BRATISLAVA. Martina Balogová je 30-ročná zamestnankyňa mimovládnej organizácie ETP Slovensko, kde pracuje ako lokálna asistentka. V septembri by chcela nastúpiť do základnej školy v Košiciach, aby mohla neskôr robiť sociálnu prácu so zameraním na malé deti.
„Je ťažké nájsť si prácu bez základného vzdelania. Ak má človek školu, možnosti zamestnať sa už sú väčšie,“ povedala Balogová.
Na dokončenie školy ju inšpirovali ľudia z ETP, ktorá sa venuje aj vzdelávaniu ľudí zo znevýhodneného prostredia. Jej riaditeľka Slavomíra Mačáková tvrdí, že slovenský vzdelávací systém nie je pripravený na takýchto ľudí.
„Je to škoda i pre samotné školy, ktoré sa sťažujú na nedostatok žiakov. Pritom veľká časť rómskej mládeže, najmä zo sociálne znevýhodneného prostredia, je nevzdelaná,“ povedala Mačáková.
Sú ich stovky
Pre ľudí, ktorí si nedokončili základnú školu, štát pripravil doplnkové kurzy. Tam môžu získať nižšie stredné vzdelanie. Kurzy robia základné a stredné školy a nesmú trvať viac ako desať mesiacov. V školskom roku 2013/2014 sa na takýto kurz prihlásilo viac ako 650 ľudí.