BRATISLAVA. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) vypovedala začiatkom júna zmluvu upratovacej firme ČaSS.
Priestory tam teraz čistia sanitári či dohodári. Firma tvrdí, že nemocnica s ňou zmluvu vypovedala protiprávne a chce ju nahradiť protežovanou spoločnosťou. Nemocnica tieto tvrdenia odmieta.
Opakované reklamácie
"Služby neboli poskytnuté včas, v požadovanej kvalite a rozsahu. Boli sme preto nútení odstúpiť od zmluvy," povedala pre TASR hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická. Zdravotnícke zariadenie to podľa nej riešilo opakovanými reklamáciami, až tromi v priebehu jedného mesiaca.
"Je neprípustné, aby nebol dodržaný hygienický štandard na operačných sálach, ambulanciách a klinikách, na ktorých sa liečia ťažko choré deti," podotkla.
Upratovacie práce si nemocnica rieši momentálne vo vlastnej réžii. O priestory sa stará 48 sanitárov, 52 pomocných pracovných síl (robotnícke povolania) a niekoľkí dohodári.
Na prechodné obdobie do ukončenia verejnej súťaže sa podľa Kamenickej uskutoční výber nového dodávateľa, a to cez elektronický kontraktačný systém. "Robíme maximum pre to, aby bola zmluva s novou firmou uzatvorená čo najskôr," dodala.
Firma ČaSS upratovala v detskej nemocnici od 1. apríla tohto roka. Zmluvu mala uzatvorenú na tri roky, za služby mala zinkasovať asi 1,6 milióna eur bez DPH.
"Nemocnica úmyselne zadržiavala informácie a nedodržiavala reklamačný poriadok," napísala firma v stanovisku. K dnešnému dňu od DFNsP neeviduje jedinú zapísanú reklamáciu v Denníku služieb. Spoločnosť podala na súd žalobu.
Prísny režim
"Nie sme si vedomí žiadneho porušenia zákona ani podmienok platnej zmluvy," uviedla firma. Napriek podaniu súdnej žaloby je "z dôvodu súčasného narušenia hygienického režimu v nemocnici" pripravená dohodnúť sa na pokračovaní plnenia zmluvy.
Firma podniká s upratovacími službami podľa jej tvrdení od roku 1991 a využíva najmodernejšie technológie.
Stav v detskej nemocnici znepokojil prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetu Lazorovú.
"Upratovacie práce nemajú sanitári v náplni práce, sú to zamestnanci, ktorí vykonávajú odborné pracovné činnosti podobne ako lekári," zhodnotila pre TASR.
Zdravotnícke zariadenia podliehajú podľa nej prísnemu režimu upratovania, dezinfekcie a sterilizácie, čo si vyžaduje vysokú požiadavku na dodržiavanie zásad, aby sa nešírili nákazy.
"Ide o takzvané nozokomiálne nákazy a manažéri nemocníc majú nastaviť procesy, ktoré tomu zabránia," uviedla. K tomu je podľa jej slov prijatá aj legislatíva.
"Nám je známa skutočnosť, že nemocnica obstaráva nového dodávateľa upratovacích služieb po tom, ako vypovedala zmluvu s predošlým poskytovateľom pre nespokojnosť s kvalitou poskytovaných služieb," reagovalo na celú situáciu ministerstvo zdravotníctva.