SME

Aktivisti chcú účasť verejnosti v legislatívnom procese

Ministra Boreca aktivisti žiadajú, aby sa zasadil o zakotvenie účasti verejnosti v pripomienkovom konaní.

(Zdroj: Ilustračné Stock-XCHNG)

BRATISLAVA, Aktivisti zasadzujúci sa za zakotvenie účasti verejnosti v legislatívnom procese priamo v zákone sa rozhodli napísať list ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Jeho rezort predložil v apríli do pripomienkového konania návrh zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov.

Podľa stanoviska signatárov dvoch hromadných pripomienok k zákonu – VIA IURIS a skupiny verejnosti, ani po rozporovom konaní nie je vyriešená otázka zakotvenia účasti verejnosti v legislatívnom procese. Ministra Boreca preto v liste žiadajú, „aby sa zasadil o zakotvenie účasti verejnosti v pripomienkovom konaní do návrhu zákona“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Účasť verejnosti

Borecovi pripomínajú, že záväzok pripraviť návrh zákona o účasti verejnosti na legislatívnom procese je jednou z úloh, ku ktorým sa vláda dobrovoľne zaviazala v Iniciatíve pre otvorené vládnutie.

Návrh zákona o tvorbe právnych predpisov v podobe, v akej bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania, však v žiadnom prípade nemožno považovať za návrh zákona o účasti verejnosti na legislatívnom procese, zdôrazňuje sa v informácii, ktorú poskytli agentúre SITA.

Občianski aktivisti sú pripravení ďalej rokovať nielen o konkrétnej úprave účasti verejnosti na legislatívnom procese, ale aj o ďalších otvorených otázkach týkajúcich sa napr. možnosti publikovania právnych predpisov v Zbierke zákonov v jazykoch národnostných menšín, rešpektovania legisvakančnej lehoty a transparentnosti celého legislatívneho procesu.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka zverejňovania právnych predpisov v jazykoch národnostných menšín nie je riešená napriek tomu, že ide o medzinárodný záväzok Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej charte regionálnych alebo menšinových jazykov, upozorňujú aktivisti.

Rokovací poriadok parlamentu

Súčasťou návrhu zákona predloženého do medzirezortného pripomienkového konania bola pôvodne aj novela zákona o rokovacom poriadku Národnej rady. Zmena rokovacieho poriadku Národnej rady bude z návrhu nového zákona podľa aktivistov vypustená a bude riešená samostatným návrhom, ktorý predložia poslanci Národnej rady.

Keďže časť pripomienok aktivistov sa týkala aj tejto časti zákona, listom sa obrátili aj na predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho. Vyzývajú ho, aby verejnosť bola zapojená do prípravy návrhu novely zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

„Rešpektujeme, že úprava rokovacieho poriadku NR SR je predovšetkým záležitosťou samotných poslancov Národnej rady. Sme však presvedčení, že zmena rokovacieho poriadku Národnej rady, ktorá by sa mala schváliť v súvislosti s pripravovaným návrhom zákona o tvorbe právnych predpisov, sa dotýka aj verejnosti. Ide predovšetkým o otázku práva verejnosti vyjadriť sa aj k poslaneckým návrhom zákonov a o zabezpečenie korektného a transparentného legislatívneho procesu v parlamente,“ zdôraznili v liste pre šéfa parlamentu Pellegriniho.

Pod informáciou sú za VIA IURIS podpísaní Eva Kováčechová a Imrich Vozár, za signatárov hromadnej pripomienky za práva verejnosti pri tvorbe právnych predpisov a ich zverejňovaní: Ondrej Dostál, Štefan Szilva, Slavomíra Salajová, Péter Őry, Ákos Horony, Michal Makovník, Vladimír Špánik, Marcel Zajac.

SkryťVypnúť reklamu

Nový zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR predložilo ministerstvo spravodlivosti do pripomienkového konania v apríli. Nová norma definuje základné princípy a pravidlá pri tvorbe právnych predpisov, čím by sa mala zvýšiť ich úroveň.

Mala by priniesť aj prehľadnejší proces verejného pripomienkovania. Zároveň upravuje pravidlá pre Zbierku zákonov, pričom na základe tohto zákona vznikne oficiálna záväzná elektronická Zbierka zákonov, ktorá bude rovnocenná papierovej podobe. Súčasne s novým zákonom ministerstvo spustilo pilotnú prevádzku nového právneho a informačného portálu www.slov-lex.sk.

Prezident Peter Pellegrini

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 065
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 375
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 954
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 102
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 042
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 023
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu