuster ešte pred priamym kontaktom s Kukanom v príhovore vravel, že „je to presne 93 dní, čo ste pri moci, takže sedem dní vám ešte ostáva do tých sto dní (…) Zatiaľ sa rozchádzame v niektorých zákonoch, ktoré som nepodpísal, ale to neznamená, že nemôžeme naďalej spolupracovať“.

Keď začal prezident hovoriť o vstupe Slovenska do NATO, riaditeľovi odboru zahraničných vzťahov Kancelárie prezidenta Tomášovi Borcovi začal zvoniť telefón. Borec zašmátral po vreckách, vytiahol zvoniaci mobil a vypol ho. Prezident sa v prejave zasekol, prísne naňho pozrel a povedal: „Vidíte, prezidentská kancelária sama ruší to, čo buduje.“

SkryťVypnúť reklamu

„Na vláde je za to fľaša koňaku,“ dával návod premiér Mikuláš Dzurinda, ako pokutovať nedisciplinovaných členov tímu. „Tak… jedna žltá karta práve padla,“ povedal Schuster. „Ja si myslím, že táto vláda vydrží štyri roky, aj keď máte v parlamente len tesnú väčšinu,“ pokračoval v príhovore. Podobne dlhý príhovor mal aj Dzurinda, vravel, že vláda má jasné priority a jasne vidí svoje úlohy v tomto roku.

Po oficialitách vzal prezident vládu do druhej miestnosti. Čašníci rozniesli šampanské, kameramanov a fotoreportérov poslali preč. Schuster vraj nalieval aj drienkovicu. Prvý odchádzal asi po desiatich minútach minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Keď zbehol zo schodov a chcel ísť von z Prezidentského paláca, vybral sa opačným smerom – k východu do záhrady. Po pár krokoch sa zbadal: „No, to asi tá drienkovica.“

SkryťVypnúť reklamu

(rf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 130
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 726
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 124
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 830
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 576
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 386
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu