KOŠICE. Návrh verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na posúdenie súladu zákona o pomoci v hmotnej núdzi s Ústavou a medzinárodnými dohovormi v stredu Ústavný súd odmietol ako podaný zjavne neoprávnenou osobou.
K rozhodnutiu pléna Ústavného súdu pripájajú odlišné stanovisko sudkyňa Ľudmila Gajdošíková a sudcovia Lajos Mészáros a Ladislav Orosz.
Ombudsmanka vyčítala zákonu rozpory s Ústavou a ustanoveniami medzinárodných dohovorov i to, že zasahuje do dôstojnosti človeka, odkázaného na sociálne dávky. Výčitky ombudsmanky sa týkali viacerých častí paragrafu 10.
"Konštatovali sme, že tieto ustanovenia nie sú v súlade s viacerými medzinárodnými dokumentmi, napríklad s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd či Dohovorom o nútenej alebo povinnej práci. Právna úprava vyvoláva takisto pochybnosť o súlade so slovenskou ústavou," uviedla Dubovcová v minulosti.
Poukázala napríklad na to, že zákon neupravuje dávku v hmotnej núdzi ako uplatnenie práva, ale ako uplatnenie sankcie vo forme odňatia tejto dávky. Zákon podľa nej vytvára tiež vo všeobecnosti priestor na priamu i nepriamu diskrimináciu.
"Priamo diskriminuje osoby v hmotnej núdzi, ktoré bez svojho zavinenia nemajú možnosť zúčastniť sa na aktivačných prácach," uviedla.
Ústavný súd ešte koncom mája nevyhovel návrhu skupiny 30 opozičných poslancov Národnej rady, ktorí taktiež žiadali vyhlásiť za protiústavné ustanovenia zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Podľa opozície zákon porušuje právo na pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.
Ústavný súd nevyhovel návrhu opozície o protiústavnosti zákona o sociálnom poistení
Opozícia minulý rok požiadala o verdikt v tom, či v zákone nie sú diskriminovaní niektorí starodôchodcovia.
KOŠICE. Ústavný súd v stredu nevyhovel návrhu 41 opozičných poslancov Národnej rady, aby vyhlásil za protiústavné ustanovenia zákona o sociálnom poistení.
Opozícia minulý rok požiadala o verdikt v tom, či sú v zákone otvorene diskriminovaní niektorí starodôchodcovia. Podľa vtedajšieho poslanca parlamentu za Most-Híd Józsefa Nagya tento stav diskriminácie na Slovensku pretrváva vyše desať rokov.
"Zákon pre starodôchodcov nezabezpečuje rovnosť a rovnaké právne postavenie, čo sa týka výpočtov dôchodkov. Chceme, aby dôchodcovia, ktorí išli do dôchodku do januára 2004, mohli požiadať bez diskriminačných podmienok o prepočítanie svojich starobných dôchodkov podľa nového systému," uviedol vlani Nagy.
Podľa neho hlavným problémom starobných dôchodkov je to, že vznikol priepastný rozdiel medzi dôchodcami, ktorým bol dôchodok vypočítaný do roku 2004 a po tomto roku.
"Zameriavame sa na tú časť dôchodcov, ktorých zákon diskriminuje tým, že dáva ako podmienku, že keď jeden deň nepracovali do roku 2004, tak už nemôžu mať prepočítaný dôchodok po novom. Tí, ktorí mali to šťastie a vedeli si udržať zamestnanie, tak sa im to bez problémov vypočítalo. Podľa nás je to absolútna diskriminácia," zdôraznil súčasný europoslanec za Most-Híd.
Minuloročné odhady Mosta-Híd hovoria, že na Slovensku je takýchto dôchodcov približne 20-tisíc až 30-tisíc. Pre štát by dorovnanie dôchodkov predstavovalo asi 20 miliónov až 40 miliónov eur ročne.
tasr