Polícia je totiž podľa novej legislatívy povinná vyšetrovať všetky trestné činy, súvisiace s domácim násilím a trestne stíhať ich páchateľov bez toho, aby bol poškodený nútený dať súhlas k ich trestnému stíhaniu. Obeť domáceho násilia nemôže ako v minulosti stiahnuť oznámenie a tak zastaviť už začaté trestné stíhanie. Polícia je tak povinná konať, a má informácie o azylových centrách a iných inštitúciách, ktoré pomáhajú obetiam domáceho násilia.
Podľa informácií hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Marty Bujňákovej, ak sa niekto dopustí trestného činu násilia voči jednotlivcovi, vydierania, znásilnenia, sexuálneho násilia a zneužívania blízkej a zverenej osoby, stihne ho prísnejší trest, ako keď sa ho dopustí voči cudzej osobe.
Zákon umožňuje súdu uložiť násilníkovi zákaz priblížiť sa k obeti domáceho násilia na menej ako päť metrov a zdržiavať sa v blízkosti jej obydlia. Môže mu tiež dočasne zakázať vstupovať do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba blízka alebo zverená. Súd tak musí urobiť do 7 dní, pri odvolaní do 30 dní. Nedodržanie zákazu má za následok obvinenie násilníka pre trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia.
Legislatíva súčasne umožňuje súdu uložiť páchateľovi domáceho násilia ochranné liečenie zo závislosti na alkohole, drogách, či psychiatrickú liečbu.
Bujňáková upozornila, že sa sprísnili aj podmienky na podmienečné prepustenie páchateľov domáceho násilia z výkonu trestu odňatia slobody.
*alf rč
NNNN