Bratislava 16. januára (TASR) - Kritická správa Rozvojového programu OSN (UNDP), ktorá tvrdí, že životné podmienky Rómov v piatich krajinách strednej Európy, vrátane Slovenska, sú bližšie situácii v subsaharskej Afrike ako v Európe, nemôže byť podľa Kancelárie vicepremiéra Pála Csákyho objektívna.
"Slovensko už za pôsobenia predošlej vlády neskrývalo skutočnosť, že problematika integrácie Rómov do spoločnosti je vážnym problémom, ale takéto tvrdenia sú neobjektívne a prehnané," povedal pre TASR Csákyho hovorca Péter Miklósi.
Súčasne pripomenul, že EÚ hodnotila pred parlamentnými voľbami pôsobenie bývalej Dzurindovej vlády, ako aj vicepremiéra Csákyho, pozitívne. Rómsky problém sa však podľa neho nedá vyriešiť ihneď. "Ide o problematiku, ktorá nás bude zamestnávať najbližšie desaťročia," zdôraznil hovorca.
Ak správa, ktorej text ešte nemá Csákyho kancelária k dispozícii, obsahuje takéto vážne tvrdenia, bude potrebné, aby kancelária požiadala vládnu splnomocnenkyňu pre riešenie problémov rómskych komunít Kláru Orgovánovú o vypracovanie oficiálneho stanoviska, konštatoval Miklósi.
Riaditeľ UNDP pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov Kalman Mizsei dnes pred novinármi v Bruseli povedal, že situácia Rómov v krajinách vstupujúcich do EÚ sa za uplynulých 12 rokov nezlepšila, ale sa v skutočnosti zhoršila.
Z prieskumu, ktorý UNDP realizoval na vzorke vyše 5000 Rómov na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, podľa neho vyplýva, že len pre osem percent sa životné podmienky od pádu komunizmu zlepšili.
"Keď vezmeme index ľudského rozvoja u Rómov, môžeme povedať, že sme vytvorili Afriku vo vnútri Európy. Tento index u Rómov v skúmaných krajinách je porovnateľný s Botswanou či Zimbabwe," uviedol Mizsei.
Zo správy, ktorú zverejnia dnes večer v Bruseli, však vyplýva, že takmer 92 percent slovenských Rómov má doma televízor, takmer 69 percent automatickú práčku, vyše 17 percent disponuje mobilným telefónom.
*alf pa
NNNN