BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pripomína samosprávam, že majú písať obecné kroniky. Prikazuje im to zákon o obecnom zriadení.
"Každú obec sprevádzajú výnimočné chvíle a udalosti, ktoré si zaslúžia výraznú pozornosť. Informácie o nich by mali mať svoje miesto v obecnej kronike, ktorej vedenie nie je len zákonná povinnosť, ale tiež morálny záväzok k budúcim generáciám," uviedol hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.
Podľa zákona "obec vedie kroniku v štátnom jazyku, prípadne aj v jazyku národnostnej menšiny". Kaliňák informuje, že niektoré samosprávy majú pre účely spracovania kroniky schválené všeobecne záväzné nariadenie, prípadne túto oblasť obsahovo zakomponovali do svojho štatútu.
"Takýmto dokumentom napríklad upravujú pôsobnosť kronikára či obsahové členenie kroniky a spôsob zápisu informácií," vysvetľuje.
Zastupiteľstvá miest a obcí určujú podľa jeho slov kronikára, ktorý je poverený spracovávaním kroniky. Tá sa následne za predchádzajúce obdobie schvaľuje na rokovaní zastupiteľstva.
"V dnešnej dobe máme možnosť sledovať aj trend, keď sa kroniky postupne udomácňujú na oficiálnych web stránkach samospráv, a teda stávajú sa všeobecne dostupnými širokej verejnosti," doplnil Kaliňák.
Podľa neho to v konečnom dôsledku napomáha pri oživovaní histórie a spomienok, pri formovaní lokálpatriotizmu. "A napokon je to aj určitý zdroj informácií pre ľudí, ktorí v daných obciach hľadajú korene svojich predkov," dodal.
Obecná kronika podľa neho výrazne prispieva k zachovávaniu kultúrno-historického a spoločenského dedičstva, a to formou spracovania, uchovania a archivácie dôležitých udalostí a míľnikov pre potreby súčasných a budúcich generácií.