Dzurinda o Kukanovi hovoril s koaličnými partnermi, tí sa však zatiaľ správajú rezervovane, hoci Dzurinda z ich strany „necíti osteň“.
Pred štyrmi rokmi mala vtedajšia koalícia spoločného kandidáta – Rudolfa Schustera. Dnes sa zdá, že sa na jednom kandidátovi tak rýchlo nezhodne, ak vôbec. Dzurinda hovorí, dnes je iná situácia ako vtedy a že „sa niet kam ponáhľať“.
KDH dá svoje stanovisko až na budúci týždeň, šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik predpokladá, že budú hľadať „kandidáta s nekomunistickou minulosťou, ktorý sa dostane do druhého kola prezidentských volieb“.
Líder SMK Béla Bugár zase premiérovi naznačil, že v minulosti mala SMK „nejaké spory s pánom Kukanom“. Bugár ich neprezradil, vraj nepatria do novín.
Podľa agentúry Sita bol postupom SDKÚ šokovaný Ľubomír Lintner z ANO a tiež by dal radšej prednosť kandidátovi s nekomunistickou minulosťou. Predpokladal, že o kandidátovi sa bude najskôr hovoriť na koaličnej rade.
Premiér považuje za hypotetickú otázku, či SDKÚ zotrvá pri kandidatúre Kukana aj bez podpory koalície.
Politológ Grigorij Mesežnikov nevedel odhadnúť, akú podporu by získal iný kandidát SDKÚ, ak by bol Kukan nepriechodný. Pretože nevie, kto by to mohol byť. Na poznámku, že napríklad samotný Dzurinda, Mesežnikov, podotkol: „To by bolo veľkým prekvapením.“
Námietku, že Kukan má komunistickú minulosť, vidí premiér ako politikum. „Som hlboko presvedčený, že samotný fakt radového členstva v KSS pred rokom 1989 by dnes nikoho nemal diskvalifikovať.“
Eduard Kukan dodal, že členom KSS bol od začiatku 60. rokov do jesene 1989. Minister zahraničia je však vedený aj v tzv. Cibulkových zoznamoch ako dôverník ŠtB. V jeseni o tom povedal: „Ja viem, že som spoluprácu nikdy nepodpísal.“

Beata
Balogová
