Bratislava 17. januára (TASR) - Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) považuje kritickú správu Rozvojového programu OSN (UNDP) o Rómoch v kandidátskych krajinách, vrátane Slovenska, za pravdivú.
Jej predseda Alexander Patkoló tvrdí, že za posledných 12 rokov sa situácia rómskej minority na Slovensku enormne zhoršila. "Každá vláda, ktorá bola pri moci, sa snažila rómsky problém len ututlávať alebo odsúvať na okraj svojich záujmov," zdôraznil pre TASR.
Súčasná vláda sa zaviazala riešiť ako jednu z priorít práve rómsku problematiku a Patkoló očakáva, že nezostane len pri sľuboch.
Rómsky líder súhlasí s tvrdením správy, že životné podmienky Rómov v piatich krajinách strednej Európy vrátane SR sú bližšie situácii v subsaharskej Afrike ako v Európe. "Na vlastné oči som videl v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku aj u nás, ako Rómovia žijú v osadách bez vody, kanalizácie a v biede," konštatoval.
V roku 1998 vydal rezort práce, sociálnych vecí a rodiny správu, že na Slovensku je približne 480 rómskych osád. O štyri roky sa tento počet zvýšil na 630, pripomenul Patkoló. Od vlády preto očakáva, že sa bude snažiť vysporiadať vlastnícke vzťahy pozemkov, na ktorých osady stoja.
Správu UNDP zverejnili vo štvrtok v Bruseli. Podľa nej len 37 percent Rómov v piatich sledovaných krajinách dokončilo aspoň základnú školu. Viac ako polovica Rómov aspoň jeden-dva dni v roku hladuje, približne 40 percent ich nemá prácu a vo všeobecnosti je táto komunita vytlačená na okraj spoločnosti.
*alf pa
NNNN