Do Bratislavy príde na bezpečnostné fórum GLOBSEC 2015 senátor John McCain aj premiéri krajín V4. Rusko významnejšie zastúpenie nevyšle.
BRATISLAVA. Šesť prezidentov, šesť premiérov, sedem ministrov a stovky ďalších expertov a politikov z celého sveta sa zíde budúci týždeň v Bratislave.
Na desiatom ročníku medzinárodného bezpečnostného fóra GLOBSEC 2015, ktoré sa bude konať 19. až 21. júna v Bratislave, sa bude hovoriť o konflikte na Ukrajine, Islamskom štáte aj budúcnosti Európskej únie a NATO.
Podľa zakladateľa GLOBSEC-u a výkonného riaditeľa Stredoeurópskej strategickej rady Róberta Vassa by malo byť bratislavské fórum kľúčové aj pred budúcoročným summitom NATO vo Varšave. "Chceli by sme usmerniť debatu na to, aké výsledky chceme od Varšavy," povedal Vass.
Najväčšie mená ešte neoznámili
Na budúcotýždňovom fóre by sa malo zúčastniť takmer takmer tisíc hostí z viac ako 70 krajín. Mali by prísť prezidenti z Poľska, Chorvátska, Gruzínska, Estónska či Macedónska, konferencie sa zúčastní aj prezident Kiska a premiér Fico. Toho doplnia premiéri Maďarska, Česka, Poľska a Čiernej Hory.
Silná bude aj americká delegácia vedená senátorom a bývalým kandidátom na amerického prezidenta Johnom McCainom, prídu aj generálni sekretári OECD a OBSE. Organizátori pritom ešte sľubujú väčšie mená, ktoré potvrdia až v priebehu budúceho týždňa.
Diskutovať o konflikte na Ukrajine by mali prísť aj zástupcovia z Ruska, podľa Slovenskej atlantickej komisie, ktorá konferenciu organizuje, sa však nepodarilo z Ruskej federácie pritiahnuť žiadnych významnejších politikov.
Pre blížiaci sa summit NATO príde silná delegácia z Poľska - prezident Bronislaw Komorowski, premiérka Ewa Kopaczová aj minister obrany Tomasz Siemoniak.
Súčasne so summitom budú v Bratislave rokovať aj predstavitelia krajín V4, pridá sa k ním aj francúzsky prezident Francois Hollande.
Zložitá doba
"Žijeme veľmi zložitú dobu. Bezpečnosť nie je garantovaná a je to horšie, ako to bolo. Aj mnohí tí, ktorí sa bezpečnosti venujú, vážnosť doby podceňujú," povedal čestný predseda Slovenskej atlantickej komisie a bývalý veľvyslanec v USA Rastislav Káčer.
Súčasťou debát by preto mala byť okrem konfliktu na Ukrajine aj diskusia o hrozbe Islamského štátu či budúcnosti Európskej únie v prípade odchodu Grécka či Veľkej Británie. Hovoriť sa bude aj o úlohe Strednej Európy či roli Spojených štátov vo svete. Politici a experti by mali hovoriť aj o migrácii.
Budú diskutovať aj s verejnosťou
Káčer označil konanie bezpečnostného fóra z medzinárodného hľadiska za „malý, ale slušný úspech.“ Dôležité rozhodnutia sa podľa neho nekonajú pritom ani na verejných konferenciách ale na stovkách stretnutí medzi politikmi.
GLOBSEC sa na Slovensku koná od roku 2005, začínal ako študentská iniciatíva. Jeho dôležitosť podľa Vassa narastá aj pre vojnu na východe Ukrajiny. "Sme v susedstve veľkého konfliktu, Bratislava je preto vhodným miestom na diskusiu. Chceme ukázať, že aj Bratislava, Slovensko a stredoeurópsky región majú čo povedať v zahraničnej politike," dodáva Vass.
Významní hostia GLOBSECU budú diskutovať aj so širokou verejnosťou v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici v rámci podujatí GLOBSEC City Talks.
"GLOBSEC nechce ostať podujatím, kde debata prebieha len v hlavnej konferenčnej sále," povedal Vass. Debaty sa uskutočnia od 18. do 20. júna.
Viac o bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2015 sa dočítate budúci týždeň v stredajšej prílohe denníka SME.

Beata
Balogová
