rómskej menšiny v Česku, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku.
UNDP v správe píše, že Rómovia sú najchudobnejší z chudobných. Polovica Rómov má podľa zistenia autorov správy aspoň niekoľko dní v roku hlad, každý šiesty trvalo hladuje. Len pätina má stále zamestnanie. Mladí Rómovia nemajú skúsenosti, ktoré by mohli uplatniť na trhu práce.
Hlavný autor správy Andrej Ivanov povedal, že za hlavné zistenie považuje, že Rómovia chcú integráciu do spoločnosti, ale nie asimiláciu. Problém nie je či, ale ako k tomu dospieť. Podľa Ivanova boli postavené právne základy rovnosti Rómov, ale je potrebné ísť ďalej a umožniť, aby mohli svoje práva reálne využívať.
Správa UNDP dokumentuje záujem Rómov o politické dianie. Podľa zistenia autorov, ktorí vychádzajú z rozsiahlej dotazníkovej akcie medzi Rómami v spomenutých krajinách, 61 percent ich v posledných voľbách volilo. 81 percent z nich však usudzuje, že sa na ich záujmy dostatočne nehľadí na celoštátnej úrovni a 76 percent sa domnieva, že tento záver platí pre miestne orgány.
Experti UNDP objavili, že sú zrejme problémy pri využívaní peňazí pre Rómov. 79 percent opýtaných Rómov totiž netuší, že nejaké programy pomoci existujú a 91 percent ich nedokázalo vymenovať žiadnu organizáciu, ktorej by dôverovali.
UNDP sa domnieva, že situácia Rómov je jeden z testov toho, ako sa stredoeurópske a východoeurópske krajiny integrujú do Európskej únie a v tomto ohľade je význam problému širší než jednoduché postavenie rómskej menšiny. (čtk)
Čo povedali o správe o RómochANDREJ IVANOV, hlavný autor správy z bratislavskej kancelárie UNDP: Zdôraznil, že porovnanie so subsaharskou Afrikou sa týka indexu ľudského rozvoja, ktorý zahŕňa kategórie ako dĺžku života, zdravotný stav, ekonomickú situáciu, zamestnanosť a podobne. „V priemere sa aj u Rómov môže zdať, že situácia je normálna. Vnútri tejto komunity však nájdeme zúfalú chudobu,“ vysvetlil toto prirovnanie.
KLÁRA ORGOVÁNOVÁ, splnomocnenkyňa vlády pre rómsku problematiku: „UNDP je seriózna inštitúcia, pracujú v nej profesionáli, aj táto správa je určite dobre pripravená. To, čo som zatiaľ počula, vystihuje realitu. Nemyslím si však, že by v nej boli informácie, o ktorých by sme nevedeli.“
PÉTER MIKLÓSI, hovorca vicepremiéra Pála Csákyho: „Správa nemôže byť objektívna a jej tvrdenia sú prehnané. Rómsky problém sa nedá vyriešiť ihneď, ide o problematiku, ktorá nás bude zamestnávať najbližšie desaťročia.“
ĽUBOMÍR LINTNER, podpredseda ANO, so správou súhlasí. Myslí si, že vystihuje predovšetkým situáciu Rómov v osadách, kde žijú bez kanalizácie a pitnej vody. Aj preto podľa neho smeroval návrh ANO k riešeniu rómskej problematiky práve na riešenie infraštruktúry a zlepšenie kvality bývania v osadách. (mar, tasr)