Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií zo dňa 10.7.2001

Washington 10. júla (TASR) Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jána Figeľa sa všetci, s ktorými vo Washingtone rokoval - či už na pôde Národnej bezpečnostnej rady, Štátneho departmentu, alebo s expertmi Senátneho výboru pre...

Figeľ americkú stranu informoval o najnovšom vývoji na Slovensku

Washington 10. júla (TASR) Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jána Figeľa sa všetci, s ktorými vo Washingtone rokoval - či už na pôde Národnej bezpečnostnej rady, Štátneho departmentu, alebo s expertmi Senátneho výboru pre zahraničné vzťahy veľmi úprimne zaujímali o najnovší politický vývoj na Slovensku najmä s ohľadom na pokračujúcu transformáciu Slovenskej republiky a jej snahy o členstvo v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii. Figeľ to uviedol pred odchodom s hlavného mesta Spojených štátov do New Yorku.

Americká strana sa v rozhovoroch podľa informácií, ktoré TASR získala z diplomatických zdrojov, zaujímala najmä o to, ako sa vládna koalícia vyrovná s možnosťou, že z koalície odstúpi jej maďarská časť a či tento krok neohrozí doteraz dobre prebiehajúce reformy.

Štátny tajomník ubezpečil americkú stranu, že základná orientácia krajiny sa nezmení ani po budúcich voľbách, čomu nasvedčujú aj politické trendy a vyhlásenia jednotlivých politických strán. "Drvivá väčšina občanov Slovenskej republiky sa v posledných dvoch rokoch už niekoľkokrát jednoznačne vyslovila, že návrat do obdobia zahranično-politickej izolácie je nemysliteľný a aj predvolebná kampaň to opäť jednoznačne potvrdí, hoci problémy súvisiace s vnútropolitickou a hospodárskou situáciou budú nepochybne hrať dominantnú rolu," povedal zdroj blízky k štátnemu tajomníkovi J.Figeľovi. "Slováci budú voliť toho, kto bude zárukou, že integrácia krajiny do transatlantických a európskych štruktúr bude v plnej intenzite pokračovať," interpretoval tento zdroj slová J. Figeľa vo Washingtone. Aj budúca koalícia bude prointegračná, povedal vo Washingtone J. Figeľ.

Americká strana zaregistrovala, že všetky rozhodujúce politické strany, vrátane HZDS, podporujú integračné procesy. Neušlo však pozornosti, že napriek vyhláseniam čelných predstaviteľov HZDS, podľa prieskumu verejnej mienky vstup Slovenska do NATO podporuje iba 20 percent členov strany bývalého premiéra Vladimira Mečiara.

Americká strana v rokovaniach ocenila pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v integračných procesoch ale zároveň zdôraznila, že "nemožno zaspať na vavrínoch". Je potrebné, aby pozitívny vývoj na Slovensku pokračoval a postupne sa aj zavŕšil, čo bude najlepší argument Slovenska ako kandidátskej krajiny pre členstvo v NATO, zaznelo na rokovaniach.

Štátny tajomník Ján Figeľ sa od utorka zúčastní rokovania Konferencie OSN o boji proti nezákonnému obchodu s ľahkými zbraňami a zbraňami malého kalibru. S námestníkom generálneho tajomníka OSN Jean-Marie Guéhennom bude J. Figeľ rokovať o pôsobení mierových zborov OSN v krízových oblastiach a o účasti Slovákov v mierových zboroch.

M.Lengyel: Satelitné prenosy TA3 bude zabezpečovať Telenor

Praha 10. júla (TASR) Všetky satelitné prenosy novej spravodajskej televízie TA3, ktorá by mala začať vysielať v polovici septembra, bude zabezpečovať spoločnosť Telenor. V rozhovore pre český internetový denník Svět Namodro to povedal generálny riaditeľ TA3 a spolumajiteľ spoločnosti C.E.N. Martin Lengyel.

TA3 dnes požiada Radu pre vysielanie a retransmisiu o rozšírenie licencie o satelitné digitálne vysielanie, ktoré by jej umožnilo šíriť svoj program prostredníctvom služby UPC Direct. Tá umožňuje domácnostiam, ktoré nie sú v dosahu káblových sietí, prijímať programy televízií, ktorých signál sa na Slovensku nešíri prostredníctvom klasických terestrických vysielačov.

Rada by mala rozhodnúť o tom, či povolí vstup zahraničného investora, britského investičného fondu Millennium Electronics. Ten by mal získať 55 percent v spoločnosti C.E.N. Fond poskytne TA3 zhruba 150 miliónov Sk. Podľa Lengyela je táto suma na rozbeh televízie dostačujúca. "Spravodajská televízia má mnohonásobne nižšie investičné a prevádzkové náklady než širokospektrálna komerčná televízia," vysvetlil.

Podľa šéfredaktora TA3 Zdeňka Šámala je redakčný stav novovznikajúcej stanice takmer naplnený. Okrem bývalého spravodajcu TV Prima Vladimíra Mišauera nie je medzi redaktormi žiadny ďalší Čech. "Neznamená to, že by nebol záujem, a ani to neznamená, že to je definitívne. Ale to je až otázka ďalšieho vývoja. V súčasnosti je výhľad na ďalších Čechov neaktuálny," povedal Šámal.

TA3 bude mať aj rómskeho redaktora Jána Bihariho, ktorý by podľa Šámala mohol časom prejsť i na moderovanie polhodinových spravodajských blokov. Stanica bude využívať informačné zázemie agentúry Reuters, testuje APTN a rokuje o dohode s českou televíznou agentúrou TVD. Textové správy bude prijímať od TASR. Rokovania prebiehajú aj s ČTK a agentúrou SITA.

Čo sa týka televízneho spravodajstva zo Slovenska, časť bude zabezpečovať sama TA3 a časť jej zmluvní partneri. Podľa Šámala zatiaľ nie sú dokončené rokovania, takže nemôže byť konkrétny. Najčastejšie sa však hovorí o sieti regionálnych televízií Global. TA3 ráta aj s tým, že bude vysielať osobitných spravodajcov do zahraničia. "Už teraz máme jasné predstavy, ale chceme to nechať ako prekvapenie pre divákov," priblížil Zdeněk Šámal.

Podľa Martina Lengyela by mala TA3 začiatkom augusta začať skúšobné vysielanie, ktoré sa bude konať na vnútornom okruhu stanice, a teda nebude prístupné verejnosti. Ostrý štart TA3 prebehne v polovici septembra. "Definitívny termín už vieme, ale z marketingových dôvodov si ho ešte niekoľko týždňov necháme pre seba. Vysielanie sme posunuli na polovicu septembra aj kvôli tomu, aby naša štartovacia reklamná kampaň bola efektívna," povedal Lengyel.

Česká televízia nemá informácie o rokovaní EBU s káblovými spoločnosťami

Praha 10. júla (TASR) Rokovanie medzi európskou asociáciou verejnoprávnych televízií EBU a slovenskou Asociáciou prevádzkovateľov káblových televízií (APKT) o šírení programu Českej televízie na Slovensku sa konajú bez priamej účasti ČT. Preto ČT nevie, či došlo k nejakému zásadnému posunu.

Káblové spoločnosti na Slovensku musia podľa nového zákona o vysielaní a retransmisii doložiť písomný súhlas zahraničných televíznych staníc so šírením ich programu na Slovensku. Podľa vedúceho oddelenia Public Relations ČT Davida Jiruška už došlo k dohode medzi ČT a Slovenskou asociáciou pre káblové telekomunikácie. Rokovania s APKT pokračujú prostredníctvom EBU, so zástupcami ktorej sa mala asociácia nedávno zísť vo Viedni.

"Ako sa skončilo rokovanie medzi APKT a EBU, zatiaľ nevieme, teda nemohlo dôjsť ani k posunu v rokovaní medzi ČT a APKT," oznámil dočasný generálny riaditeľ Českej televízie Jiří Balvín. Jedným z členov APKT je i najväčší káblový operátor na Slovensku, spoločnosť UPC. Tá tento rok začala v Košiciach šíriť programy ČT, proti čomu sa televízia ostro ohradila.

V septembri sa v Štajersku začnú manévre Partnerstva za mier

Graz 10. júla (TASR) Prvé vojenské manévre na území Rakúska v rámci programu NATO Partnerstvo za mier sa uskutočnia v septembri tohto roku. Jednotky 20 krajín vrátane Slovenska budú pod velením Severoatlantickej aliancie v spolkovej krajine Štajersko nacvičovať opatrenia na zabezpečenie mieru.

Týždňové cvičenie za účasti hlavného veliteľa síl NATO v Európe Josepha Ralstona prinesie Štajersku takmer tri milióny eúr, uviedli rakúske armádne zdroje. Všetky doterajšie cvičenia s partnerskými krajinami sa uskutočnili pod vedením rakúskej armády.

Okrem slovenskej armády a jednotiek členských krajín NATO sa na cvičeniach zúčastnia aj vojská z Bulharska, Macedónska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Arménska, Azerbajdžanu, Gruzínska, Ukrajiny a Uzbekistanu. Kontingenty týchto krajín budú mať asi 400 mužov.

Cvičenie bude pozostávať z troch fáz prvá sa začne 10. septembra simuláciou invázie cudzích vojsk do Štajerska. Ďalší deň sa uskutoční otvárací ceremoniál v Judenburgu a o deň neskôr manévre tankového práporu zo Strassu na cvičisku v Seetaler Alpe. Medzitým by sa mali armády jednotlivých krajín medzi sebou spoznávať a začať prvý spoločný výcvik.

Počas druhej fázy medzi 14. a 17. septembrom by sa malo trénovať nasadenie a dodržiavanie opatrení na zabezpečenie mieru, ako aj vybudovanie a prevádzka kontrolných stanovíšť. Praktické využívanie získaných vedomostí sa uskutoční v tretej fáze medzi 18. a 20. septembrom. Jednotlivé kontingenty opustia Štajersko 21. septembra po záverečnom ceremoniáli.

Jedenásť cudzincov cez hranicu previezli nelegálne českí vodiči Brno 10. júla (TASR) - Tri osobné vozidlá s utečencami zadržala v nedeľu policajná hliadka v obci Bánov, okres Uherské Hradiště. V každom vozidle s brnianskými vodičmi boli štyria cudzinci, šesť občanov Indie, päť Iračanov a jeden Kosovčan. Podľa hovorkyne juhomoravskej polície sa utečenci k nelegálnemu prekročeniu česko-slovenskej hranice priznali.

Cudzincom uložili blokovú pokutu a po vybavení formalít ich vrátili späť na Slovensko. Českým prevádzačom oznámili obvinenie z trestného činu nedovoleného prekročenia štátnej hranice. Mužom hrozí odňatie slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Napriek tomu, že sa počet zadržaných utečencov na česko-slovenskej hranici oproti minulému roku dvojnásobne znížil, v okrese Uherské Hradiště policajti zadržali počas ostatných šiestich mesiacov toho roka asi 200 cudzincov bez platných cestovných dokladov.

EÚ zastavila Slovensku 10 percent predvstupovej pomoci

Brusel 10. júla (TASR) - Európska komisia (EK) rozhodla v súvislosti s vyšetrovaním možného zneužívania predvstupových fondov EÚ na Slovensku dočasne zadržať desať percent finančných prostriedkov vyplácaných na projekty v rámci programov PHARE a ISPA. V Bruseli to dnes potvrdil hlavný vyjednávač EÚ pre Slovensko Dirk Meganck.

Zníženie záloh na projekty je však podľa neho iba predbežným a dočasným opatrením. "Nejde o definitívne zníženie, je to predbežné opatrenie a to, čo bude nasledovať, závisí od výsledkov vyšetrovania slovenskej polície," povedal Meganck.

Ak vyšetrovanie ukáže, že peniaze z fondov EÚ neboli v tzv. afére Tóth zneužité, komisia podľa neho zadržaných 10 percent uvoľní. Platby na projekty zo strany EÚ medzitým prebiehajú z 90 percent.

O dočasnom pozastavení časti peňazí rozhodla EK začiatkom júla. Ako už v pondelok vo výbore Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu informoval poslancov šéf Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie, komisia nedostala z Bratislavy uspokojivé odpovede týkajúce sa vyšetrovania a preto rozhodla dočasne znížiť zálohy na projekty.

Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen pred poslancami EP nevylúčil ani vymáhanie už vyplatených prostriedkov od Slovenska, ak by vyšetrovanie dokázalo, že boli zneužité. Z "aféry Tóth" však Brusel vyvodil záver, že fungovanie a riadenie programu PHARE treba zlepšiť a EK už preto začala pripravovať isté zmeny.

Orbán rokoval v Bruseli s Verhofstadtom o rozšírení EÚ

Brusel 10. júla (TASR) - O prípravách Maďarskej republiky na plnoprávne členstvo v Európskej únii (EÚ) a perspektívach tohto spoločenstva rokovali dnes v Bruseli premiéri Maďarskej republiky a Belgického kráľovstva, Viktor Orbán a Guy Verhofstadt.

Podľa slov hostiteľa by sa do širokej celospoločenskej diskusie o budúcnosti EÚ mali zapojiť aj kandidátske krajiny tak, aby medzivládna konferencia v roku 2004 vypracovala pri zohľadnení ich názorov a postojov novú zmluvu o prehĺbení integrácie. Guy Verhofstadt, ktorého krajina prevzala začiatkom júla post úradujúceho predsedu EÚ, zároveň ocenil pokrok, ktorý Budapešť dosiahla pri prístupových rokovaniach a vyjadril presvedčenie, že ich na budúci rok ukončí.

Predseda maďarskej vlády konštatoval, že jeho krajina má dobré šance uzavrieť do konca roka 2001 dočasne 25 rokovacích kapitol. Viktor Orbán netajil nádej, že sa podarí dosiahnuť významný pokrok aj v ťažkých kapitolách, ktorých uzavretie je naplánované na rok 2002.

Hosť z Budapešti odpovedal jednoznačne kladne na otázky maďarských novinárov, či krajina bude schopná uzavrieť ešte v tomto polroku kapitoly o spolupráci v sfére vnútra a spravodlivosti. Poukázal na značný pokrok, ktorý sa dosiahol v oblasti počítačového spracovania údajov na hraničných priechodoch krajiny. Viktor Orbán v tejto súvislosti poznamenal, že by bolo dobré, ak by nebolo treba na 700 kilometrov dlhom maďarsko-slovenskom hraničnom úseku vybudovať tzv. schengenský model kontroly, ale dodal, že ak by to bolo potrebné, krajina aj to zvládne.

Maďarský premiér v Bruseli priznal, že legislatíva v mediálnej oblasti nie je ešte v súlade s predpismi EÚ a upozornil, že na prijatie novely príslušného zákona je potrebná dvojtretinová väčšina poslaneckých hlasov. Vláda rokuje o tejto otázke s opozíciou a dúfa, že sa jej potrebné hlasy podarí získať, konštatoval.

Prvé rokovanie premiérov krajín Beneluxu a Visegrádskej štvorky sa uskutoční v novembri. Podľa slov Viktora Orbána môžu podobne veľké krajiny mať aj podobné záujmy pri rozvoji starého kontinentu, preto je výmena názorov na takejto úrovni v každom prípade užitočná.

Zákon o Maďaroch v susedných štátoch nebol predmetom dnešných belgicko-maďarských rokovaní, hovorilo sa však o ňom na pondelkovej slávnostnej večeri s viacerými členmi Európskej komisie.

Podľa slov šéfa maďarskej diplomacie Jánosa Martonyiho členovia komisie už chápu ciele a opodstatnenosť zákona. "Máme za sebou ťažké diplomatické obdobie, v ktorom bolo potrebné obrániť pred svetom tento zákon," čo sme dobre zvládli, povedal János Martonyi.

Maďarský minister sa v Bruseli stretol aj s rumunským rezortným kolegom Mirceom Geoanom, s ktorým sa dohodli, že vo štvrtok János Martonyi odcestuje do Bukurešti na dvojstranné konzultácie o kontroverznej legislatívnej norme.

UNDP: V kvalite života je SR na 35. mieste zo 162 krajín

New York 10. júla (TASR) - Slovenská republika postúpila oproti minulému roku o päť miest v rebríčku zostavovanom každoročne Rozvojovým programom OSN (UNDP). V hodnotení kvality života medzi 162 krajinami sveta obsadila 35. miesto.

Slovensko tak podľa UNDP dosiahlo o niečo výraznejší pokrok ako susedná Česká republika, ktorá je však v rebríčku o dve priečky vyššie, na 33. mieste. Spomedzi krajín niekdajšieho komunistického bloku poskytuje svojim obyvateľom viac možností na rozvoj ako ČR a SR už iba Slovinsko (29. miesto). Z transformujúcich sa krajín strednej Európy sú ďalej na 36. mieste Maďarsko a na 38. mieste Poľsko.

Prvenstvo v rebríčku prebralo doteraz vedúcej Kanade Nórsko. Kanada bola na prvom mieste celých šesť rokov. V tohtoročnom Indexe ľudského rozvoja (Human Development Index) však klesla na tretie miesto predbehla ju aj Austrália. Po Kanade nasleduje Švédsko, Belgicko, Spojené štáty americké, Island, Holandsko, Japonsko a Fínsko.

Nóri sa v priemere dožívajú 89 rokov, školu navštevuje 97 percent obyvateľstva, priemerný príjem na hlavu je 28.433 dolárov, hrubý domáci produkt (HDP) má index 0,98. Hodnota výsledného indexu dosahuje 0,939. Minulý rok bolo Nórsko na druhom mieste.

Austrálsky výsledný index je 0,936, rovnakú hodnotu má aj index Kanady, Švédska a Belgicka. Austrália však dosahuje lepšie výsledky v priemernej dĺžke života obyvateľstva.

Medzi krajinami na posledných desiatich miestach rebríčka sú Mali, Stredoafrická republika, Čad, Guinea-Bissau, Etiópia, Burkina, Burundi, Niger a na poslednom mieste sa umiestnilo Sierra Leone. Medzi určujúcimi faktormi, podľa ktorých sa posudzovalo prostredie vhodné pre rozvoj ľudí, boli: priemerná dĺžka života obyvateľstva, návštevnosť škôl, gramotnosť dospelých a príjem na osobu. Bohatý človek ešte nemusí mať všetky vhodné podmienky na rozvoj a obohatenie svojej osobnosti, poznamenáva UNDP.

Správa UNDP na rok 2001 sa zaoberá aj ďalšími aspektmi spoločnosti ako pokrok v modernej technológii, zdravie, potravinami geneticky modifikovaných organizmov, chudobou a "odlivom mozgov" z rozvojových krajín.

Návrat bývalej vlády v SR by mohol viesť NATO k vyčkávaniu

Brusel 10. júla (TASR) - Najpravdepodobnejším scenárom budúcoročného rozširovania Severoatlantickej aliancie (NATO) je kompromis medzi minimálnym variantom prijatia dvoch až troch krajín a tzv. veľkým treskom, teda pozvaním čo najväčšieho počtu z deviatich uchádzačov o členstvo. Zhodli sa na tom dnes účastníci diskusie o rozšírení NATO na pôde prestížneho bruselského Centra pre európske politické štúdie (CEPS).

Expert na európsku bezpečnosť Stephen Larrabee z nezávislej americkej inštitúcie zameranej na politické analýzy a štúdie RAND očakáva, že NATO pristúpi k tzv. odstupňovanému rozšíreniu, ktoré je kombináciou minimálneho variantu a veľkého tresku.

"Aliancia by oznámila, že sa mieni rozšíriť o všetky krajiny ďod Baltiku po Čierne moreď. Celý proces by začal (na summite) v Prahe pozvaním obmedzeného počtu krajín, zrejme Slovenska, Slovinska a Litvy s tým, že ďalšie pozvánky prinesie nasledujúci summit v roku 2005," myslí si Larrabee.

Podobný názor zastáva Tomas Ries z Fínskeho inštitútu obranných štúdií. "Tiež sa prikláňam k niečomu medzi minimom a maximom. Teda k prijatiu Litvy, Slovenska a Slovinska, ale možno aj Estónska a Lotyšska, prípadne Bulharska," povedal v diskusii na pôde CEPS.

Hoci prijatie jedného alebo dokonca všetkých baltických štátov je stále veľmi otázne, diskutujúci za veľmi pravdepodobné označovali pozvanie Slovenska a Slovinska na summite v Prahe v novembri 2002.

Slovinsko je podľa Larrabeeho v súčasnosti prakticky jedinou krajinou pripravenou na prevzatie záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO, šance Slovenska sa zasa výrazne zlepšili po nástupe novej vlády po voľbách v roku 1998. "Pokiaľ bol pri moci bývalý premiér Vladimír Mečiar, šance Slovenska na členstvo v NATO alebo EÚ boli prakticky nulové," povedal americký expert.

Pripustil, že ak sa po budúcoročných voľbách bývalé vládne sily vrátia k moci, môže to vyvolať skepticizmus v radoch NATO voči Slovensku a spomaliť tak prístupový proces krajiny do aliancie.

"Návrat Mečiara by mohol viesť k taktike ďpočkajme a uvidímeď, a to nielen zo strany NATO, ale aj Európskej únie," povedal Larrabee TASR. Jedným z dôsledkov takéhoto vyčkávania na prvé kroky novej vlády by podľa neho mohlo byť nepozvanie Slovenska na summite v Prahe, ktorý sa uskutoční len krátko po voľbách v SR.

NS ČR zrušil v plnom rozsahu pôvodný verdikt a posmrtne rehabilitoval občana SR

Brno 10. júla (TASR) - Najvyšší súd Českej republiky (NS ČR) dnes v plnom rozsahu zrušil rozsudok vojenského súdu v Olomouci z roku 1993, ktorý vtedy uznal občana SR Antona Bobošíka vinným za to, že v rokoch 1952-1961 opakovane odmietal nastúpiť vojenskú prezenčnú službu. Rozhodnutie NS ČR, ktorý uznal, že súdy v danom prípade postupovali nesprávne, sa zrodilo na základe sťažnosti českého ministra spravodlivosti Jaroslava Bureša.

Medzičasom zosnulý Anton Bobošík odmietol v roku 1952 ako 20-ročný mladík, ktorý sa hlásil k Svedkom Jehovovým, práve kvôli vierovyznaniu nastúpiť na vojnu, za čo bol dva razy odsúdený, a to celkove na 45 mesiacov odňatia slobody. Po tretí raz ho vojenský súd v Olomouci poslal v roku 1961 na tri roky za mreže a súčasne ho zbavil občianskych práv.

Už začiatkom 90-tych rokov rehabilitačné súdy Bobošíkov trest zrušili, ale výrok o jeho vine zostal bezo zmien. O jeho úplnú rehabilitáciu sa usilovala manželka z Brezovej pod Bradlom.

Minister spravodlivosti ČR Jaroslav Bureš sa so závermi vojenského súdu nedokázal stotožniť a podal preto v Bobošíkov prospech sťažnosť pre porušenie zákona.

"Minister tak urobil napriek tomu, že Bobošík zomrel v roku 1993 a po rozdelení (niekdajšej) federácie sa stal slovenským občanom. Z morálneho hľadiska bol očistený až dnes, keď je už niekoľko rokov po smrti," povedal pre TASR právny zástupca Bobošíkovcov Lubomír Müller. Podľa jeho názoru by súdy mali postupovať v duchu nálezu Ústavného súdu ČR, ktorý pred dvoma rokmi rozhodol, že občan mal právo odoprieť vojenskú službu z náboženských dôvodov aj pred rokom 1990, a to na základe všeobecnej deklarácie ľudských práv. "Túto skutočnosť však súdy nižších stupňov začiatkom 90-tych rokov väčšinou nezohľadňovali," poznamenal Lubomír Müller. Súčasne vyjadril spokojnosť, že český minister spravodlivosti sa zasadzuje i za práva zosnulých cudzincov.

Prezident Schuster rokoval s brazílskym prezidentom Cardosom

Brazília 10. júla (TASR) - Obojstranný záujem na zdynamizovaní vzájomných vzťahov tlmočili prezidenti Slovenskej republiky a Brazílskej federatívnej republiky (BFR) Rudolf Schuster a Fernando Henrique Cardoso na dnešnom spoločnom rokovaní v brazílskom hlavnom meste Brazília. Zhodli sa na tom, že terajšia oficiálna návšteva R. Schustera v Brazílii je vhodným impulzom na oživenie slovensko-brazílskej spolupráce vo všetkých oblastiach. Prezidenti si prisľúbili vzájomnú podporu vo voľbách za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Slovensko čakajú voľby v roku 2005 a Brazíliu o dva roky skôr.

Osobitnú pozornosť venovali rozvoju ekonomických vzťahov, pretože vlaňajší vzájomný obchodný obrat vo výške 20 miliónov USD považujú obe strany za nedostatočný. R. Schuster vyjadril záujem Slovenska nadviazať na obchodnú výmenu ešte z čias Československa, keď do Brazílie putovali celé energetické komplexy, cukrovary či cementárne. Konštatoval, že napriek deklarovanej politickej vôli, doterajšia spolupráca zďaleka nezodpovedá obojstranným možnostiam.

Brazília podľa prezidenta Cardosa ponúka Slovensku možnosť presadiť sa v krajinách regionálneho latinskoamerického ekonomického zoskupenia MERCOSUR, ktorého ročný obrat obchodnej výmeny predstavuje 18 miliárd USD. Rada by na druhej strane po vstupe Slovenska do Európskej únie využila výhodnú geografickú polohu Slovenska na prenikanie na trhy západnej i východnej Európy. Prezident Schuster tlmočil názor, že nie je potrebné čakať na vstup do EÚ, ale treba začať už teraz.

K vytváraniu právneho rámca na rozvoj ekonomických vzťahov by mala prispieť aj medzivládna Dohoda o obchodnej a hospodárskej spolupráci, ktorú dnes v prítomnosti prezidentov SR a Brazílie podpísali štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo a brazílsky minister vonkajších záležitostí Celso Lafer. Dohoda podlieha ratifikácii a vstúpi do platnosti 30 dní po prijatí potvrdenia o splnení tohto procesu. Slovensko podľa vyjadrenia P. Brňa iniciuje aj podpis dohody o vzájomnej ochrane investícií i ďalších dohôd, ktoré mohli pomôcť slovensko-brazílskemu obchodovaniu a podnikaniu.

Prezidenti sa dohodli, že obe krajiny vypracujú štrukturálnu ponuku možností na konkrétnu spoluprácu, a že by bolo dobré, keby ju čo najskôr konkretizovali skupiny podnikateľov, počas návštev partnerských krajín.

Potenciál Slovenska by podľa slovenského prezidenta mohol byť využitý v oblasti strojárstva, stavebníctva, vodného hospodárstva, no najmä v oblasti energetiky, s ktorou má v súčasnosti Brazília problémy. Príkladom môže byť v tomto roku podpísaný kontrakt Slovenských energetických strojární Tlmače na dodávky zariadenia pre brazílsku elektráreň Figueira v hodnote tri miliardy Sk.

Prezident Schuster pozval svojho brazílskeho hostiteľa Fernanda Cardosa na návštevu Slovenska, ktorá sa pravdepodobne uskutoční v budúcom roku.

Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan podpísal so svojím brazílskym kolegom Celsom Laferom Protokol o spolupráci medzi vládou SR a Vládou BFR, ktorá sa bude realizovať vo forme návštev, dvojstranných konzultácií a výmeny informácií na úrovni ich ministerstiev.

Washingtonská výstava približuje históriu Slovákov v Pittsburghu

Washington 10. júla (TASR) -Pevne ako oceľ je názov výstavy, ktorá je inštalovaná v priestoroch nevej budovy slovenskej diplomatickej misie vo Washingtone. Názov napovedá, že pomerne obsažná výstava fotografii a textu návštevníkov informuje o putách, ktoré viažu slovenských imigrantov s americkým oceliarskym priemyslom v Pennsylvánii, presnejšie so spoločnosťou US Steel.

Kurátorka expozície Eva Riečanská, doktorandka na Pittsburskej štátnej univerzite, zhromaždila pôsobivý materiál, ktorý predstavuje životné príbehy od prvých imigrantov zo Slovenska koncom 19. storočia až po najnovšie investície US Steel vo Východoslovenských železiarniach v Košiciach.

Slováci prichádzali za prácou a s ňou našli na novom kontinente aj nový život a príležitosť ukázať svoju zručnosť a pracovitosť. Postupne, ako informuje výstava, sa slovenská komunita v Spojených štátoch amerických rozrástla na dva milióny a Pittsburgh bol dlho najväčším mestom Slovákov doma aj v zahraničí. V priebehu rokov príspevok imigrantov k naplneniu sna o slobodnom a demokratickom Slovensku rástol a rovnako rástol aj príspevok Slovákov do mozaiky života v Amerike.

Výstava Pevne ako oceľ, je súčasťou série politických a kultúrnych podujatí, ktoré sprevádzali oslavy otvorenia novej budovy slovenského veľvyslanectva v USA.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 1. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 2. Detské zúbky sú veda
 3. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Rastie nám pokrivená generácia?
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 8. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 15 676
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 838
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 315
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 994
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 005
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 364
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 304
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 109
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 054
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 635

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.

KOMENTÁRE

Až teraz si Merkelová začína budovať svoj odkaz

Bude to ona, kto bude ovládať nemeckú aj európsku politiku.

Neprehliadnite tiež

Domov

Po študentoch sa na Kaliňáka zas chystá opozícia

Na pondelkový protikorupčný protest chcú prísť tisíce ľudí. Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.