BRATISLAVA. Centrum pre výskum etnicity a kultúry spoločne s Ministerstvom spravodlivosti SR vyslali odkaz v súvislosti s prijímaním tzv. dočasných vyrovnávacích opatrení: Len spoločná snaha dokáže zo Slovenska vytvoriť krajinu pre všetkých.
Ide o programy, ktoré doslova vyrovnávajú šance. Rôzne skupiny ľudí totiž majú v živote veľmi rozličné štartovacie pozície.
Na štúdium náročných odborov sa Rómovia boja prihlásiť
„Stretávame sa s tým, že aj šikovní rómski stredoškoláci z obchodných akadémií sú presvedčení, že štúdium, kde je potrebná matematika, nie je pre nich," povedala Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry, CVEK.
Podobné dilemy riešia aj dievčatá, ktoré by rady študovali technické smery. Ich okolie a rodičia ich od takýchto odborov často odrádzajú.
Obávajú sa, že by nezvládli štúdium napríklad informačných technológií, ktoré je podľa nich najmä mužskou záležitosťou.
Všeobecne rozšíreným predpokladom totiž je, že dievčatá budú študovať skôr humanitné smery. Skúsenosti Slovenskej technickej univerzity však ukazujú pravý opak.
Dve univerzity spustili motivačné programy
Ekonomická univerzita aj Slovenská technická univerzita preto nedávno spustili programy, ktoré povzbudia a pripravia na štúdium takéto skupiny uchádzačov a uchádzačiek.
„Sú to programy, ktoré sú vo svete štandardom a u nás zatiaľ skôr ojedinelým príkladom tzv. dočasných vyrovnávacích opatrení,“ hovorí ďalej Lajčáková.
Marián Filčík z Ministerstva spravodlivosti SR dodal, že od 1. apríla 2013 aj náš antidiskriminačný zákon umožňuje prijímanie takýchto opatrení.
„Zákon bol novelizovaný, pretože vieme, že nie všetci majú rovnakú štartovaciu čiaru. Dievča narodené v rómskej osade má výrazne nižšiu šancu dobre vyštudovať, než jeho nerómska rovesníčka. Takéto opatrenia nie sú zakázanou diskrimináciou. Naopak vyrovnávajú šance uspieť či prekonať bariéry,“ uviedol Filčík.
Ukazuje sa, že napríklad pri začleňovaní Rómov sú najúspešnejšie práve programy, ktoré pozitívne motivujú, vytvárajú príležitosť a netrestajú ľudí za osud, ktorí sami nevedia ovplyvniť.
Pripravili príručku o praxi pri vyrovnávacích opatreniach
Práve na týchto princípoch fungujú aj dočasné vyrovnávacie opatrenia. Dobrým príkladom je program Zdravé komunity, ktorý spočíva v práci asistentov zdravotnej osvety. Tí sú akýmsi mostom medzi obyvateľmi osád a zdravotným systémom a dbajú napríklad o to, aby matky so svojimi deťmi pravidelne absolvovali lekárske prehliadky a očkovania.
Pre tých, ktorí by dočasné vyrovnávacie opatrenia mohli uplatňovať v praxi, je však tento pojem ešte stále pomerne neznámy. CVEK v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR pripravilo jednoduchú príručku, ktorá objasňuje podmienky a poskytuje návody pre ich prijímanie.
Na príprave príručky sa podieľali odborníci a odborníčky z viacerých sektorov. Konečnú podobu príručky pripravila Jarmila Lajčáková.
Vieme, že jedine spoločné iniciatívy nás všetkých dokážu vytvoriť zo Slovenska krajinu pre všetkých, kde sa každý môže cítiť rovnocenne,“ uviedla riaditeľka CVEK Elena Gallová Kriglerová.
Autor: CVEK

Beata
Balogová
